Како да направите дрвени божиќни занаети: 16 чекори

Albert Evans 11-08-2023
Albert Evans
насмевка) и нос, кој треба да биде светло портокалов (како што обично е морковот).

Чекор 5: Дајте му капа

Бидејќи надвор е ладно (ако сакате да го симулирате Божиќ каде што е студено во тој период од годината), почестете го вашиот прв лик што си „направи сами“ со соодветна волнена капа.

И ако сакате да додадете какви било други украси на вашиот прв божиќен лик „Направи сами“ (како конец на шапката, на пример), слободно направете го тоа.

Видете исто така: Како да направите обоена свеќа со боичкина рогови.

Исто така види: Како да се засадат малини: Чекор по чекор расте од семиња

Чекор 16: Вашите занаетчиски новогодишни украси се подготвени

Колку слатко изгледа овој ирвас?

Чекор 17: Покажете ги вашите нови божиќни занаетчиски блокови

На овој начин вие и децата можете да создадете цело семејство на блокови за божиќни карактери. Погледнете колку шарени можете да создадете со додавање повеќе бои за боја, како зелена за сам гринч, бела (со цртичка сјај) за ангели сами, црна и бела за пингвини сами и повеќе.

Пробајте : Занаети со картон

Исто така види: Чекор по чекор: украсни саксии направени од конзерви со сода

Опис

Најсовршеното нешто во врска со Божиќ (покрај давање и примање подароци), според нас, е фактот што сезоната ни претставува бескрајни идеи во однос на божиќните изработки што ги правите сами, навистина им дава на креативците некои слободна контрола за истражување на нови креации, а да не зборуваме за намалување на трошоците со создавање на наши сопствени занаетчиски новогодишни украси.

Денешниот водич не се разликува: лесен божиќен занает за деца (иако на малите сигурно им е потребна вашата помош на повеќе начини од еден). Дали сте слушнале за божиќни занаетчиски блокови?

Иако тие не се нови, блоковите за божиќни карактери се токму онака како што звучат: лица на типични божиќни ликови (од Дедо Мраз и ирваси до снежни луѓе , ангели, Гринч и повеќе) насликани/нацртани на едноставни дрвени блокови, кои може да се стилизираат и да се прикажат дома.

Слободно прелистувајте неколку идеи за дрвени божиќни занаети онлајн ако сакате да се чувствувате инспирирани. А потоа да се подготвиме да започнеме со создавање на нашите дрвени божиќни украси.

Исто така научете: Како да направите рачно изработена елка

Чекор 1: Насликајте ја вашата прва коцка бела

За целите на нашиот водич, ќе направиме два божиќни занаетчиски блокови; сепак, слободно креирајте уште неколку блокови за божиќни карактери доколку вие и децата сте подготвени за тоа.инспирирани од нивното онлајн истражување!

Прво ставете неколку капки крпи по подот и масата, бидејќи тоа ќе помогне да се фатат сите прскања со боја што може да се појават.

Земете ја вашата прва дрвена коцка (големината зависи од вас) и обојте ја снежно бела.

Дополнителен совет за идеи за занаетчиски божиќни украси:

Ако користите пренаменето дрво за вашите божиќни занаети сами, одвојте време однапред да ги брусите грубите рабови и да ги исчистите сите нечистотии и прашина.

Чекор 2: Вака

Откако ќе се уверите дека сите површини на вашата прва дрвена коцка се обоени во бела боја, оставете ја настрана за да може бојата да се исуши правилно.

Совет: Ставете ги вашите дрвени коцки на сонце (или барем на добро проветрено место) за да го забрзате овој процес на сушење.

Чекор 3: Направете 2 очи

Нашиот прв божиќен лик сам ќе биде снешко. Веќе можевте да го погодите ова со бојадисување бело?

Со четка, внимателно насликајте два совршени кругови како очите на вашиот снешко (степенот на детали што сакате да го направите со овие очи ќе зависи од вас и од децата ).

Чекор 4: Завршете го лицето

Завршете го лицето на снешко со дрвена коцка со тоа што ќе му дадете уста (малите точки личат на камчиња во форма натегла за да се залепи.

Потоа превртете го капакот и додадете уште малку лепак на задната површина за да се залепи за дрвената коцка.

Чекор 10: Залепете го на коцката

Пред да се исуши лепилото, внимателно притиснете го капачето од шишето (и неговиот залепен црвен нос) на дрвената коцка.

Можете ли да видите како овој ефект создава речиси 3D атмосфера и им дава на нашите божиќни занаетчиски блокови многу повеќе детали?

Чекор 11: Залепете ги очите

Со уште малку лепак, додадете ги двете бели очи од ирваси веднаш над носот.

Потоа можете да броите со црн маркер за додавање очи, што е одличен начин да ги направите вашите божиќни перничиња за карактери да изгледаат многу поубави и попријателски.

Чекор 12: Исечете гранка

Со вашите чисти и остри градинарски ножици, исечете парче гранка што можеме да ја искористиме за да му дадеме неколку рогови на нашиот најнов божиќен занает од дрво.

Чекор 13: Залепете ги роговите

Откако ќе додадете малку лепак на горниот средишен дел од коцката, можете да ги притиснете гранките/роговите заедно за да помогнете во комплетирањето на ирвасите што сте ги направиле сами.

Чекор 14: Додадете малку предиво

Конечниот допир на нашите ирваси? Прекрасна волнена машна!

Чекор 15: Залепете го предивото на роговите

И со едноставна капка лепак, вашиот ирвас добива сладок лак за совршено да го нагласи вашиот ансамбл

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.