Како да дупчите ѕид од тули I 8 лесни чекори со совети за дупчење ѕидови

Albert Evans 21-08-2023
Albert Evans

Опис

Иако природната текстура и бојата на тулите внесуваат елегантен шарм во декорацијата на домот, таа исто така нè привлекува да ја подигнеме нејзината убавина преку декорацијата на ѕидовите. Сепак, треба да знаете како да дупчите ѕид од тули бидејќи ова не е лесна задача што може да се направи само со чекан во клинец.

Цврстината на тули претставува уникатни предизвици, но не треба да бидете обесхрабрени од овие пречки на патот. Ѕидот од тули е како отворено платно каде што креативноста може да се изрази со закачување на најновите додатоци од вашите збирки ѕидни уметнички дела или совршеното украсно огледало што сте го нашле за неа. Но, не можете да го направите тоа без дупка во ѕидот.

Да знаете како да дупчите тули е важно, без разлика дали сте професионалец за дупчење, фанатик за сам/направи или нов во уметноста на дупчење. Денес, ќе ви покажам чекор по чекор совети за тоа како лесно да ги дупчите ѕидовите од тули, без никакви проблеми.

Затоа, преземете ги предизвиците фрлени од ѕидот од тули и завршете ја работата како професионалец. Но, прво, проверете го планот за да видите дали избраниот ѕид може да се дупчи без да се оштети структурата и држете ги децата подалеку од работното место и вежбата. Исто така, размислете да се заштитите од штетната прашина со носење заштитни очила и маска, приклучоци за уши и ракавици за да го спречите тоа.несакан ефект од дупчењето.

Видете исто така: Како да се фугираат плочките

Чекор 1: Одделете парче тула

Започнете со избирање на малку идеални тули. Големината на дупчалката треба да одговара на големината и тежината на она што сакате да го закачите или инсталирате на ѕидот.

Чекор 2: Ставете селотејп

Цврсто завиткајте го лепилото лента на висина на завртката за која ја дупчите дупката. Селотејп ја поставува границата и помага да се запре дупчењето кога ќе ја достигнете саканата длабочина за завртката да се зацврсти подоцна. Ова ќе го спречи слабеењето на тулата и ќе спречи евентуално пукање.

Исто така види: Како да транспортирате фрижидер во 3 чекори

Совети за дупчење на ѕид: Ако користите обична дупчалка дома наместо чекан, завиткајте ја вежбата со неколку кругови лента за маскирање за означување на точката на запирање. Дополнително, обичната дупчалка е способна да прави мали или обични дупки. Ако ви требаат неколку големи дупки за да закачите тежок предмет, користете цврста решетка.

Чекор 3: Земете ја дупчалката и ставете ја во положба за дупчење

Земете ја дупчалката што сте користејќи го и поставете го на позиција за дупчење ако има и опција за чекан. Во оваа позиција, можете да вежбате без страв од пукање на ѕидот од тули. Машината ќе вибрира помалку во споредба со кога е во положба на чекан.

Чекор4: Бидете внимателни со брзината

Ако вашата вежба има опција за дупчење само со чекан, не грижете се. Само треба да внимавате со брзината. Поставете ја вежбата од тули на најмалата брзина и вежбајте полека, внимателно дупчејќи дупка. Ќе го намали ударот врз тулата, спречувајќи пукнатини.

Исто така види: Како да се одгледува растението Замиокулка во 6 чекори

Совети за дупчење на ѕид: Дупчењето ѕид од тули создава многу триење, што резултира со прегревање на машината за дупчење. Најдобро е да ја одржувате брзината помала и да го стопирате уредот во редовни интервали, давајќи му време да се олади.

Чекор 5: Ставете заштитна опрема

Со дупчење дупка ќе се создаде прашина. Затоа, ставете заштитна опрема. Очилата ќе ви ги заштитат очите. Носете маска за да избегнете вдишување опасна прашина од тули, која содржи кристален силициум диоксид и ситни честички прашина. Учењето како да се дупчи тула исто така значи да се биде свесен за производството на бучава, затоа носете ушен приклучок за да ги заштитите вашите уши од загадување со бучава. Може да носите и ракавици за да избегнете случајни исеченици и модринки.

Чекор 6: Како да дупчите тули

Користете маркер за да ја посочите ознаката каде треба да се дупчи дупка. По можност, означете ја точката во центарот на тулата. Сега вметнете ја пилот-дупчалката во дупчалката за ѕидање и поставете ја на означеното место.

Погрижете седека битот е нормален на ѕидот. Да го држите во нормална положба е критично бидејќи ако вежбате под агол, избушената дупка исто така ќе биде под агол, што ќе предизвика проблеми со усогласувањето на монтирањето. Ќе биде предизвик да се вметнат штипки за да се прицврсти завртката.

Поставете ја брзината да се намали и започнете со дупчење. Не вршете премногу притисок врз вежбата. Само поддржете го со двете раце и оставете ја дупчалката да си ја заврши работата. Со стабилна сила и држејќи цврсто држење, издупчете ја пилотската дупка.

Совети за дупчење ѕидови: Ако вашата дупчалка има само една брзина, дупчете со кратки рафали, редовно застанете за да спречите прегревање.

Чекор 7: Дупчете до ознаката на лентата што ја ставивте на вежбата

Штом пилот дупката е подготвена, проверете дали точката е точната висина и агол. Можете да проверите со вметнување на приклучок Rawl. Ако можете лесно и директно да го вметнете ѕидниот приклучок, тогаш дупчената пилот дупка е во ред. Затоа, сега заменете ја пилот-дупчалката за вежба за тула што сте ја подготвиле со селотејп завиткана околу неа. Повторно, држејќи ја вежбата во нормална положба, поставете ја вежбата во пилот дупката и дупчете ја дупката. Ова ќе ја отвори дупката. Дупчете до длабочината означена со лентата за маскирање.

Чекор 8: Исчистете ја дупката и закачете ја куката штожелби

Со дупчење тула ќе останат траги од прашина на неа. Важно е да ја исчистите дупката правилно и темелно пред да ги ставите ѕидните приклучоци за да ја прицврстите завртката за ѕидање, или нема да се држи цврсто. Исчистете го местото каде што сте ја дупчеле дупката со четка или крпа. Отстранете ги сите траги од прашина од дупката со дување на компримиран воздух. Можете да го направите ова користејќи фен за коса. Откако ќе се исчисти, вашето место од ѕид од тули е подготвено за ѕидање и завртки за да го држат вашиот ѕиден декор.

Видете исто така: Како да го запечатите прозорецот

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.