5 совети за чистење и одржување на надворешен мебел

Albert Evans 11-08-2023
Albert Evans

Опис

Како и украсувањето на ентериерот, парчињата што го украсуваат мебелот на отворено може да бидат прилично скапи. И со толку многу напор, се подразбира дека треба да им дадете на овие објекти најдобрата можна конзервација.

И за да ви помогнам со предизвикот да им дадете таква посебна грижа на овие видови мебел, денес ќе зборувам конкретно за тоа како да ги исчистите градинарските перничиња или други надворешни простори во вашиот дом.

Да, овие ткаенини што ги ставате на отворено се генерално поотпорни на оштетување, влажност и ултравиолетови зраци, но и покрај тоа, постојаното чистење е од суштинско значење за да се обезбеди одржување на боите и убавината на ткаенините.

И за да ви помогнам да се збогувате со тие тврдоглави дамки, ви донесов добри совети за чистење на ткаенините за софата. Постојат трикови со оцет, боракс, сода бикарбона и други елементи кои многу лесно се наоѓаат.

Затоа следете ме и проверете го овој совет за чистење на вашиот дом сам!

Чекор 1: Проверете ги надворешните влошки пред чистење

Пред да купите сода бикарбона и сè друго што ви треба за да научите како да чистите мувлосани надворешни влошки, проверете ги етикетите на влошките за упатства за чистење.

Ако вашите перници имаат капак со патент, едноставно отстранете го и ставете го во корпата за алишта.

Совет за претходно чистење: Земете ја правосмукалката за брзо отстранување на нечистотијата. Користете ги различните вшмукувачки млазници на правосмукалката (цевка и четка) за да ги отстраните можните трошки и други нечистотии кои се сметаат за поголеми.

Чекор 2: Како да ги исчистите надворешните перничиња со сода бикарбона и сапун

Измешајте една лажица сода бикарбона со една лажица детергент (добро е садовите за миење течен сапун) на топло вода. Добро измешајте го растворот.

Потопете сунѓер или крпа во смесата и нежно тријте ги капаците на перничињата за да исчистите прашина и ситни дамки.

Совет: измијте ги влошките на отворено со машина за перење

Очигледно, можете да заштедите многу време и напор со едноставно фрлање на оваа смеса со перниците во машината за перење.

Но, прво треба да ја проверите големината на перниците, како и дали ткаенината е погодна за машинско перење.

• Првично третирајте ги дамките користејќи мешавина од сода бикарбона и детергент.

• Ако вашата машина за перење има циклус на центрифугирање, ставете ги помалите навлаки за перници во машината.

• Изберете ладен, нежен циклус за да избегнете истегнување на ткаенината.

Предупредување: Останете подалеку од белилото бидејќи може да ги осветли боите и да ја направи ткаенината послаба. Сепак, ако сакате да го користите, додадете што е можно помалку.

  • Видете исто така: 3совети за чистење користејќи оцет и сода бикарбона.

Чекор 3: Чистете со дополнителен сапун

За тврдоглави дамки, обидете се да додадете малку дополнително течен сапун во смесата со сода бикарбона/жешка вода и добро исчистете со сунѓер или крпа.

Растворот може да го оставите и на капакот на перницата неколку минути за да го подобрите неговиот ефект.

Совет: избришете го сокот од дрвата од перниците

Исто така види: Направете сами во 8 чекори: Направете полици со јаже

Дамките од сок од дрвја стануваат потешки со текот на времето, што го прави ова особено тежок проблем за чистење. Сепак, сè уште постои трик за да ги зачувате вашите скапоцени надворешни перничиња:

• Со помош на прстите или мала четка, нежно втријте мала количина на средство за дезинфекција на рацете (со висока содржина на алкохол) на областа погодена од дрвото сок.

• По нанесувањето, оставете го на капакот на перницата 2 до 5 минути за смесата да навлезе.

• Земете крпа натопена со чиста вода и избришете ја дамката.

• Ако дамката сè уште е видлива, повторете ја постапката.

Чекор 4: Како да ги исчистите надворешните перничиња со оцет

За оние надворешни влошки кои имаат повеќе мувла од вообичаеното, ставете малку бел оцет во шише со распрскувач и испрскајте го местото каде што е мувлосана покритие.

Оставете ја смесата да отстои околу еден час пред да употребите влажен сунѓер или крпаисчистете ги остатоците.

Совет: како да ги исчистите надворешните перничиња со боракс

Можете да изберете да користите боракс за случаи на габи и мувла на перничињата.

• Измешајте околу 60 ml (1/4 чаша) боракс со околу 4 l вода во сад доволно голем за да ги натопите капаците на перницата.

• За дополнително отстранување на дамките од мувла, додадете малку сода бикарбона во смесата.

Чекор 5: Оставете ги влошките да се исушат

Откако правилно ќе ги исчистите надворешните влошки, ставете ги на сончево место бидејќи тоа ќе им овозможи побрзо да се исушат.

Како подобро да ги заштитите вашите надворешни перничиња

• Купете заптивната смеса за ткаенина или заштитниот материјал од најблиската продавница во домот и градината и испрскајте го целиот капак на перницата за да го запечатите и заштитете го од оштетување на сончевата вода.

Исто така види: Направете го тоа сами: Како да го поправите искинатиот кабел за полнач

• Внесете ги надворешните влошки внатре веднаш штом ќе почне да врне. Или барем ставете ги на место каде што се суви и заштитени.

• Ако не сакате да внесете некоја од вашите надворешни влошки внатре, можете исто така да ги покриете со пластична церада (која може да се купи во повеќето продавници за хардвер) за време на влажни и студени периоди. Иако церадата не заштитува целосно, сепак е многу подобро решение отколку да ги држите подлогите надвор во текот на целата година.

Дали ви се допаднаа советите? Затоа уживајтеда ги проверите и овие 9 лесни совети за тоа како да исчистите софа од полиестерски влакна!

А вие, дали имате совети за чистење на надворешните перничиња?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.