Како да направите фидер за мачки

Albert Evans 12-08-2023
Albert Evans

Опис

Воспитувањето мачка е речиси како да одгледуваш дете. Обврзани сте секојдневно да се грижите за нив.

Од нивните навики во исхраната до нивното однесување, мачките бараат големо човечко внимание. Многу суштински аспект кога станува збор за одгледување мачка е да ја храните во вистинско време и во вистинска количина. Исто така, мачките се малку попребирливи од другите домашни миленици, како кучињата, кога станува збор за нивната храна (а само сопствениците на мачки знаат колку е точно тоа). Тие не можат едноставно да јадат ништо во секое време од денот.

Исто така, кога планирате да го поминете денот надвор и да ја оставите вашата мачка сама, важно е да бидете сигурни дека вашата мачка јаде добро. За да го направите ова, можете да направите лесен хранител за мачки, кој може да го користи за да ја јаде нивната храна додека сте отсутни.

Идеите за хранење мачки се многу. Како и да е, во ова „Направи сам“ ќе ви покажеме лесен начин како повторно да ги употребите ПВЦ цевките за вода и да ги претворите во фидер за вашата скапоцена мачка.

Но, пред да започнете, проверете неколку важни совети и информации за храната за мачки:

Што јадат мачките?

Мачките не ги јадат сите видови храна и не сите намирници се добри за здравјето на мачката. Значи, ајде прво да разбереме што треба да јадат мачките, а што не треба.

Мачките семесојади и имаат потреба од месо, како и урамнотежена исхрана која содржи јаглехидрати, масти, минерали, витамини, масни киселини и амино киселини. Покрај тоа, потребите во исхраната на мачките се менуваат во зависност од возраста и здравствените услови на мачката.

Исхрана на маче:

Мајчиното млеко е многу важно за мачиња нагоре до еден месец. Во тоа време, коските и зглобовите на мачката растат, па затоа е од суштинско значење да се храни со правилна исхрана.

За време на одвикнувањето, на мачињата им требаат големи количини на протеини (количини кои опаѓаат како што стареат) како што растат) . За енергија им требаат и калциум и масти. Можете да почнете да им давате сува храна на 6-та недела, но погрижете се главната храна да е влажна храна богата со протеини.

Диета за возрасна мачка:

Да одржување на здрави ткива и системи на телото, на возрасните мачки им е потребна урамнотежена исхрана. Многу е важно да ја нахраните вашата мачка многу чиста, свежа вода. Можете да ги нахраните вашите возрасни мачки со висококвалитетна врвна комерцијална храна. Можете исто така да го нахраните вашиот возрасен мачки со свежа или варена несолена риба или месни коски, што може да биде одличен извор на протеини.

Исто така види: Како да направите 5 ѕвезди со шипки за облека

Исхрана за постара мачка:

Постари мачките може да имаат одредени здравствени проблеми и да им даваат погрешна исхранаможе да ги влоши овие состојби. Задолжително разговарајте со вашиот ветеринар и воспоставете урамнотежена исхрана која одговара на здравјето на вашата постара мачка.

Кога станува збор за порции, многу е важно да не ја храните вашата мачка со погрешна количина храна. Порциите главно зависат од големината и возраста на вашата мачка.

Постојат различни видови храна што можете да ги дадете на вашите мачки. Меѓу нив се:

- Сува храна (храна) која е мешавина од месо и месни нуспроизводи, витамини, минерали, рибен оброк и многу повеќе. Оваа мешавина на храна се суши и се произведува во мали димензии.

- Конзервирана храна , која вклучува само месо и месни производи. Овој тип на храна содржи висока влажност и може добро да ја хидрира вашата мачка.

- Полувлажна или влажна храна е направена од месо и месни нуспроизводи со некои конзерванси.

2>Сега, ајде да се зафатиме: Како да направите хранење за мачки?

Во овој чекор по чекор, ќе ве научиме како да направите многу едноставен хранител за миленичиња за нашите скапоцени пријатели за мачки! Проверете:

Чекор 1: Соберете ги ПВЦ цевките за вода

Прво, соберете ги сите материјали вклучувајќи ги и ПВЦ цевките за вода.

Исто така види: Рамка за листови што си го правите сами: Притисната лисна рамка во 12 лесни чекори

Чекор 2: Приклучете се на ПВЦ цевки

Сега, спојте ги сите парчиња како што е прикажано на сликата.

Чекор 3: Обележете ја цевката во форма на крива

Како Дали тиКако што можете да видите на сликата, има свиок од ПВЦ цевка што ќе ја користи вашата мачка за да јаде.

Затоа е важно да ја олесните употребата за да може вашата мачка да јаде од тоа место. За да го направите ова, прво мора да ја означите цевката од двете страни, како што е прикажано на сликата, со помош на маркер.

Чекор 4: Исечете ја цевката во облик на крива

Исечете го закривениот горен дел од бурето. Јас користев ножовка за да го направам ова. Погрижете се внимателно и безбедно да сечете ако изберете да користите и пила.

Чекор 5: Обликувајте ја цевката

Пилата создава опасно груба површина. Потоа обликувајте го со нож. Погрижете се да го направите овој чекор внимателно за да ја одржите цевката исправена.

Чекор 6: Украсете го горниот дел

Украсете го горниот дел од рамката со некои играчки за вашата мачка да биде привлечена од хранилник.

Чекор 7: Наполнете го со храна за мачки

Наполнете го фидерот со храна за мачки.

Чекор 8: Вашите мачки за хранење мачки се подготвени!

Еве го хранителот за мачки подготвен за употреба.

Чекор 9: Сега само почекајте ги бубачките

И еве го нашиот среќен животинец кој го користи својот хранител. Направете го овој едноставен автоматски хранител за мачки дома и давајте им ја потребната храна на вашите мачки секојдневно.

Покрај тоа, секогаш кога ќе излезете од дома, лесно можете да оставите малкухрана во хранилката за мачки, така што мачката ја има на располагање во случај да огладне.

Мачките се како бебиња и затоа е од суштинско значење да се грижите за нивните потреби за храна дури и кога не сте дома. Затоа, направете го овој хранилник за мачки и израдувајте ги вашите миленици!

Проверете некои други одлични „направи сами“ за родители на мачки:

- Проверете како да направите евтини играчки за мачки во 5 чекори ;

- Погледнете како да ја исчистите кутијата за ѓубре за мачки со рециклиран материјал.

Ако го направите ова сами, кажете ни дали резултатот му се допадна на вашето маче!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.