Идеи за одмор за очила: Откријте како да направите држачи за очила во 21 чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Стигнувањето на средна возраст донесе промена во мојот живот: очила за читање, речиси неизбежен знак на стареење. Бидејќи моите очила не се за постојана употреба, постојано ги губев и, следствено, изгубив и време во потрага по моите очила, без кои не можев ни да ги читам пораките на WhatsApp.

Сите проблеми што ги имам обично реши со сам проект. Така, истражував за идеи за одмор за очила и создадов дрвен држач за очила користејќи парче даб. Со таков прекрасен и корисен држач за очила создаден од мене, можам да го прикажам во мојот дом декор. На тој начин, со оглед на тоа што држачот за очила е дел од мојот дом декор, секогаш знам точно каде се моите очила! Плус, забавниот дизајн на овој дрвен држач за очила „Направете сами“ го поттикнува чувањето на моите очила на вистинското место. Значи, ако имате вештини за обработка на дрво, овој проект за обработка на дрво „Направи сам“ со идеи за држач за очила ќе биде ветар. Ако немате вештини за обработка на дрво, не грижете се. Овој туторијал што го подготвивме за тоа како да направите држач за очила по мерка ќе ви ја олесни задачата. Само следете ги чекорите и извалкајте ги рацете. Еве одиме!

Исто така види: Како да исчистите пуфка: 8 најдобри совети за чистење на пуфки

Чекор 1: Соберете ги материјалите

AСовет за вашите DIY проекти е секогаш да започнете со собирање на вашите материјали. За да го направите вашиот држач за очила, ќе ви требаат дрво, молив, пила и ленти, шкурка, лепак и дрвена мушка.

Откако ќе ги соберете сите материјали, земете го парчето дрво. Ова ќе биде платформата за држачот за очила за сонце.

Чекор 2: Избрусете го парчето дрво

Избрусете го вашето парче дрво. Погрижете се да ги избрусите сите површини за да не добиете цепнатинки кога ќе го преместите држачот за очила за сонце.

Сакате да ги подобрите вашите вештини за обработка на дрво? Погледнете како да направите полица за авион!

Чекор 3: Земете парче дрво за да направите држач за очила

Земете дебело и високо парче дрво. Ова парче дрво ќе се користи за изработка на делот што ќе ги држи чашите. Измерете ја површината на парчето дрво. Обележете го центарот на површината. Сега чувајте го центарот на дрвото како ваша референтна точка:

- Нацртајте линии 2,5 cm лево и 2,5 cm десно од центарот.

- Двете линии треба да бидат околу 5 cm оддалечени.

- Нацртајте коси линии на секој агол од парчето дрво.

- Ознаката ќе ви помогне да ги исечете парчињата дрво.

- Централниот дел е за очилата.

- Аглите ќе се исечат за да се направи рамката.

Чекор 4: Исечете го дрвото

Со помош на пила, исечете го дрвото вонацртани ознаки. Длабочината на засекот треба да биде околу 3 см за да ги држите чашите.

Чекор 5: Еве го парчето дрво со отсечен центар

Еве го парчето дрво со средиштето пресечете на шуплина од 3 см.

Научете како да направите дрвен послужавник за рачни раце на троседот во 12 чекори!

Чекор 6: Избрусете го дрвото

Избрусете го исечокот направено во дрво за да биде мазно.

Чекор 7: Избрусете наоколу за да го обликувате вашето парче дрво

Сега избрусете ги аглите на парчето дрво со трпение за да ги направите мазни и добро обликувајте ги. Четирите агли на парчето дрво ќе треба да ги избрусите и обликувате. Запомнете ги оценките што ги направивме претходно. Само следете ги овие линии и обликувајте ги аглите.

Чекор 8: Избрусете го целото парче дрво

По шмирглањето на аглите, избрусете го целото парче дрво користејќи шкурка. Продолжете со брусење додека целата површина на парчето дрво не биде мазна и совршено обликувана.

Чекор 9: Еве го парчето дрво обликувано и изшкурчено

Погледнете како ќе изгледа дрвото тој е обликуван и изшкуркан за да ги натера вашите очила да стојат исправени.

Чекор 10: Изберете дрвена мушка за украсување на држачот за очила

Земете дрвена зрнце од големи димензии за да ја прикачите парчето дрво што штотуку го избрусивте за да го направите држачот за очила. Зрната ќе го формира носот на нашиот држач за очилазабава.

Чекор 11: Прикачете ја дрвената мушка

Прикачете ја мушката на парчето дрво. Еве го „носот“ на мојот држач за очила.

Чекор 12: Нацртајте мустаќи на парче дрво

Повторно земете уште едно парче дрво и со молив, нацртајте мустаќи. Покажете ја вашата креативност во обликувањето на вашите мустаќи. За почетници во обработка на дрво, одете на едноставна форма како што направив јас.

Бонус совет: кога ги цртате мустаќите, имајте на ум дека ќе треба да ги исечете со пила за ленти. Затоа, одете на форма која е лесна за цртање и сечење.

Чекор 13: Исечете ги мустаќите со лента за ленти

Исечете ги мустаќите за вашиот држач за очила DIY со помош на пила за ленти.

Чекор 14: Насликајте ги мустаќите црни

Со дамка од дрво или постојан маркер, обојте ги мустаќите црни.

Чекор 15: Залепете ги мустаќите

Сега, залепете ги мустаќите под носот на држачот за очила со лепак за дрво.

Чекор 16: Држачот е скоро готов

Еве ги речиси готовиот очила држач, со фиксирани носот и мустаќите.

Чекор 17: Поправете ја дрвената платформа

Со завртка и шрафцигер фиксирајте ја платформата на парчето дрво со носот и мустаќи. Бидете внимателни кога го прицврстувате дрвениот држач, не заборавајте да го држите носот нагоре, а мустаќите надолу.

Чекор 18: Држач за очила со фиксирана платформа

Тукатука е мојот држач за очила со фиксирана платформа на неговата основа.

Чекор 19: Страничен приказ на држачот за очила DIY

Погледнете го мојот држач за очила што се гледа од страна .

Чекор 20: Ставете ги чашите во држачот

Ставете ги чашите во шупливиот дел од дрвениот држач за чаши.

Чекор 21: Voila! Готово е

И еве го прекрасниот одмор за очила. Не е меки? Сега пуштете ја вашата имагинација и создадете персонализиран држач за очила за вашето семејство и пријателите.

Исто така види: Како да ја алкализирате водата: 2 едноставни упатства за тоа како да направите алкална водаШто мислите за ова упатство?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.