Направете сами: Како да ја поправите истечената ПВЦ цевка во само 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

ПВЦ цевките најчесто се користат за изработка на водовод и канализација бидејќи се лесни, издржливи и достапни. Покрај тоа, тие не 'рѓосуваат како цевки направени од метал - уште една точка во корист. Сепак, ПВЦ цевките (цевките) може да истечат со текот на времето поради појава на пукнатини во пластиката или поради влошување на лепилото што ги држи цевките заедно.

Наместо да ја замените целата цевка, можете да заштедите пари со поправајќи го. За да го направите ова, само исечете го оштетениот дел и заменете го. Ако сакате да го направите тоа сами наместо да ангажирате водоводџија за да ви ги извалка рацете со „направи сам“ за тоа како да поправите протечена ПВЦ цевка, чекорите во ова упатство ќе ве водат низ задачата.

Неколку работи да се има предвид Пред да започнете со поправка на дупната ПВЦ цевка:

· Користете соодветен ПВЦ лепак за да спречите често оштетување на цевките. ПВЦ лепак со добар квалитет нема да се расипе предвреме, што значи дека нема да мора да ја поправате цевката неколку години. Ако не сте сигурни дали лепилото е соодветно за вашата ПВЦ цевка, прочитајте ја етикетата за да потврдите дека лепилото добро се прилепува на материјалот. Исто така, запомнете дека дури и најдобриот ПВЦ лепак за цевки се истроши со текот на времето. Затоа, не очекувајте да трае цел живот.

· Иако правилниот лепак ќе ја намали зачестеноста наПоправка на ПВЦ цевки, користење на соодветни ПВЦ делови е уште еден фактор што ја зголемува издржливоста на инсталацијата. Изберете ПВЦ делови, како што се дихтунзи или конектори, кои совршено ќе се вклопат со вашиот тип на цевка или цевка. Во спротивно, инсталацијата нема да биде правилна и ќе предизвика побрза ерозија на лепилото.

· Температурите на замрзнување може да ги оштетат ПВЦ цевките, иако материјалот е отпорен на екстремни студени услови. Ако живеете во регион со ниски температури во текот на зимата, задолжително изолирајте ги вашите ПВЦ цевки за да спречите замрзнување.

Сега кога знаете како да се грижите за ПВЦ цевките за да го продолжите нивниот животен век, ајде да одиме Научете како да поправете цевка која протекува. Пред да започнете, не заборавајте да го исклучите доводот на вода до цевката што треба да се поправи.

Чекор 1: Како да ја поправите ПВЦ цевката што протекува: Соберете материјали

За да го поправите истекувањето или испукана ПВЦ цевка, ќе ви треба замена на цевка, конектори, шкурка, ножовка и ПВЦ лепак. Соберете ги сите материјали и држете ги при рака пред да започнете со проектот.

Чекор 2: Како да залепите скршена ПВЦ цевка: Измерете ја и исечете ја цевката

Испитајте го монтирањето на цевката цевка за да открие каде е истекувањето и да ја измери должината на заменливата цевка што ќе ви треба. Користете ножовка за да ја исечете ПВЦ цевката до потребната должина, оставајќи малкудополнителна должина на двата краја за да се вклопи конектор доколку е потребно.

Чекор 3: Избрусете ја ПВЦ цевката

По пилањето, рабовите на ПВЦ цевката ќе имаат бруси. Нежно тријте со шкурка за да ги отстраните дупчињата.

Треба да ја користите и шкурката по надворешната површина на рабовите на цевката за да направите груба површина на која подобро ќе се залепи лепилото за ПВЦ цевки.

Чекор 4: Како да поврзете парчиња ПВЦ цевки

Потоа нанесете ПВЦ лепак на внатрешната страна на конекторите на цевките.

Тушевите бараат често одржување. Затоа, покрај тоа што знаете како да ги поправате ПВЦ цевките, важно е да научите како да ја замените заглавената глава за туширање за чистење.

Исто така види: Како да ги отстраните дамките од чај од тепих

Чекор 5: Залепете го приклучокот на цевката

Сега, залепете го приклучокот за замена на цевката или должината на крајот на ПВЦ цевката.

Чекор 6: Повторете и на другиот крај

Направете го истото и на другиот крај на оштетена цевка, прицврстувајќи го конекторот со лепак за спојување на двата краја на цевката.

Чекор 7: Почекајте да се исуши лепилото

Прочитајте ги упатствата на производителот на пакувањето на Лепак за ПВЦ цевки за да се процени препорачаното време на сушење за да се осигура дека цевката е безбедно залепена. По предложеното време, проверете ја цевката за да видите дали е добро прицврстена.

Исто така, проверете како да го отстраните воздухот од цевката за топла вода во 7лесни чекори!

Како привремено да ги поправите ПВЦ цевките

Често, може да се соочите со ситуација кога ќе забележите истекување во цевка под мијалникот, на пример, но немате време веднаш да го поправите. Не грижете се! Може да пробате еден од привремените поправки споменати подолу за да го спречите истекувањето и да спречите акумулација на вода на подот.

• Најбрзиот поправка за поправка на ПВЦ цевка што протекува е со гумена лента или силикон. Започнете со бришење на областа околу истекувањето со чиста крпа. Неопходно е да го направите ова, бидејќи лентата ќе биде посилна на сува површина. Откако ќе се исуши колку што е можно, залепете го едниот крај од лентата за цевката. Завиткајте ја лентата неколку пати за да го покриете истекувањето и привремено прицврстете ја испуканата цевка. Вклучете ја славината за да тече вода низ цевката и можете да тестирате дали истекувањето е привремено поправено.

• Друго решение е да користите епоксидна течност за да го поправите истекувањето. Започнете со мешање на епоксидот според упатствата на производителот. Исчистете ја и исушете ја цевката со крпа пред да ја нанесете епоксидната смеса над истекувањето. Оставете ја смесата да се стврдне пред да тестирате за да видите дали истекувањето продолжува.

Исто така види: Черимоја: Водич со 6 чекори за грижа за овошјето од шишарки

• Ако истекувањето е во цевката и не е фитинг, лентата од фиберглас е уште еден брз лек за привремено да се поправи истекувањето. Користете крпа за да ја исушите цевката. Вопотоа исечете парче лента од фиберглас (треба да биде доволно долго за да го покрие истекувањето и мала површина над и под него). Намокрете го исеченото парче пред да го ставите околу истекувањето. Почекајте додека лентата не се стврдне (приближно 20 минути) пред тестирањето.

Забелешка: овие три мерки се само привремени поправки. Треба да купите заменливи ПВЦ цевки, конектори и лепило што е можно поскоро за трајно да го поправите истекувањето.

Дали некогаш ви било потребно да поправите ПВЦ цевка што протекува во вашата куќа?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.