Како да ги поправите пукнатините на таванот

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
се состои од висококвалитетна смола, ѕиден лепак и титаниум диоксид. Тие се нетоксични, без формалдехид и безбедни за употреба во затворени простории, дури и ако имате деца или домашни миленици.

Можам ли да користам малтер за да ги поправам пукнатините на таванот?

Ако оригиналниот таван е гипс, можеби мислите дека полнењето на пукнатината со гипс е едноставното решение за поправка на пукнатините. Сепак, малтерот не се прилепува на постар материјал како средство за поправка на ѕидови поради разликата во составот. Агентот за поправка на ѕид има лепак што му помага да се прилепува на постоечкиот материјал. Ако одлучите да користите гипс, тогаш треба да го користите заедно со леплива смеса.

Како да малтерисате таван со пукнатини

Пред да нанесете гипс на пукнатините на таванот, прво мора да нанесете слој од леплива смеса на пукнатината, а потоа нанесете тенок слој гипс за да ја пополните пукнатината, внимавајќи да ја измазнете површината. Откако малтерот ќе се исуши, можете да го насликате таванот за да го покриете.

Прочитајте и други DIY проекти за одржување и поправки на домот како овие: DIY Home Repairs

Опис

Повеќето луѓе имаат тенденција да ги игнорираат пукнатините на таванот додека не дојде време да го обојат. Сепак, рано поправање на пукнатините и пукнатините на таванот може да ги спречи да растат и да предизвикаат поголем проблем. Трикот е да се процени типот на пукнатина на таванот, бидејќи не сите пукнатини укажуваат на структурни проблеми. Некои пукнатини се мали и не прават ништо друго освен што ја уништуваат естетиката на таванот. Други може да бидат предизвикани од структурно оштетување и бараат итно внимание.

Исто така види: Рачно изработен печат: Погледнете како да направите печати дома во 5 чекори

Пукнатините на таванот обично се предизвикани од прекумерна влага, преголема тежина на таванот или слаба основа. Идентификувањето на причината и сериозноста на пукнатините може да ви помогне да одлучите дали тие може да се поправат со поправка сами или ако треба да ангажирате професионалец. Општо земено, пукнатините на таванот се појавуваат во три обрасци, што помага да се идентификува сериозноста во зависност од големината и локацијата.

Исто така види: Направете сами картон од јајца и картонски венец чекор по чекор

• Пајажина - Како што сугерира името, пукнатината започнува од централна точка и се шири во различни насоки низ таванот. Ако овие пукнатини се мали, тие обично се појавуваат поради таложење или стареење на зградата и не се причина за загриженост. Меѓутоа, ако се широки повеќе од 1,57 mm, тие би можеле да укажат на структурен проблем за кој е потребна стручна помош за поправка.

• Пукнатини по работ на таванот - МалиПукнатините долж рабовите на таванот се релативно чести и се јавуваат поради таложење. Нема потреба да се грижите за нив, но добро е да ги следите за да бидете сигурни дека нема да се шират со текот на времето. Ако пукнатините се протегаат по целиот раб, ова може да биде проблем.

• Вертикални пукнатини - Понекогаш пукнатината потекнува од таванот и тече по ѕидот. Овие пукнатини обично укажуваат на структурен проблем и треба веднаш да се решат со повикување стручно лице.

• Паднати пукнатини - Ако се чини дека пукнатините малку попуштаат, ова е причина за загриженост бидејќи укажува на посериозен проблем со структурата или основата.

Откако ќе ги идентификувате пукнатините и ќе откриете дека се мали, можеби ќе сакате да ги поправите пред да го насликате таванот. Тоа е нешто што можете да го направите без стручна помош за да заштедите пари. Овој туторијал ќе ви покаже како да ги поправите пукнатините на таванот.

Чекор 1. Како да го поправите испуканиот таван: соберете ги материјалите

Ќе ви треба средство за поправка на ѕидови, четка за бојадисување, боја, шрафцигер, шкурка и шпатула за да го поправите пукнатина во таванот.

Чекор 2. Лоцирајте ги пукнатините на таванот

Започнете со проверка на рабовите и површината на таванот за да пронајдете пукнатини на кои им треба поправка.

Чекор 3. Како да ги поправите пукнатините вотаванот

За да ги решите пукнатините и пукнатините на таванот, треба да ги пополните пукнатините со средството за поправка. Меѓутоа, ако пукнатините се мали, нема да бидете сигурни дека агентот за поправка ги запечатил правилно. Значи, како прв чекор, користете го шрафцигерот за да ги отворите пукнатините и да создадете празнина за да го пополните агентот.

Чекор 4. Како да ги поправите пукнатините на таванот со заштитник или кит

Наполнете ги пукнатините со средство за поправка на ѕидови и оставете го да се исуши најмалку 8 часа пред да продолжите.

Чекор 5. Избрусете ја површината

Откако средството за поправка на ѕидот ќе се исуши, користете шкурка за да ја истриете површината на таванот додека не се изедначи.

Чекор 6. Насликајте го таванот

Насликајте ја површината со флексибилна боја. Нанесете два слоја, со растојание од 2 часа помеѓу слоевите за да спречите повторно пукање на бојата.

Чекор 7. Почекајте бојата да се исуши

Оставете ја бојата да се исуши најмалку 8 часа.

Чекор 8. Поправениот таван

Овде можете да видите дека таванот е завршен и без пукнатини. Ако сакате да го насликате целиот таван, можете да продолжите сега.

Некои често поставувани прашања за фиксирање на пукнатини на таванот:

Каков е составот на средство за поправка на ѕидови?

Ѕид за поправка, познат и како шило,

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.