како да се направи играчка од дрво

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали некој се сомнева дека децата сакаат играчки? Иако светот е полн со електронска и дигитална забава, старата добра рачна играчка секогаш ќе има место во срцата на најмалите.

Затоа е толку интересна идејата за изработка на едукативна дрвена играчка. Покрај тоа што оваа играчка ја произведувате сами, тука е и прашањето да заштедите многу во нејзиното производство. На крајот на краиштата, многу работи што ви требаат или ќе бидат во вашата куќа или ќе бидат прилично лесно да се најдат.

Идеи за дрвени играчки DIY

Постојат бескрајни играчки од рециклирано дрво што можете да ги создадете. Големото прашање е колку време имате на располагање, материјалите што ги добивте и секако какви играчки сака вашето дете. Има толку многу идеи од кои вашето дете може да избере:

· Дрвена куќа за кукли

· Трансформација на дрвени блокови

· Дрвена сложувалка

· Дрвена играчка камера

· Дрвени блокови од огледало

· Дрвен куклен театар

· Дрвена табла за рамнотежа

· Дрвена играчка чамец

· рачно изработени дрвени колички

Како да направите дрвени играчки

Па, со толку многу идеи, идеално е да започнете со основните работи. И во ова упатство ќе ја научам само основата за повеќето играчки.

ЗатоаВе поканувам на уште еден чекор по чекор туторијал за изработка сам на себе, во кој, сигурен сум, ќе откриете едноставен и неверојатен начин да ги израдувате децата.

Следете ме и проверете го!

Чекор 1: Направете ознака од 4 см на секој раб

Откако ќе ги соберете сите материјали што ќе ви требаат за да направите дрвена играчка, вашиот следен чекор е да направите ознака 4 cm од секој раб на основата на вашето избрано дрво, а потоа направете уште една ознака во средината на дрвото.

Чекор 2: Дупчете ги дупките

На секоја ознака, дупчете дупка со големина на дрвена шпилка.

Чекор 3: Исечете три дрвени клипови

По внимателно дупчење на дупките во дрвото , исечете три дрвени клинови со иста големина.

Чекор 4: Исечете квадрат од 8 cm x 8 cm и потоа исечете други квадрати

Следниот чекор е за вас да исечете квадрат од 8 cm x 8 cm и потоа да исечете други квадрати малку помали од другите.

Помалото парче треба да биде оддалечено најмалку 1 cm од штипките.

Чекор 5: Обележете ја средината на квадратите

Потоа внимателно означете ја средината на квадратите.

  • Видете исто така: како да направите пиња дома!

Чекор 6: Дупчете дупка малку поголема од обемот на штипките

Во квадратите, внимателно издупчете дупка малку поголема од обемот на клинови од дрво.

Чекор 7:Избрусете ги сите дрвени делови

Испескајте ги сите дрвени делови и заоблените агли на квадратните парчиња.

Чекор 8: Вметнете ги клиповите во дупките на дрвената основа

Внимателно вметнете ги игличките во дупките на дрвената основа.

Доколку е потребно, користете лепак за дрво. Можете исто така да изберете да ги насликате парчињата и основата.

Чекор 9: Наредете ги сите први дрвени квадрати со штипки по ред

Поставете ги сите први дрвени квадрати со штипки по редослед од најголемите до најмалите.

Исто така види: 9 чекори за да направите рамка за фотографии сами

Чекор 10: Поместете ги фигурите по штипките

Кога сакате да играте, ќе треба да ги преместите фигурите, без најголемиот да биде на врвот на помалите.

Чекор 11: Преместете ги сите парчиња до последното дрвено колче

Целта е да ги преместите сите парчиња до последното дрвено колче.

Ова е одлична игра што можете да ја користите за вежбање логично размислување и просторна свест.

Како да направите дрвена играчка кола

Пред да направите било каков вид на дрвена играчка по ваш избор, важно е да знаете дека постојат специфични видови дрво што може да се користат за вашите играчки.

Повеќето луѓе кои прават дрвени играчки користат бор, јавор, бука и цреша. Познато е дека овие шуми не се сметаат за алергични на деца.

Подолу, донесов брз чекор по чекоркако да направите дрвена количка:

· Исечете го шаблонот на автомобилот и исцртајте го на табла со димензии 1cm x 4cm.

· Кога сакате да го исечете прозорецот на автомобилот, издупчете центар дупка во областа каде што сакате да биде прозорецот, нека дупката е поголема од користената вежба.

· Дупчете ги дупките за да одговараат на иглата.

· На крајот, залепете ги тркалата на иглата.

Исто така види: Сликање на садовите сами

Совет: избегнувајте да ги лепите тркалата на автомобилот за да можат правилно да се вртат.

Па, дали ви се допадна бакшишот? Вреди да се инспирирате со уште многу готови занаетчиски идеи за вас. Уживајте и видете како да направите цвет од филтер за кафе и уште повеќе да се забавувате за децата!

А вие, дали имате совети како да направите дрвени играчки?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.