Стенд за постројки за почетници, DIY, Macrame, чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој што сака да ја украсува својата куќа со растенија на крајот се предава на убавината на висечките растенија. Овие растенија имаат тенденција да растат доста вертикално и затоа треба да се закачат на високо место за да имаат простор да го развијат целиот свој раскош во долги гроздови и гранки. Вообичаено е да се поставуваат висечки растенија на полиците, но изгледа исто толку убаво кога тие се обесени од заградите прикачени на ѕидот или таванот! За таа цел ќе ве научам како да направите убаво растение макраме да стои чекор по чекор, така што дури и оние кои немаат искуство со макраме да можат да го направат и да го закачат своето растение на видно место, давајќи му дополнителен шарм. неа. Направен е со едноставни јазли, па дури и ако никогаш претходно не сте правеле макраме, сепак ќе можете да го направите ова! Ставете песна што ви се допаѓа и уживајте во процесот на производство. Правењето макраме е релаксирачко и штом ќе го завршите ова, сигурно ќе размислувате да го направите следното.

Чекор 1: Исечете ги конците

Исечете 8 прамени од три метри во должина и ставете ги на

дрвениот прстен. Проверете дали сите тие се со иста големина и се потпираат точно во центарот на нивната должина.

Чекор 2: Одделете ги страничните прамени

Одделете ги двете прамени од страните како што сакате користете ги во првиот бод на парчето.

Чекор 3: Двоен јазол

Поминете го левиот кабел преку централните жици,а потоа десниот кабел преку левиот кабел, формирајќи „4“.

Чекор 4: Двоен јазол (продолжува)

Поминете го десниот кабел зад центрите на жиците и малку дупка со конец "4".

Чекор 5: Двоен јазол (продолжува)

Повлечете ги двете страни со еднаква сила и прилагодете го јазолот.

Чекор 6: Двоен јазол (продолжува)

Повторете ја истата постапка, но овој пат почнувајќи од десно.

Чекор 7: Подготвен двоен јазол

Вака треба да изгледа вашиот завршен јазол , кога ќе ја направите постапката од двете страни.

Чекор 8: Повторете го двојниот јазол

Врзете 6 од овие двојни јазли за да го започнете парчето.

Чекор 9: Одделување на жиците

Сега одвојте ги жиците во групи од 4 за следниот јазол.

Чекор 10: Половина двоен јазол (ДНК јазол)

Сега, да го направиме истиот јазол, но само од едната страна. Направете 20 јазли

Исто така види: Како да го вратите мебелот од старата машина за шиење

од нив.

Чекор 11: Завршен ДНК јазол

(Види слика)

Чекор 12: Двоен јазол

Одделете ги жиците во нови групи од по 4 и направете 2 двојни јазли во секоја од 3-те групи. Секогаш избирајте ги жиците што се еден до друг.

Чекор 13: Подготвен двоен јазол

(Види на сликата)

Чекор 14: Фалкача јазол

Приближно 15cm под последниот јазол, ќе го направите јазолот falcaça. Со кабел од приближно 50 cm, направете „U“.

Чекор 15: Лажен јазол (продолжение)

Навлечете ја низата преку „U“ иставете малку напнатост на жицата за да се прицврсти.

Чекор 16: Фалкача јазол (продолжува)

Пречекорете го кабелот низ куката.

Чекор 17: Јазол Фалкача (продолжува)

Повлечете го горниот дел за да го прицврстите, држете го долниот конец и доведете го јазолот до средината на кабелот.

Чекор 18: Јазол Фалкача (продолжува)

Исечете ги вишокот конци.

Чекор 19: Вашата закачалка е подготвена!

Сега можете да ја обесувате вашата фабрика за приврзоци каде сакате!

Исто така види: Како да се ослободите од прашинските грини: лесни и домашни решенија за избегнување на алергииДали ви се допадна?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.