Градинарски кревет сам

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако имате или градите градина, знаете колку е важно да размислите за просторот за да може целосно да се моделира додека растенијата растат, цветаат, па дури и даваат плод. Секоја фабрика ќе зазема повеќе или помалку простор во иднина и реконфигурирањето на локацијата е важна точка.

Исто така види: Детска играчка за предење

Во оваа смисла, дрвениот кревет е одличен. Покрај тоа што е начин да се направи евтин цветник, овој проект има висока издржливост и целосна практичност.

И размислувајќи за идеи за цветни кревети, мојот предлог денес е да имате одличен начин да го организирате вашиот простор и да додадете растенија или да ја менувате нивната позиција во иднина. Тоа е едноставен туторијал за тоа како да направите градинарски кревет за кој сум сигурен дека ќе биде особено корисен.

Па, сега без понатамошно одложување, следете ме низ следните слики и погледнете го чекор-по-чекор на уште еден проект за градинарство што сте го направиле!

Чекор 1: Земете дрво за да го направите цветот кревет

За почеток, земете дрвена штица со 2 различни големини. Овде, како што одам за кренат кревет со мала големина, ќе исечам 2 правоаголни парчиња со димензии 45 cm x 10 cm и уште 2 комплети парчиња со димензии 30 cm x 10 cm.

Вкупно, ќе имате 4 комплети правоаголни исечени дрвени штици со 2 различни димензии. Овие 4 штици се за страните. Постојат различни типови на димензии од кои можете да изберете во зависност одпросторот и дизајнот што го имате на ум.

Другите димензии за подигнатите кревети се како што следува:

 • 38,2 cm x 38,2 cm
 • 26,3 cm x 50,4 cm
 • 26,3 cm x 26,3 cm
 • 50,4 cm x 50,4 cm
 • 38,2 cm x 72,4 cm
 • 38,2 cm x 96,9 cm
 • 50,4 cm x 143,3 cm
 • Чекор 2: Заковајте ги 4-те даски за да направите правоаголна кутија

  Почнете да ги заковате дрвените штици. За да ја направите правоаголната цветна постела, заковајте ја штицата од 45 cm x 10 cm до штицата од 30 cm x 10 cm.

  Професионален совет 1: Можете да користите и дупчалка ако сакате. Во овој случај, дрвото не ризикува да пука со удари со чекан.

  Pro совет 2 : За да ја зголемите издржливоста на креветот, користете облога што ќе спречи вишок на влага.

  Чекор 3: Заковајте го дното на дрвото

  Свртете ја кутијата и измерете го дното за да го исечете дрвото до точната големина. Не заборавајте за рабовите. После тоа, заковајте го дното.

  Чекор 4: Дупчете дупки на долната површина на градинарската кутија

  Издупчете дупки на дното на садот за садење. За ова можете да користите вежба. Оваа грижа е многу важна за да се исцеди водата и да се спречи гниење на корените на растенијата.

  Фаза 5: Однесете го креветот кај вашиот градинар

  По дупчење на дупките, земете цветницата до сонцето. Овој тип на цветни кревети е одличен и за оние кои сакаат растенија внатре во куќата.Во тој случај, само оставете го креветот блиску до природно осветлување.

  Покрај тоа, вреди да ја пуштите вашата фантазија да проба и други формати, како што се „L“, правоаголни и други што најмногу одговараат на вашата градина.

  Чекор 6: Наполнете го креветот со земја

  Пополнете ја кутијата со мешавина од почва и компост богата со хранливи материи. Оваа мешавина е идеална за многу видови растенија.

  Домашниот компост е одличен додаток за да се обезбеди на растенијата богата исхрана.

  Друга корисна состојка што ќе го подобри квалитетот на градинарската почва е прекривката со лисја. Можете исто така да користите прекривка од лисја како горен слој за да помогнете во задржување на влагата и спречување на растот на плевелот.

  Покријте ¾ од кутијата за кревет со оваа смеса за корените ефикасно да растат.

  Чекор 7: Одгледување на вашата градинарска градина

  Поставете слој од тресет мов на врвот на почвата. Ова ќе му обезбеди на растението влага, ќе го одржува здраво и ќе го спречи растот на плевелот.

  Потоа нежно ставете ги растенијата во градинарската кутија. Кога садите, оставете доволно простор помеѓу секое расад, бидејќи им треба простор да се шират додека растат. Исто така, обидете се да изберете растенија кои бараат слични услови за одгледување.

  Наводнете го растението веднаш по нанесувањето на ѓубривото, тоа ќе помогне во апсорпцијата напочвата и ќе ги оддалечи мувите и другите инсекти.

  Какви растенија да се одгледуваат во дрвени кревети?

  Исто така види: како да се запечати прозорецот

  Многу се користат за органски градини. За почеток, можете да започнете со лесни за одгледување растенија како рузмарин, нане, магдонос, власец, босилек или оригано.

  Билките, пиперките и зеленчукот успеваат во мали градини со кревети длабоки шест до десет инчи.

  Цвекло, ситни моркови, влакненца, власец, коријандер, кромид, магдонос, ротквица, нане, спанаќ, мајчина душица, џуџести цреши домати, крес, оригано, жалфија и риган се добри избори. Одгледувањето зелена салата е секогаш лесно.

  Моркови, целер, зелка, лук, блитва, праз, сенф, оригано, компири, јагоди и џуџести домати може да се одгледуваат во кревет со длабочина од 25 до 15 см. Овие растенија заземаат помалку простор и брзо созреваат.

  Па, дали ви се допаднаа советите? Погледнете и како да креирате автоматско наводнување за вашите растенија кога не сте дома!

  А вие, дали веќе знаевте како да направите кревет од дрво?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.