Како да направите корпа за весници во 14 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
и препорачуваме: DIY Crafts

Опис

Материјалите од памук и дрво треба да поминат долг пат. Тие можат да се рециклираат, повторно да се користат и да се разменуваат во повеќе наврати. Весниците, санитарните хартии и салфетките, салфетките, кутиите за јајца и картонот, на пример, имаат долга издржливост во зависност од употребата. Затоа ќе видите многу занаети од рециклирана хартија во многу домови. Наместо да го фрлате купот весници и картон во ѓубре, можете повторно да ги користите за да ја разбудите вашата имагинација и да го подобрите вашиот дом декор. Организаторите сами за себе, кутиите за складирање, држачите, сликите, ѕидните завеси и рачно изработените украсни предмети се меѓу најчесто „преправените“ предмети што ќе ги најдете таму. Занаетите од хартија се особено популарни затоа што се евтини и брзо се создаваат поради леснотијата со која може да се сечат, валаат, превиткуваат и украсуваат со уметнички дизајни.

Без понатамошно одложување, да почнеме да правиме корпа за весници чекор по чекор. Во оваа статија, ќе ви покажеме како да направите едноставна и брза корпа за весници „Направи сами“. Сепак, секогаш можете да ги проширите вашите хоризонти и да испробате различни иновативни занаети од весници што сте ги направиле сами.

Чекор 1. Соберете ги материјалите

Првото нешто што ќе треба да научите како да направите корпа за весници е да соберете некои стари весници и списанија заборавени во аглите натвојот дом. После тоа, одделете ја секоја страница од весникот. За да направите корпа, чувајте ги во близина ножици, бел лепак, топол лепак, кука за капчиња (или чепкалка за заби) и парче картон.

Чекор 2. Свиткајте го / преклопете го весникот

Отворете го листот од весникот и исечете го вертикално од средината. Полусечената хартија повторно преклопете ја на половина и исечете долги ленти долги околу 20-30 см, во зависност од висината на корпата што ја сакате. Сега замотајте го полусечениот весник околу еден од правоаголните агли со капчињата или дрвената рачка.

Совет 1: Пред да започнете да ја навивате хартијата по иглата, препорачливо е да ја ставите иглата во аголот на весникот под остар агол. Ова ќе ви помогне да добиете долга цевка.

Совет 2: Исто така, за да добиете попрецизен приказ на цевката за хартија, почнете со превртување со прстите, а потоа нежно навалете ја нагоре со десната рака додека ја тркалате хартијата налево.

Чекор 3. Залепете го крајот на хартиената цевка

Откако ќе ја тркалате хартијата до крајот на иглата или дрвената рачка, користете го белиот лепак за да го залепите крајот на хартијата во цевката. Сега полека извлечете го стапот/иглата од цевката.

Чекор 4. Направете еден куп ролни/цевки од хартија

Следете ги истите чекори од почеток за сите цилиндрични канали за хартија што сакате да ги составите. Направете многу ролни од страници од весници.Колку повеќе правите, толку е поголема кошницата.

Совет: за да им дадете на вашите хартиени ролни покомплексен дизајн, секогаш можете да направите долги цевки. Овие долги цевки може да се извиткаат, свиткаат или да се обликуваат како што сакате. За да го направите ова, додека ја тркалате хартијата до крај, таа има тенденција да станува потесна и поостра. Сега користете игла за ткаенина или спојка за хартија за да ги прицврстите. Потоа конструирајте нова хартиена цевка и поставете го тесниот крај на старата цевка на крајот од тековната цевка.

Чекор 5. Залепете ги сите цевки за хартија заедно

Соберете ги сите цевки за весници на едно место. Потоа држете цевка исправена и нанесете топол лепак на едната страна. Потоа земете втора цевка и залепете ја на онаа на која штотуку го користевте топлиот лепак. Повторете ја истата постапка за сите хартиени цевки и поставете ги симетрично како што е прикажано. Откако ќе ги залепите сите цевки поставени една до друга, оставете ги да се исушат 5-10 минути.

Совет: Користете топол лепак за да ги залепите сите ролни од весници заедно. За ова можете да користите и бел лепак, но ќе треба подолго време да се исуши.

Чекор 6. Направете 4 ролни хартија и залепете ги во парови

Земете четири поединечни цевки за весници доколку останат. Залепете две од нив заедно, како и уште еден пар од две хартиени цевки. Ако немате дополнителни цевки за хартија, следете ги чекорите1 и 2 за да направите 4 идентични долги хартии.

Исто така види: Боја без брусење сам

Чекор 7. Залепете ги 2-те пара на ролните хартија што беа наредени

Откако ќе направите два сета од две цевки за весник од четири, можете да продолжите на следен чекор. Уверете се дека цевките се на вистинското место пред лепење. Тие мора да бидат поставени блиску до работ на ролните хартија за поставување.

Поставете ги 2-те залепени цевки хоризонтално на врвот на вертикално наредените ролни хартија, оставајќи 5 cm од горниот и долниот дел. Овој надворешен слој на цевката за весници е направен за да се осигура дека е доволно цврст за да се справи со големи/тешки предмети.

Чекор 8. Поврзете ги двата краја/краевите на ролните хартија

Држете го купот ролни од весници исправено во рацете. Формирајте кружна корпа со превиткување на аголот на ролната хартија или нанесете лепило на двата краја на хоризонтално соседните цевки и поврзете ги.

Совет: Нанесете лепило на првата ролна хартија од едната страна, а последната ролна хартија од другата страна со топол лепак за кога ќе направите круг, цврсто да се залепи.

Исто така види: Макси капчиња: Целосен туторијал за правење ќебе без игли

Чекор 9. Подгответе го картонот

Сега кога подлогата за вашата корпа за весници „Направи сами“ е подготвена, време е да ја изградите основата на корпата. Ставете го држачот за ролна хартија на картон. Со молив нацртајте круг на парче картон што одговара на основата накруг на корпа, а потоа исечете ја.

Чекор 10. Исечете го капакот на весникот за картон

Во овој чекор, имате кружно парче картон што е измерено и обликувано да одговара на основата на корпата. Земете уште еден лист весник и исцртајте го кружниот картонски преглед на него. Отстранете го картонот од весникот и почнете да ја резбате кружната линија што беше нацртана.

Чекор 11. Покријте го картонот со хартијата

Со бел лепак покријте го надворешниот дел од картонот со исечен кружен весник.

Чекор 12. Залепете го исечениот картон на дното на корпата за весници DIY

За да ја завршите корпата за весници, ставете ги/залепете ги кружните страни на картонот на основата на хартиени цевки за да ја формираат позадината.

Чекор 13. Завршете ја корпата за весници „Направете сами“

Исечете ги рабовите на цевките за хартија за да ги направите порамни и дајте убав изглед и елегантен изглед на вашата корпа за весници „Направи сами“.

Чекор 14. Вашата корпа за весници „Направи сами“ е подготвена :)

Вашата корпа за весници направена од стари хартиени цевки сега е завршена. Оваа кошница за весници „направи сам“ е создадена од стари весници и списанија и е подготвена за транспортирање и употреба за складирање што сакате. За да додадете боја во вашиот дом агол, обојте ги овие ролни од весници во различна боја за да создадете шарена и весела корпа.

 Проверете повеќе занаетчиски проекти како овие што ги направив

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.