8 неверојатно лесни совети за одгледување јагули

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
широки лисја и мртви цветови. Но, со ова растение, можете да го исечете веднаш штом ќе излезе надвор од предвидениот простор за одгледување. Вообичаено во саксии, ќе треба почесто да го режете за да се осигурате дека нема да го надраснете садот и да се осигурате дека корените остануваат здрави.

Чекор 5: Идеални почвени услови

Идеалната почва за одгледување на Dietes bicolor треба да биде мешавина од почва богата со органска материја и хумус од дождовни црви.

Вие може да сака и: Како да ги исчистите саксиите во градината

Опис

Има широк спектар на различни повеќегодишни цвеќиња кои можете да ги одгледувате во вашата градина. Без разлика дали имате сезонска градина или можеби одржувате строг режим на градинарски техники за да цветаат флората и фауната во текот на целата година, растението наречено морена јагула е задолжително за секоја градина. Иако тоа не е растение кое трае цела година, кое цвета во рана пролет и носи цвеќиња во потоплите сезони, можете да очекувате море од бои што ја мие вашата градина со морена јагула секое лето.

Кога се засадуваат семиња на диететски двобојни (друго име за морената јагула), грижата за нив е процес кој вклучува трпение и време. Генерално, забележав дека овие прекрасни растенија се издржливи, преживуваат ладно, влажно време, а можеби дури и повремена снежна бура. Не толку чувствителни како Monstera, ова се две од моите омилени растенија за одгледување.

Постојат две главни сорти кои се најзастапени низ целиот свет. Жолта цветна морева јагула, која расте во помали делови и е малку побавна во споредба со нејзиното попопуларно потомство, белото. Овие растенија се задоволство да се имаат наоколу, високи околу 90 см за возрасно растение. Иако жолтата сорта е многу поубава за да се има наоколу, таа не расте толку брзо и широко како белата сорта.

Растете таму каде што мислите дека е правилно и наскоро ќе забележите дека вашата градина ќе биде полна со убавиСадници од морена јагула засади колку што окото може да види. Одлична замена која ќе помогне да се прикријат празните места во градината или можеби да се засади во празен сад и да се стави на вашиот трем.

Еве 8 извонредно лесни чекори за одгледување градина на морена јагула. Како и многу други совети за растенија и градинарство, има некои алатки и опрема што ќе ви требаат пред да започнете. Некои работи што ќе ви бидат потребни за да одгледувате морена јагула:

Повеќе садници

Ѓубриво

Почва богата со органска материја

црвен хумус

Исто така види: Чекор по чекор: Како да направите папие маше (со слики и совети за употреба)

Вазна или површина за садење

За овој туторијал, ќе работиме главно со бели јагули. Чекорите за тоа како да се одгледува растението се релативни на ист начин во сите погледи. Некои можеби бараат само промена на условите на осветлување, или можеби повеќе или помалку ѓубриво во почвата. Што и да одберете, одгледувањето на овие области е секогаш задоволство.

Потоа, видете и Како да засадите семки од сончоглед во 8 чекори

Чекор 1: Некои карактеристики на Dietes bicolor

Dietes bicolor е растение кое дава прекрасни цветови. Цветањето се јавува помеѓу пролет и лето, но може да трае до дел од есента. Ова растение може да достигне и до еден метар во висина.

Чекор 2: Како да се грижите за Dietes bicolor

Грижата за моревата јагула е релативно лесна, имајќи предвид дека тоа не е нужно класифицирани како растениезимзелени. Dietes bicolor е широко користен во градините. Иако е растение со африканско потекло, добро се прилагодува и на топли и на ладни места. Тоа е многу лесно растение за нега и не бара многу одржување.

Многу големи градови во Европа и на далечниот север го користеле ова растение како начин за осветлување на градските тротоари. Тоа само покажува колку е издржливо ова растение. Преживувањето на екстремно студените европски зими не е лесна работа. Но, за морената јагула, кога цвета, можете да очекувате светли бели цветови, со примеси на виолетова и жолта внатре.

Чекор 3: Кои се идеалните услови за осветлување за морената јагула?

Ова растение мора да се одгледува на локација со директна сончева светлина за да цвета. Ако се стави на локација со мала сончева светлина, ќе цвета поретко.

Неодамна засадив неколку нови мореви јагули под дрво кон крајот на летото и денес овие растенија сè уште растат многу побрзо од очекуваното. Тоа топло утринско и попладневно зимско сонце направило чуда за растението досега.

Исто така види: Растение за конфети: Како да се грижите за Hypoestes Phyllostachya во 5 лесни чекори

Чекор 4: Кастрење на јагулата

Можете да ја исечете двобојната Dietes секогаш кога ќе ја најдете премногу висока за во градината, за да го контролирате нејзиниот раст. Исто така, можно е да се исечат суви лисја и мртви цветови.

За многумина од нас градинарите е вообичаено да го кројат растението само кога ќе забележимеда помогне да се направи вашето растение поодржливо и еколошки.

Чекор 8: Како да се размножува морената јагула

Најлесниот и најефективниот метод за размножување на Dietes bicolor е со делење на растението. За да го направите ова, поделете го растението заедно со корените.

Сечињата од повеќе елеци не се најдобрата опција, бидејќи овие растенија имаат интегриран корен систем. Поделбата на растението со корените ќе ви помогне да одгледувате уште 3 до 5 растенија африкански ирис. Секој пат кога растението изгледа здраво и расте до еден метар или повеќе во должина, можете да го прегледате кореновиот систем за да видите дали може да се размножува.

Ништо повеќе и ништо помалку. Еве колку е едноставно да се грижите за морената јагула. Овие растенија изгледаат неверојатно во вашата градина или како внатрешна декорација. Само погрижете се добро да се грижите за нив, и тие добро ќе се грижат за вашата градина.

Ви се допаѓа? Време е да дознаете повеќе со овој водич во 6 чекори за грижа за вашето овошје од ананас

Дали ви беше лесно како мене? Дали имате намера да го засадите во двор или во саксии?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.