Како да насликате метални копчиња со боја за прскање: 5 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Повеќето луѓе размислуваат за бојадисување на ѕидовите или вратите на кабинетот кога сакаат да ја обноват декорацијата на околината. Но, дали некогаш сте размислувале за тоа како бојадисувањето на металните рачки на вратите и фиоките може да биде побрзо и поедноставно решение?

Исто така види: Како да го промените Колеус: 11 многу лесни чекори за вашата градина

Проектот за сликање сам на себе во ова упатство ќе ве научи како да ги насликате рачките на кабинетот на практичен начин за да донесете Ново изгледајте го вашиот мебел без да мора целосно да го бојадисате.

Решив повторно да ги бојадисам старите црни рачки на моите кабинети за да им дадам нов изглед. Со боја за прскање за метал, успеав да направам златна рачка што и даде на собата луксузно чувство.

Овој совет за тоа како да ги обновите рачките исто така служи за одржување на моменталната боја на рачката, односно само обнови го - таму. Чекор по чекор е исто. Сè што ви треба е метална боја за спреј во боја по ваш избор – и погрижете се да е квалитетна марка, како онаа од Анјо Тинтас што ја користев. Исто така, ќе ви требаат некои алатки за да ги отстраните и замените рачките пред и по бојадисувањето.

Претходно: Погледнете како изгледале рачките пред сликањето

Тука можете да ги видите рачките на кабинетот пред да ги сликам. Тие беа сјајни црни кога беа купени пред околу три години, но бојата избледе со текот на времето. Бидејќи златните и металните тонови се во мода, решив да научам како да сликам метал со бојаспреј во мат златна боја. Размислував за среброто некое време, но потоа помислив дека ќе изгледаат како рачки од нерѓосувачки челик и на крајот се одлучив за елеганцијата на златото.

Како да обоите метал - Чекор 1: Отстранете ги копчињата

Користете го шрафцигерот за да ги извадите рачките. Целосно расклопете ги со отстранување на завртките што ги држат парчињата заедно. Ова ќе им даде на рачките подобар финиш. Во спротивно, бојата со спреј ќе ги пополни зглобовите и ќе направи работата да изгледа невешт.

Чекор 2: Исчистете ги рачките

Пред да ги обоите рачките, користете вода со сапуница или алкохол за чистење нив и отстранете ги сите насобрани маснотии или нечистотија. Не го прескокнувајте овој чекор ако сакате вашиот проект да има мазна завршница.

Чекор 3: Протресете ја конзервата со боја за прскање

Со бојата за прскање во рака, протресете ја конзервата за да бидете сигурни дека е мазна и добро измешана. Ако сакате, тестирајте го спрејот на парче хартија или на страната на празна кутија за да го почувствувате притисокот на прскањето и да го постигнете. Овие лименки од Anjo Tintas се многу лесни за ракување.

Чекор 4: Како да насликате метални рачки

Ставете ги рачките во кутија или картон. Попрскајте ги од едната страна со метална боја за прскање и почекајте 2 часа да се исушат. Потоа превртете ги на другата страна и повторете ја постапката. Направете го тоа додека сите страни на рачките не бидат покриени со боја.

Чекор5: Како да ја монтирате рачката на вратата на своето место

По фарбањето на рачките, проверете дали се сите суви пред да ги прикачите назад. Започнете со спојување на парчињата (рачка, завртка). Потоа употребете го шрафцигерот за да ги прицврстите на вратите и фиоките.

Исто така види: отпаден билборд

Забелешка: Доколку сакате, можете да ги насликате шарките користејќи ги истите чекори. Сепак, обидете се да не прскате во премногу слоеви. Во спротивно, обоените површини ќе се тријат една со друга, отстранувајќи ја бојата.

Најдоброто нешто во користењето на метална боја за прскање е тоа што секогаш можете да ја промените бојата ако не излезе како што очекувате. Процесот ми беше толку едноставен што планирам да ги бојадисам и рачките од гардеробата во мојата спална соба.

Како да сликам рачки на кабинетот - Често поставувани прашања

Дали е од суштинско значење да се додаде слој прајмер пред да се насликаат рачките?

Со додавање на слој или два прајмер обично им се дава подобра завршница на ѕидовите и другите површини. Од моето искуство можам да кажам дека металните копчиња не бараат прајмер. Јас всушност го тестирав еден со прајмер и открив дека остава зрнеста завршница. Ако сакате, можете да пробате еден за да видите дали работи за вас, бидејќи прајмерот обично прави подолготрајно слој на боја. Задолжително користете прајмер погоден за метални површини и не заборавајте да годека на производот му треба еден ден добро да се исуши пред да се нанесе бојата. Би препорачал само темелно да ја исчистите рачката пред бојадисувањето со прскање.

Како да ги насликате 'рѓосаните шарки?

Иако можеби ќе бидете во искушение да ги исфрлите и да ги замените шарките со нови, препорачувам да ги фарбате ако имате мал буџет за реновирање. Пред да ги исчистите, испрскајте ги со средство за отстранување на 'рѓа и обидете се да избришете колку што е можно повеќе од 'рѓата. Потопете ги околу 10-15 минути во тешко средство за чистење се-во-едно за да ги отстраните остатоците од прашина или маснотии. Потоа исушете ги со мека крпа пред да ги следите чекорите споменати во упатството за да ги бојадисате.

Како да направите финишот со боја со спреј да трае подолго?

Прво треба да купите квалитетна боја, како оваа метална боја за прскање од Анјо Тинтас што беше користена во ова упатство. Супериорниот квалитет на производот ја прави сета разлика во совршенството и издржливоста на резултатот.

Покрај овој совет, можете да ја испрскате бојата со распрскувач штом ќе се исуши за дополнителна заштита на финишот од лупење или гребење .

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.