Како да поправите нога од стол во 7 лесни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Семејните наследства се скапоцени, особено кога се пренесени низ повеќе генерации. Единствениот проблем е што тие можат да се истрошат или ослабат со текот на времето, особено ако ги користите редовно. Имам една од овие скршени столчиња во мојата куќа, која припаѓа на дворот на баба ми. Тоа беше моето омилено парче мебел како дете, па таа ми го даде. Има многу сентиментална вредност и затоа не сакав да се разделам, дури и кога ногата се скрши на два дела при движење.

Се прашував како да го поправам. Дали треба да го однесам во продавница за дрво или да најдам замена на ногарки за стол? Откако прелистував различни веб-страници за делови од дрвени столици, сфатив дека нема да биде лесно да се добие точната нијанса и дизајн на дрвото. Затоа прашав еден пријател кој сака проекти за обработка на дрво сам, и тој ми даде едноставна идеја како да ги поправам скршените ногарки на столот.

Се што ви треба е лепак за дрво, завртки и жица за дрво, плус некои алатки. Така, наместо да барате делови за стол преку Интернет или да трошите пари за да побарате професионалец да ги поправи, можете да го испробате овој метод за да поправите скршена столица. Исто така е прилично лесно, дури и ако сте почетник во обработка на дрво како мене.

Потоа, уживајте и видете како да ја поправите скршената керамика

Овие советикако да ги поправам скршените столчиња работа со целиот мебел со ногарки?

Столот што го поправав беше прилично лесен, така што поправањето на скршената нога со лепак за дрво и завртки работеше добро. Може да работи и на ногарка на маса сè додека горниот дел од масата не е премногу тежок бидејќи ногата треба да ја издржи тежината. Исто така, ако прекинот не е чист и дрвото е на повеќе парчиња, поправката со овие чекори нема да работи. Можеби ќе биде неопходно да се закачи игла за да се обезбеди дополнителна поддршка за нозете. Во спротивно, можеби нема да ја издржи тежината на лицето што се потпира на него.

Можам ли да поправам резбана ногарка на стол користејќи го истиот процес?

Повторно, зависи. Ако резбаната површина е неоштетена и прекинот е чист, поправката со помош на чекорите во ова упатство треба да работи.

Каков вид лепак за дрво е најдобар за скршена стара ногарка на столот?

Постојат неколку видови лепак за дрво, но најдобриот за фиксирање на скршени столчиња е лепак PVA. Погрижете се да купите познат бренд. Ако веќе имате PVA лепак за дрво дома, проверете го датумот на истекување. Лепакот со поминат рок е најдобро да се фрли, бидејќи може да не работи како што треба. Последното нешто што сакате е столот да се распадне кога некој е во него!

Одделете го овој друг совет за да прочитате: Каководоотпорен медијапан?

Исто така види: Како да го искористите максимумот од просторот под креветот

Чекор 1: Изберете работна површина

Подобро е да не поправате скршено столче во средината на дневната соба или трпезаријата. Ако се скрши, може да оштети друго парче мебел. Затоа изберете соодветна работна средина како гаража, барака или дури и двор. Поместете го столчето до избраното место.

Чекор 2: Додајте лепак за дрво

Започнете со нанесување лепак за дрво на местото каде што се скрши ногата на столот. Моето столче беше скршено на вертикална падина, па нанесов лепак за дрво на двете површини.

Чекор 3: Врзете со жица

За да се осигурам дека двете скршени парчиња се залепени без развлекувајќи се, завиткајте ја жица околу прекинот за да ги држите парчињата на место.

Чекор 4: Затегнете ја жицата

Користете клешти за да ја штипнете жицата и држете ги парчињата заедно. на место.

Чекор 5: Отстранете го вишокот лепак

Користете крпа или крпа за да го избришете вишокот лепак од спојот на скршените делови.

Чекор 6: Ставете завртка

Потоа ставете завртка низ двете скршени парчиња додека не се поврзат.

Исто така види: 8 чекори како да се стави крај на лошиот мирис дома

Чекор 7: Оставете го лепилото да се излечи

Оставете го столот неговата страна додека не се залечи лепилото. Потоа отстранете ја жицата. Идеално, треба да го оставите да отстои 24 часа или барем преку ноќ.

Резултатот како да се поправи ногатастол

Еве го мојот стол откако го средив. Изгледа добро како и секогаш, а најдобриот дел е што не ме чинеше речиси ништо да го поправам. Некои ЧПП за поправка на столици.

Мојот стол има поделено седиште. Како можам да го поправам?

Ако седиштето на столот е поделено настрана и само тенка лента се откачува, можете да ги користите истите чекори споменати во упатството за да го прикачите скршеното парче на седиштето. Меѓутоа, ако столчето е поделено на половина, ќе ви треба дополнителна потпора со вметнување мали клинови меѓу двата дела за да ги споите или со помош на метални плочи со завртки за да ги држите двата дела заедно.

Поправената ногарка на столот е малку пократка од другите. Како можам да ја прилагодам неговата висина?

Во зависност од разликата во висината, можете да користите едно од двете решенија за да го решите овој проблем. Првата е да се закачи метална капа под пократката нога за да се зголеми нејзината висина. Користете чекан за нежно да го допрете на своето место. Втората е да се исече парче дрво за да се залепи под пократката нога и да се зголеми неговата висина.

Можеби ќе ве интересира: Како да смените светилник во 11 чекори

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.