9 совети како да научите како да одгледувате зелена салата како професионалец

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
За да одгледувате зелена салата во саксии, можете директно да посеете некои семиња или да ги пресадите. Но, пред садењето, додадете ½ лажица (околу 7 ml) ѓубриво со бавно ослободување по галон (околу 3,8 l) земја.

Вашите садници од зелена салата треба да бидат закопани околу 0,5 cm подлабоко отколку во почвата во градината и не заборавајте да ги распоредите на растојание од 15-30 cm за да обезбедите соодветен простор за одгледување.

Совет 9. Наводнување на зелена салата во саксии

Листовите од зелената салата се состојат главно од вода, поради што соодветната хидратација е клучна за да им помогне на овие зеленчуци да ја задржат својата мекост. И имајте на ум дека, генерално, на растенијата во саксии им треба повеќе вода отколку на почвените - а зелената салата не е исклучок.

Додека растете и негувате зелена салата, периодично проверувајте ги саксиите за да се осигурате дека горниот слој на почвата останува влажен. Ако садите зелена салата во плитки, а не во длабоки саксии, подгответе се да ја полевате почесто.

Совет: Нанесете слој од органска прекривка, како што е домашен компост, за да и помогнете на почвата од зелена салата во саксии да ја задржи влагата.

Завршете ја вашата зеленчукова градина со овие супер градинарски проекти: Како да засадите пеперминт

Опис

Многу луѓе мислат дека најлесниот зеленчук за одгледување е доматот. Технички, доматите се сметаат за овошје; па ако има лесен зеленчук што можеме да ви препорачаме да го засадите во вашата градина, тој зеленчук е зелената салата. Ако претпочитате да одгледувате зелена салата од семе, внатре, во саксии или надвор во контејнери, знајте дека сте избрале опција која се смета за многу лесна, зафаќа малку простор, покрај тоа што е растение кое не им штети на цвеќето. Ова значи дека можете лесно да ја ставите вашата зелена салата меѓу другите зеленчуци и цвеќиња во вашата градина без страв дека некој од нив ќе заврши како другиот.

Значи, ајде да погледнеме во 9 совети за градинарство кои ќе ви помогнат да научите како да садите зелена салата, како да сеете зелена салата, како да се грижите за зелената салата во саксија и, се разбира, како да уживате во овој зеленчук на бразилската маса.

Совет 1. Користете го вистинскиот компост

Како да сеете зелена салата? Ако сакате да научите како да сеете зелена салата, првиот чекор е да ги ставите семето во влажна, добро подготвена почва или компост на пролет. Покријте ги семињата со многу тенок слој компост или вермикулит, а потоа разредете ги садниците кога ќе бидат доволно големи за ракување.

Чувајте го компостот влажен и внимавајте на голтките и полжавите, кои може да го оштетат вашиот род на зелена салата.

ВиеМожете да почнете да собирате сорти на зелена салата од 6 недели, а зелена салата од околу 10 недели.

Совет 2. Добро полевајте ја зелената салата

Не е неопходно зелената салата да пушти длабоки корени. Всушност, подобро е да се поттикне растот на листовите отколку да се искоренува. Затоа, кога наводнувате зелена салата, нека биде лесна, честа и конзистентна. Запомнете, целта е почвата да се одржува влажна, а не влажна, бидејќи тоа може да доведе до гниење на коренот, болест или дури и застој во растот.

Совет 3. Прекривка

Како и секое друго растение во вашата градина, зелената салата исто така ќе има корист од добра доза прекривка. Поставете слој од органска прекривка од 2 до 3 инчи (како што се слама, лисја, исечоци трева или дрвени чипови) околу зелената салата, но не заборавајте да оставите малку простор околу растението за да спречите гниење.

Причината за користење на овој слој на прекривка е да му се помогне на растението:

• да ја содржи нејзината влага

Исто така види: Оригами: направете кутија за чување канцелариски предмети

• да ја олади почвата

• да ја намали почвата неопходна отстранување на плевелот од растението

• и одржувајте ја зелената салата чиста со избегнување прскање на растението при наводнување.

Совет 4. Не заборавајте да ѓубрите

Без разлика дали одгледувате зелена салата во затворен простор или во вашата градина, ако користите почва полна со органска материја, оплодувањето може да го направи да не бидепотребни.

Сепак, изборот на ѓубриво богато со азот секако може да направи вашата зелена салата да расте и да произведува совршено.

Совет за оплодување:

риба емулзија е совршена за зелена салата. Само нанесете ½ од препорачаната доза на секои две недели и не заборавајте да ја нанесете разредената емулзија од риба директно на почвата на растението. Може да се користи и како фолна храна, но не заборавајте да ги измиете многу добро рацете и зелената салата пред јадење.

Исто така види: Како да направите картонска звучна кутија

Совет 5. Како да ја соберете зелената салата за да продолжи да расте

Не треба да се грижите, зелената салата е еден од најлесните зеленчуци за берба. Повеќето сорти зелена салата може да се соберат помеѓу 30 и 70 дена по садењето, но кога ќе можете да ја берете вашата зелена салата ќе зависи од сортата и, исто така, според тоа за што сакате да ја користите.

Но, немојте премногу да размислувате - штом ќе бидете задоволни со големината на вашата зелена салата, ќе бидете подготвени за берба (а бербата на зелената салата наутро го обезбедува најдобриот вкус).

Совет: Многу е лесно да се знае како да се берат лисја од зелена салата. Можете да отстраните неколку листови одеднаш или да ја исечете целата нога на ниво на земјата. Видови зелена салата кои лесно се сечат блиску до нивото на земјата вклучуваат ромска зелена салата, рамна зелена салата и ајсберг зелена салата.

И запомнете дека бербата на сите други растенија зелена салата им дава можност на преостанатите растенијада продолжи да расте.

Совет 6. Избор на вистински саксии за одгледување зелена салата во саксии

Кога одгледувате зелена салата во саксии, одлучете се за пластични садови или големи градинарски кеси. Не користете глинени садови, бидејќи лесно може да ја исуши почвата во лето. Но, она што е навистина суштинско е правилната дренажа за да се спречи марулата да добие влажна почва.

Совет:

Кога одгледувате зелена салата во контејнери, не треба да избирате многу длабоки саксии, но пошироката површина ќе ви овозможи да одгледувате повеќе зелена салата.

Совет 7. Изберете соодветна почва за садење

Всушност, постои само една тајна за тоа како да се грижите за зелената салата во саксија - да ја одржувате почвата секогаш влажна, а не влажна . Бидејќи почвата мора да биде лабава и добро обработена, може да се мешаат песок и други материјали за да се олесни почвата.

Откако ќе ја изберете идеалната мешавина за саксии или градинарска почва со која ќе ги наполните садовите, додадете нешто што содржи органска материја за да се осигурате дека вашата зелена салата ги добива соодветните хранливи материи. Тресет мов, почвен компост и вермикулит или перлит можат да бидат совршена мешавина на почва за соодветно задржување на водата.

Совет: Ако не сакате постојано да додавате ѓубриво додека ја одгледувате зелената салата, побарајте мешавина што веќе содржи ѓубриво со бавно ослободување.

Совет 8. Како да засадите зелена салата во саксија

одгледување зелена салата дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.