Кокедама чекор по чекор

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Очигледно, нема позитивни аспекти на пандемијата. Но, времето поминато дома многумина од нас ги претвори во љубители на природата и луѓе посвесни за нашето здравје и за здравјето на другите. Дополнително, ова време на чекање ни даде можност да се посветиме на активности на кои не можевме да се посветиме во периодот пред пандемијата.

Со толку многу време на располагање за правење планови и реализација на проекти, можете да негувајте повеќе растенија во затворен простор, засадете ги нивните семиња во вашиот двор и погледнете го животот со поидилично и поволшебно сценарио. Додека многумина претпочитаат да ги облечат своите чевли за трчање за да одат на прошетка (каде што веќе е возможно да се излезе на улица за да се занимаваат со физички активности, се разбира), многу други одлучија да усвојат полесно и попријатно хоби за украсување куќата и да ја зголемат нивната благосостојба.да се биде во просторот кој стана центар на животот за време на пандемијата.

Убавината и шармот на бонсаи, орхидеја, мирен крин или бамбус се несомнени. Сигурно ќе се сложите со мене дека растенијата имаат магична привлечност која нè допира директно во срцето. Најдоброто нешто за одгледување растенија или правење нешто забавно со нив е тоа што тие можат да го изнесат нашето внатрешно дете.

Каде и да погледнам овие денови за време на пандемијата, гледам како некој прави нешто креативно со растенијата. Помеѓунив, е фабриката Кокедама. Ако никогаш не сте слушнале за ова растение, не грижете се. Тука сум да ви ги дадам сите информации. Оние кои веќе го знаат добиваат дополнителни поени бидејќи ќе ги научам како се прави Кокедама чекор по чекор, навистина почнувајќи од нула.

Но, што е Кокедама? Тоа е сферично растение направено од мов и земја со други минерални соединенија. Најдоброто нешто за ова растение во форма на топка е тоа што не и треба саксија. Односно, Кокедама е економична, еколошка фабрика која не дава работа. Во овој туторијал, ќе научите фантастични начини како да ја направите Кокедама да ја закачите во вашиот двор, на прозорецот од кујната, на тремот или на кое било друго место што сакате.

Чекор 1: Тајната е да ја подготвите почвата

Кога станува збор за правење Кокедама, квалитетот на почвата е најважната компонента за оживување на вашите растенија (ова, всушност, важи за сите растителни видови). Добро избалансирана мешавина од органска материја и вермикулит е важна за да ја направите Кокедама. Оваа мешавина е природен и органски начин за подобрување на структурата на почвата и се користи за задржување на влагата. Ова е добра вест, бидејќи оваа состојба е идеална за правење растенија Кокедама.

Чекор 2: Вода, многу вода!

Следниот чекор за правење совршено тркалезна топка Кокедама е знаејќи како да користи вода. Водата е фонтананеоспорен износ на живот и треба да се посипува обилно над мешавината на почвата. Додадете вода во оваа смеса додека не ја добиете конзистентноста која е потребна за да се направи убава топка која ќе служи како дом за растението Кокедама. Продолжете да додавате вода во смесата додека не го добиете идеалното тесто за топката. Чувствувајте се дека ја храните љубовта што ја впивате во оваа задача и знајте дека тоа ќе резултира со прекрасно растение Кокедама.

Исто така види: Како да направите дрвен држач за прибор за бања во 21 чекор

Чекор 3: Ставете го растението во тестото и формирајте сфера со почвата

Во процесот на правење Кокедама, еден од првите чекори е да го дефинирате растението што би сакаат да користат во топката. Ако имате проблем да изберете која сакате да ја користите како Кокедама, имаме неколку опции за вас: орхидеја, бонсаи и мирен крин. Сите тие се совршени за правење малку кожурец и ќе ви дадат чувство на постигнато секогаш кога ќе го погледнете растението Кокедама што сте го направиле сами.

Откако ќе го изберете вашето растение, ставете го во почвата што ја подготвивте во претходниот чекор. Калапирајте ја и контурирајте ја вашата Кокедама со моите раце додека не формира сфера. Ова е чекорот каде што сè е само забава, бидејќи буквално ја ставате раката во тестото, обликувате, контурирате и давате облик на она што е во вашето срце.

Чекор 4: Ставете ја мов од сфагнум во садот со растението и испрскајте го со вода

Мовот од сфагнум игра витална улога во спречувањето на растението да венее.По целата работа што сте ја направиле досега, се разбира дека не сакате вашето растение да умре. Затоа мовот треба да го ставите во мало растително јадење или широк сад. Потоа, треба да ја испрскате мовта со многу вода додека не се чувствува многу влажно на допир.

Исто така види: Како да се отстрани бојата од пластика

Чекор 5: Ставете ја сферата во центарот на мовот сфагнум

Сега, речиси сте таму: сферичниот кожурец што го создадовте со вашата фабрика Кокедама сега е во центарот на вниманието. Нежно ставете го на влажната мов и притиснете го надолу со многу љубов и нежност. Оставете го растението да ја почувствува вашата позитивна вибрациона енергија додека му обезбедувате нов дом.

Чекор 6: Целосно покријте ја сферата со мов од сфагнум

Погрижете се вашето растение Кокедама да е целосно покриено со сфагнум мов. Ова е важно за вашата фабрика Кокедама да се развива добро. Таа треба да се чувствува пријатно како да ја гушкаат.

Сега, дајте му на вашето растение Кокедама љубезно тапкање. И Voila! Вашата фабрика е подготвена за големиот танц!

Чекор 7: Завиткајте ја најлонската врвка околу топката

Сега вашата топка Кокедама може да се подготви за закачување. Навојувајте најлонска нишка од сите страни на топката. Неопходно е да ја покриете целата сфера со конецот. Бидете трпеливи и наскоро ќе бидете заслепени од Кокедамата што ви е пред очи.

Чекор 8: Проверете далинекоја страна од топката останува без мов

Додека ја префрлате најлонската нишка околу топката Кокедама, може да падне дел од мовот. Ако тоа се случи, не грижете се бидејќи тоа е вообичаен настан. Сè што треба да направите е да додадете повеќе мов на местото и нежно да поминете повеќе најлонска низа околу топката. Ова е слично на провлекување низ окото на иглата за шиење, само правењето топка Кокедама е многу позабавно (секако дека сум пристрасен да зборувам!).

Чекор 9: Откако ќе ја покриете топката цела со најлон конец, јазол и исечете

Откако ќе ја покриете топката Кокедама со најлонска нишка, погледнете ги добро сите страни и заоблените површини на топката за да потврдите дека сето тоа е многу добро. Кога ќе бидете задоволни со резултатот, врзете цврст јазол и исечете го остатокот од предивото.

До ова време, вашата топка Кокедама ќе изгледа како ананас. Токму вака на крајот треба да изгледа едно растение Кокедама: бујно и величествено како крунисана кралица! Конечно, таа може да ја добие својата круна и мантија - и ако сте стигнале до тука, тогаш можете да си честитате за добро завршената работа!

Чекор 10: Подгответе ја врвката за обесување на растението

Вашето растение Кокедама сега е подготвено за слаткиот танц на животот. Користете најлонска врвка или друга врвка што ќе ја најдете соодветна за да ја задржите топкатаакцент. Тоа е како да ја украсувате вашата куќа со најдобрите завеси или да изберете вратоврска што одговара на вашата облека. Бидете оригинални и направете го вашето растение Кокедама да се истакне.

Поминете ја избраната нишка низ топката Кокедама, врзете ги краевите на конецот и закачете го растението. Одвојте една минута за себе за да уживате во еуфоријата што ќе ја почувствувате кога ќе ја видите вашата Кокедама која танцува сама по себе.

Чекор 11: Вашата фабрика Кокедама е подготвена да блесне

Вие и вашите Фабриката Кокедама може да изгради блиски односи засновани на упорност, доверба и сила. Можна е доживотна врска со вашата Кокедама затоа што сте ја негувале од самиот почеток и сте ја подготвиле за најголемата промена во нејзиниот живот. Дали е тоа големо достигнување или не? Секоја чест! Вашата фабрика Кокедама сега може среќно да се ниша на вашиот балкон или покрај прозорецот од вашата кујна!

Но, сега сигурно размислувате за вашата Кокедама: како да се грижите за неа? Прво, изберете локација за да ја поставите фабриката Кокедама каде што има идеални услови за осветлување. Како што веќе знаете, му треба многу вода, но мора да бидете свесни за вистинскиот момент за наводнување: проверете дали мовот во топката е сув и кога тоа ќе се случи, потопете ја Кокедамата во сад со вода. Таа ќе оживее многу брзо и исто толку убава како што беше порано.

Крајно, сакам да кажам дека растенијата Кокедама создаваатсилни врски на пријателство со нивните сопственици. Освен што се убави, тие танцуваат во воздухот и се нишаат на ветрот. Симболичното значење на неговата Кокедама ја носи идејата за борба завиткана во љубов и топлина, во која грижите се трошат и отвораат простор за размислување за изгрејсонце или зајдисонце. Сите имаме што да научиме од растението Кокедама!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.