Украсување аквариуми: Совети и чекори како да декорирате аквариум

Albert Evans 02-08-2023
Albert Evans

Опис

Веќе ве научивме на тајните за поставување слатководен аквариум чекор по чекор... И иако да имате риби како домашни миленици и да научите сè за екосистемот на аквариумот во удобноста на вашата куќа одлично е, кога станува збор за валкање на рацете и украсување на аквариумот, тука доаѓа вистинската забава!

Размислете: со додавање на аквариум во околината, веднаш внесувате живот и природа вашата куќа. И бидејќи има бескрајни идеи како да декорирате аквариум, мислевме дека ќе ги намалиме овие опции, така што кога ќе ви биде претставена задачата да научите како да направите аквариум дома, ќе ви биде полесно. и позабавно отколку што мислевте дека е можно.

Ајде да видиме како да направите украси за аквариум брзо и забавно (и запомнете да се вратите подоцна за да проверите некои други DIY-а). Проверете ги чекорите подолу за да имате декориран аквариум!

Чекор 1: Додадете ја подлогата

Прво, ја додаваме подлогата на дното на празниот (и чист) резервоар за риби .

Советот е да изберете опција за подлога со природен изглед и/или неутрални бои (бидејќи тоа се бои кои поуспешно имитираат езерска или океанска позадина).

Многу идеи за Декорациите од аквариумите вклучуваат употреба на обоени и неонски подлоги, но мора да бидете внимателни кога ги користите овие типови камења, бидејќи тие можат да ја направат вашата декорација „нелеплива“ и тешка.да одговара. За декорација на аквариум без грешки, најдобро е да се одлучите за песок или чакал во природни бои, кои се пријателски настроени и за рибите.

Чекор 2: Додадете вода

• Откако ќе додадете вашиот песок или чакал до дното, истурете свежа вода во чиста кофа.

• Нежно истурете ја водата од кофата во вашиот аквариум, внимавајќи да не се расипе подлогата премногу на дното.

• Продолжете да додавате вода додека вашиот аквариум не се наполни соодветно.

Чекор 3: Додадете осветлување

Сакате да знаете како да декорирате аквариум за да се истакне? Потоа, не заборавајте го осветлувањето, кое додава интересна интеракција помеѓу светлината и сенката што целосно ја менува целокупната атмосфера на аквариумот.

• Обидете се да поставите светла на различни точки околу надворешната страна на вашиот аквариум или одлучете се за неколку светла потопени во самиот аквариум за некои навистина интересни ефекти.

• А бидејќи украсите на аквариумот секогаш треба да бидат безбедни за да не ги убијат вашите риби, погрижете се да се консултирате со експертите во најблиската продавница за аквариуми за да се уверите ги добивате вистинските светла за аквариум.

Чекор 4: Изберете ги вистинските растенија

Имајте на ум дека не можете едноставно да фрлите секаков вид декор во вашиот аквариум, бидејќи некои материјали може да влијае на pH вредноста на водата, да додаде бактерии воаквариум, па дури и убијте ја вашата риба. Значи, кога станува збор за безбедни растенија за аквариум, одлучете се за живи водни растенија ако е можно.

Живите растенија помагаат да се оксигенира водата во аквариумот додека го подобруваат нејзиниот природен изглед. И најдобро од сè, можете лесно да набавите слатководни и солени растенија, во зависност од видот на аквариумот што го создавате, од продавниците за аквариуми.

Исто така види: Diy украсни обетки Организирајте обетки

Чекор 5: Додајте ги вашите водни растенија

Додадете внимателно одбрани растенија и нежно засадете ги во долната подлога за да започнете да внесувате природна убавина во вашиот аквариум.

• Ако сте се одлучиле за вистински растенија, запомнете дека ќе треба редовно да ги исечете мртвите лисја и да ги чувате око за распаѓање, што може да ја промени pH вредноста на водата.

• Бидејќи се полесни за грижа и не умираат, пластичните или свилените растенија се секако наједноставни за избор при украсување аквариум .

Важно предупредување за водни растенија: Никогаш не купувајте играчки растенија во која било продавница за да ги ставите во аквариум. На крајот на краиштата, никогаш не знаете дали тие можат да содржат штетни, па дури и смртоносни материи за вашите риби.

Чекор 6: Ставете неколку трупци и камења

За да му дадете природен изглед на вашиот аквариум, Ви препорачуваме да додадете и неколку камења и трупци.

Како и растенијата, овие украситие исто така можат да бидат вистински или вештачки - во секој случај, треба да се погрижите да бидат што е можно почисти пред да ги додадете во вашиот аквариум.

Секогаш набавувајте ги сите украси за аквариум од специјализирани продавници - никогаш не ставајте ништо што сте подигнати на случајни места како шуми и градини, бидејќи овие небезбедни предмети можат да додадат бактерии во вашиот аквариум (а тоа ги вклучува и камењата и лебденото дрво, бидејќи тие прво мора да се подложат на посебен третман за да бидат безбедни за животот на рибите) ).

Совети за украсување на вашиот аквариум:

Користете додатоци што вообичаено би ги нашле во подводната сцена што ја рекреирате. На пример, ако имате аквариум со солена вода, фокусирајте се повеќе на вклучување на корали и школки. За слатководен аквариум, користете повеќе лебно дрво и камења.

Чекор 7: Размислете за други видови на декор на аквариум

Оставајќи ја визуелната естетика настрана, најважното нешто при украсувањето на вашиот аквариум е да вклучете го вистинскиот тип на предмети, избегнувајќи украси кои можат да ја повредат или убијат вашата риба. Во основа, ако купите сè од продавница за риби, големи се шансите дека целиот декор на аквариумот е безбеден. Некои популарни опции кои треба да се земат предвид за украсување аквариум се:

• Пластични делови (т.е. сирени, потонати бродови...) - проверете дали се безбедни за резервоари со риби, а невклучете токсично мастило.

• Стаклени садови – Иако повеќето стаклени садови се безбедни за аквариуми, погрижете се да нема пукнатини или назабени рабови што би можеле да им наштетат или да ја повредат вашата риба.

Размислете за тоа. практичен начин при истражување на идеи за украси за аквариуми. Иако е важно да вклучите некои скривалишта за вашите риби, никогаш не преполнувајте го резервоарот. Значи, ако сакате да вклучите и растенија, можеби е добра идеја да ги намалите другите подводни украси.

Чекор 8: Што НЕ да ставате во вашиот аквариум

• Никогаш не ставајте школки или корали во слатководен аквариум, бидејќи овие предмети може да додадат калциум во водата и да ја нарушат природната рамнотежа на вашиот аквариум. И ако добиете некои морски школки за вашиот аквариум со солена вода, проверете дали нема животни кои живеат внатре!

• Делови направени од железо: ставете ги во вода и тие ќе почнат да рѓосуваат, ослободувајќи опасните токсини во аквариумот.

Исто така види: Направете го тоа сами: Рачно насликана саксија со растенија

Чекор 9: Некои последни совети за украсување на вашиот аквариум

Знаеме дека мора да сте многу возбудени сега кога научивте како да го декорирате вашиот аквариум ... Но размислувајте практично и безбедно кога почнувате да додавате украси во вашиот аквариум:

• Секогаш правете соодветно истражување за какви било украси или растенија што ги разгледувате (ова помага и при одредувањето на големината, така штоја знаете големината на аквариумот).

• Покрај убавите предмети, вашиот аквариум треба да содржи и термостат и систем за филтрирање на вода, како и соодветна храна за вашите риби.

• Ако вашиот резервоар нема многу движење во водата, размислете да купите воздушна пумпа за да додадете меурчиња во декорацијата на резервоарот.

Топ Совет: Ако размислувате да користите градинарско црево за наполнете го вашиот аквариум, прво проверете овде како да исчистите црево за да обезбедите чиста вода за вашите риби!

Како сакате да го декорирате вашиот аквариум?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.