DIY сезонски декор

Albert Evans 30-07-2023
Albert Evans

Содржина

Опис

Божиќ е магично време, и за деца и за возрасни. Една од причините за оваа магија е што имаме целосна креативна слобода кога станува збор за изработка на новогодишни украси, кои не мора да бидат традиционални, во зелена и црвена боја, со многу снег и Дедо Мраз со санки. Како што сме во тропските земји, можеме да бидеме инвентивни и креативни и да се осмелиме со други материјали, други украсни елементи и други теми. Навистина вреди да се пробаат идеи и нови работи!

Во секој случај, без разлика дали се работи за традиционална декорација или украс повеќе како бразилско лето, вистината е дека елка не може да изостане. Дури и ако немате многу простор дома за обична елка, природна или вештачка, секогаш имате алтернатива. А алтернативата е елка на ѕидот!

Но, немојте да мислите дека ѕидната новогодишна елка е досадна идеја: таа може да биде прекрасна и шармантна, како што ќе видите во ова упатство за сезонско украсување сами. Во 22 брзи и лесни чекори, ќе научите како да направите убав и рустикален ѕид од елка, комплет со шишарки, топки, украси и светилки. Дојдете со мене!

Чекор 1 – Земете ги гранките на дрвјата

Гранките на дрвјата се столбот на вашиот божиќен декор на ѕидовите, затоа започнете со собирање! Запомнете дека дебелината на овие гранки ќеопределете го дизајнот на вашата ѕидна елка.

Чекор 2 – Исечете ги гранките во различни големини

Со помош на ножици за кастрење или мала пила, исечете ги гранките внимателно и во различни големини, од мали парчиња на поголеми парчиња.

Чекор 3 – Порамнете ги гранките од најголемата кон најмалата

Порамнете ги парчињата гранки од најголемата кон најмалата и од дното кон врвот , за да се формира скелет на новогодишна елка. Проверете го во примерот на фотографијата. Зарем не гледате како веќе изгледа како елка?

Чекор 4 – Врзете ги гранките со канап

• Земете парче канап (може да биде канап или сисал конец) и врзете го на врвот на долната гранка (најшироката).

• Оттука навивајте го конецот околу врвот на гранката горе, потоа гранката над неа и така натаму. .

Чекор 5 – Врзете ги сите гранки со канап

Продолжете да ги врзувате гранките додека не формираат облик на дрво. На сликата можете да видите дека користев едно парче врвка за уредно да ги врзам сите гранки.

Чекор 6 – Користете го лепилото за да ја прицврстите структурата

За да направите Направете го вашиот ѕид од елка DIY поцврст, додадете капка топол лепак на секоја гранка на која ќе го врзете канап.

Чекор 7 – Врзете ја канап на врвот на елката

Поврзете уреден јазол на врвот на ѕидната новогодишна елка каде што треба да бидеѕвездата. Ова не е само начин да ја направите структурата поубава...

Чекор 8 – Закачете го дрвото

… туку и за да можете да ја закачите елката на клинец или закачете каде што сакате да го прикажете. Ова дрво е одлична идеја кога немате многу простор за традиционална елка.

Исто така види: Оригами: направете кутија за чување канцелариски предмети

Чекор 9 – Насликајте ги шишарките

Една од најдобрите работи како Што се однесува до идеите за новогодишни елки на ѕидот, е тоа што можете лесно да го промените дизајнот на дрвото или неговиот декор за да биде повеќе во склад со вашиот дом и празничен декор. Можете дури и да прескокнете некои од предложените чекори. На пример, ако не сакате да ставате шишарки на вашата елка или да ги обоите бели за да изгледаат како снег, само прескокнете го овој чекор и продолжете понатаму.

Чекор 10 – Додадете допир на снег на вашите шишарки

Ако не сакате да ги потопите сите шишарки во бела боја за да предизвикате божиќен снег, можете да ги насликате само рабовите на шишарките за да го постигнете истиот ефект.

Чекор 11 – Време е да ги закачите шишарките на дрвото

Кога вашите шишарки изгледаат онака како што сте сакале, без разлика дали се обоени или не, време е да закачете ги на ѕидот новогодишна елка за украсување -la.

Чекор 12 – Користете топол лепак за прицврстување на шишарките

Потребно е да се погрижите и шишарките да како надруги ѕидни украси за новогодишна елка, не паѓајте од рамката. Затоа, важно е да го користите пиштолот за топол лепак за да го фиксирате секој боров конус поединечно во саканата положба.

Чекор 13 - Восхитувајте се на вашиот досегашен напредок

Ако сакате уште една реална и природна ѕидна елка, не лепете ист број шишарки на секоја гранка. Претпочитајте да ги раширите околу структурата на асиметричен начин за да ја направите елката попривлечна.

Исто така види: Лажни свеќи за Божиќ

Чекор 14 – Турбинирајте ја декорацијата на дрвото со други елементи

Откако ќе поставите сите шишарки што ги сакате на структурата на новогодишната елка на ѕидот, зачинете ја декорацијата со други празнични елементи, како што се новогодишните бабури.

Чекор 15 – Уживајте во играњето со бои и дезени

Како и со традиционалната новогодишна елка, ќе откриете дека вашата ѕидна елка ќе оживее со пожива декорација. За да го направите ова, играјте со боите и дезените на декоративните елементи што ќе ги изберете за вашето дрво.

Чекор 16 – Одвојте малку време за да го проверите вашиот напредок

Кога ќе стигнете до тука, застанете за да го проверите напредокот на вашиот проект и да му се восхитувате на изгледот што го добива вашата ѕидна елка. Ако мислите дека таа бара повеќе украси, продолжете!

Чекор 17 – Додајте новогодишни светилки на вашитедрво

Ако сте задоволни со вашата досегашна декорација, можете да почнете да закачувате новогодишни светилки на неа.

Чекор 18 – Сокријте ги деловите што го нарушуваат изгледот на елката

Батеријата на новогодишните светилки може да го загрози изгледот на вашата ѕидна елка ако е изложена. Никој не сака да наиде на грда и досадна батерија кога се восхитува на убавината на елката, нели? Затоа, ви препорачувам да ја скриете оваа батерија зад некој елемент од украсот на елката, како што е шишарка или друг новогодишен украс.

Чекор 19 – Проверете дали светлата се запалени правилно

Пред конечно да се восхитувате на вашата рачна изработка, приклучете ги новогодишните светилки во штекерот и проверете дали сите светат правилно.

Чекор 20 – Повеќе украсете ја вашата елка

Ако ќе откриете дека вашата елка има празнини што го нарушуваат нејзиниот целосен изглед, пополнете ги тие празнини со други украси, како што се овие шармантни Дедо Мраз.

Чекор 21 – Време е да ги вклучите светилките на дрвото!

Сега, можете да ги вклучите светилките на вашата елка. Ќе видите како обоените светла прават дрвото да изгледа попразнично и шармантно.

Чекор 22 – Исклучете ги светлата во куќата и вклучете ја магијата

Сакајте уште повеќе магична атмосфера за вашиот Божиќ? Затоа исклучете ги куќните светла исамо чувајте ги малите светилки на елката на ѕидот. Ќе биде незаборавно!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.