Како да направите лепак дома со брашно: 5 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој уметнички и занаетчиски проект е нецелосен без основни алатки како ножици и цевка со лепак. Но, секогаш кога ви треба лепак, таа никогаш не е наоколу да ви помогне. Домашното лепило е тајната состојка што го задржува секој занает да се држи до хартијата и да црта на вистинските места. Но, тогаш, како да направите домашен бел лепак?

Домашниот лепак со брашно е толку едноставен што го правиме со најосновните состојки кои се наоѓаат во оставата, чајната кујна. За овој конкретен проект, ќе ви требаат следниве материјали:

  • Вода: водата ќе се користи за да се создаде конзистентна влажна подлога за вашиот домашен лепак;
  • Брашно: секое брашно целосно намената пченица може да се користи за да се создаде основата за лепак;
  • Тан: длабока тава со добра големина е одличен избор за овој проект;
  • Танче со капак: штом тестото е подготвено, користете тегла со капак за складирање.

Тука некаде треба да има одрекување кое вели дека каков било вид домашен лепак нема да изгледа како верзија купена во продавница. Но, големата придобивка е што овој лепак е нетоксичен, покрај тоа што е еден од најлесните начини за правење лепак и има прифатлива цена.

Како да се направи лепак и од што е направен лепак се одговорени прашања овде во лесни чекори за следење. Ова е еден од најдобрите начини да се направи домашен лепак забило каков вид на уметнички и занаетчиски проект.

Ајде да создадеме добар домашен лепак и никогаш нема да мора да трчате во продавница кога ќе ви снема обичен лепак. Ова ќе го промени вашиот избор и ќе ве насочи кон здрав и безбеден домашен рецепт за лепак.

Видете исто така: Како да направите домашен лепак за модџ

Чекор 1: Измешајте брашно и вода во сад

Почетниот чекор за тоа како да направите домашен лепак е едноставен. Прво, користете керамички или дрвен сад за овој проект за да не се залепи лепилото за контејнерот. Во садот ставете половина шолја брашно и половина шолја вода. Ако немате дополнителна чинија, тоа е во ред. Можете да ги ставите состојките директно во тавата.

Чекор 2: Направете конзистентно течно тесто

Размислете за тестото за палачинки, бидејќи текстурата на тоа тесто може да ви помогне да го пронајдете идеална конзистентност вашиот домашен лепак. Течното тесто треба да се измеша со брашно и вода за да се добие влажна основа без дупки или грутки.

Чекор 3: Загрејте ја смесата на средна топлина

Префрлете ја течната маса од домашниот лепак од претходниот чекор во тенџере, ако веќе не сте го направиле тоа. На средна топлина, доведете ја масата до вриење. Во овој чекор, продолжете да ја мешате влажната мешавина од домашен лепак додека меурите не се издигнат на површината.

Совет: Користете дрвена или керамичка лажица за ова упатствоза да не се залепи лепилото за ништо и лесно да се ракува во различни садови.

Чекор 4: оставете го да се излади и префрлете го во садот

Откако ќе зоврие во претходниот чекор , домашното лепило е практично подготвено. Останува само да се остави да се излади. Откако тестото ќе се олади, префрлете го во сад за да го чувате во фрижидер. Како што користевте пченица со вода, треба да го чувате лепилото во фрижидер за да не се расипе.

Додека лепилото се лади, видете повеќе занаетчиски идеи за homify

Чекор 5: Чувајте го лепилото во фрижидер

Земете домашно лепило и користете калапи или контејнери кои можат да ви помогнат со уметнички и занаетчиски проекти за деца. Понекогаш најлесната работа што треба да се направи е да се направат серии, особено кога се предвидуваат детски роденденски забави или настани.

Исто така види: Упатство сам за себе: Ѕид со точки

Придобивките од учењето како да се направи лепак дома се тоа што е корисно, како и брилијантен проект за правење со вашите деца. За сите вознемирени родители со мали деца кои јадат сè, домашниот лепак е безбеден и нетоксичен.

Прочистиот лепак купен од продавница може да предизвика осип на кожата и да содржи хемиски соединенија кои не се добри за човечка исхрана или за слободно време. Домашното лепило може да се користи дури и за лепење работи на ѕидот, а доколку дојде во допир со вашата коса, потребна е само вода за да се отстрани.

Накратко,Домашното лепило прави само пет главни чекори и имате цевка полна со лепак за настани, празнични забави, детски забави и прослави што ќе ви ја олеснат рутината за изработка. Уживајте во вашиот лепак!

Исто така види: Како да направите торбичка за перница во само 10 чекори

Видете исто така: Користете го вашиот домашен лепак за да направите ѕиден часовник

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.