Esculenta colocasia „Црна магија“: Совети како да се одгледува Esculenta colocasia

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Колоказијата Black Magic е растение кое многу луѓе сакаат да го одгледуваат во нивното градинарство. Тоа е затоа што има спектакуларно зеленило, со темно виолетови листови (речиси црни во некои случаи) и црвеникаво-кафени стебла.

Кога светлината поминува низ темните лисја во облик на срце, таа создава проѕирен сјај, засилувајќи уште повеќе убавината на ова растение.

Иако Colocasia Black Magic има цвеќиња слични на оние на крин, неговите лисја се одличен белег. Бидејќи е од тропско потекло, тоа е одлично растение за користење како додаток на градината, без разлика дали се граничат со езерца или се одгледува во земја. Во постудените региони како јужниот дел на земјата, му треба посебна грижа, бидејќи не ја поддржува многу студената зимска клима во тој регион.

Оваа статија дава информации за тоа како да се одгледува Colocasia esculenta, вклучувајќи совети за грижа при садење на отворено и специфични упатства што треба да ги имате доколку го одгледувате во затворен простор.

Совет 1: Како да се засади colocasia esculenta: Специфична грижа за ова растение

Колоказијата на црна магија е позната и како растението уво на црн слон. Тоа е затоа што наликува на Тајоба (и, на крајот на краиштата, е близок „роднина“ на ова растение), кое е познато како уво на слон.

Меѓутоа, на colocasia Black Magic му треба специфична грижа, различна од дадената до Taioba .

Совет 2: Какода се разликува колоказијата Црна магија

Обликот на листот на колоказијата Црна магија е сличен на листот на Тајоба (Како што рековме погоре).

Меѓутоа, колоказијата Црна магија има спектакуларни листови црно-виолетови, што лесно го разликува ова растение од обичната Тајоба.

Совет 3: Colocasia Black Magic ја сака влажноста

Colocasia Black Magic живее во дивината на места со вода , како што се мочуриштата . Расте дури и на бреговите на езерата. Затоа, најдобро успева на влажна почва.

Совет 4: Како да се одгледува Колоказија Црна магија во затворен простор

Иако е полесно да се одгледува колоказија Црна магија на отворено, во мочуриштата, тоа е можно е да се одгледува ова растение во затворен простор.

За ова, наводнувањето мора да биде континуирано и почвата на растението секогаш да биде влажна. Во постудените клими, црната магија на колоказијата расте побавно, а при екстремни температури може да заспие. Затоа, во зима треба поретко да го полевате.

Совет 5: Влагата е од витално значење за колоказијата Black Magic

Ако имате мало езерце или аквариум дома, ставете вашата колоказија Black Magic до неа, така што растението секогаш има висока влажност во својата околина.

Совет 6: Како да ја одржите оптималната влажност на колоказијата Black Magic

Ако не Немате езерце или аквариум дома, сепак можете да го одгледувате „црното“.Magic" во затворен простор. Сепак, треба секојдневно да ги прскате листовите за да му ја обезбедите на растението потребната влага.

Друга идеја што може да помогне ова растение да остане влажно е да изградите систем за наводнување капка по капка сам.

<2 0>Совет 7: Кои се идеалните услови на светлина за колоказијата Блек Меџик?

Колоказијата Блек Меџик треба да биде на место со многу светлина, но без директна сончева светлина. Директната сончева светлина може да изгорете ги листовите на растението.

Ако го одгледувате растението во затворен простор, поставете го во близина на прозорец каде што прима индиректна светлина во поголемиот дел од денот.

Совет 8: Црната магија колоказијата не толерира студената

Колоказија Black Magic не преживува во многу студени клими и може да умре во зима.Затоа, треба да го заштитите растението во најстудените сезони со тоа што ќе го носите во затворен простор или ќе го чувате во стаклена градина во текот на зимата.

Совет 9: Како да се оплоди "црната магија" colocasia esculenta

Во пролет и лето, оплодувањето со колоказија Црна магија мора да биде континуирано. Идеално е да се користи органско ѓубриво, разредувајќи го во вода пред да се оплоди растението. Во есен и зима, оплодувањето треба да се прекине бидејќи растението ќе биде во фаза на мирување. Можеби ќе сакате да почекате додека да дојдат потоплите месеци пред повторно да го оплодите.

Уште неколку совети за градинарството„Црна магија“ colocasia esculenta:

Како да се грижите за растенијата „Black Magic“ esculenta colocasia на отворено:

Исто така види: Нега за синтетичка трева: Како да ја исчистите синтетичката трева во 6 чекори

На југот на земјата, растението има потреба од да се донесе внатре во зима бидејќи нема да ги преживее најстудените денови од сезоната. За колоказија Black Magic засадена во саксија, преместувањето на растението во затворен простор или во стаклена градина со контролирана температура е наједноставното решение.

Исто така види: Мини самовилска градина: Како да направите бајка градина во 9 едноставни чекори

Што се однесува до растенијата што се одгледуваат во земја, врвот е да се чека растението да дојде во мирување и откопување на местото на садење за да се соберат светилките наесен веднаш штом ќе дојде првиот мраз. Потоа презимувајте ги светилките така што ќе ги ставите во кутија со тресет мов. Чувајте ги светилките на ладно место каде што температурата не паѓа под 8°C. Почекајте додека времето да стане потопло пред да ги засадите светилките назад во градината.

Размножување на Sculent colocasia: Како да се размножите Black Magic colocasia:

Најдобар начин за размножување на Колоказијата Black Magic е со методот на поделба на купчиња. Можете да го направите ова пред да ги ставите светилките во хибернација. Започнете со носење ракавици, бидејќи калциум оксалат присутен во ова растение може да ја иритира кожата. Одделете ги помалите светилки што растат на страните на главната сијалица. Кога ќе дојде пролетта, можете да ги ставите посебните светилки во саксија со земја или во земја. Вода за да ја одржува почвата постојано влажна. Во некоинедели, ќе видите нови садници како растат од сијалицата.

Кои штетници влијаат на колоказијата Црна магија?

Црвените пајакови грини, белите муви и вошките може да влијаат на растението ако се одгледуваат во затворени средини. Прскањето со масло од ним или инсектициден раствор може да помогне во контролата на наездата.

- Алоказија Блек Велвет е еден од прекрасните „роднини“ на растението Црна магија. Ако сакате и некои совети за одгледување на ова растение, погледнете ја оваа статија за тоа како да се грижите за Alocasia Black Velvet!

Дали веќе сте го знаеле ова растение?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.