Упатство во 7 чекори: Како да направите расад од лаванда

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Лавандата е едно од најдобрите растенија што може да се има дома во саксија, лесно се одгледува и има неверојатен мирис. За да може да траат подолго, мора да ги чувате лавандите на место каде што добиваат најмалку неколку часа директна сончева светлина.

Искроувањето на лавандата исто така помага при нејзиниот раст и можете да земете исечоци од лаванда за да ја размножите. Сега ќе ве научам како да ја закроите и садите лавандата со сечи за да можете бесплатно да имате нови растенија и да ги замените старите.

Исто така види: Направете сами чекор по чекор: Рамки со суви лисја

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Бидејќи Немам ножици за кастрење, користам кујнски ножици. Големината на садот и количината на почва ќе зависат од тоа колку садници од лаванда ќе одгледувате.

Чекор 2: Кога да ја исечете лавандата

Најдобро време за режење лаванда или лаванда се рана пролет или рана есен. Изберете ден што не е премногу топол или премногу студен бидејќи екстремните температури можат да ги изгние садниците.

Исто така види: Како да насликате дрво со совети за сам на себе за импрегнирање на дамки

Како да се засади маргариткаврвот ќе биде одговорен за фотосинтезата. Ако имате прашок за искоренување, натопете ја основата на сечењето во неа. Ова ќе му помогне да се вкорени побрзо.

Чекор 5: Подгответе го садот за размножување

Наполнете го садот со земја и со помош на стап направете дупка за вашиот расад од лаванда.

Чекор 6: Ставете расадот од лаванда во тенџерето

Ставете ја основата на исеченото стебло од лаванда внатре во дупката и многу внимателно притиснете ја почвата за да ја задржите на своето место. Не треба да притискате премногу за да можат корените лесно да растат.

Чекор 7: Подготвен саден материјал од лаванда

Наводнете ја лавандата доволно за да ја одржите влажноста на почвата. Ако е премногу студено во вашата област, покријте го тенџерето со проѕирна пластична кеса прицврстена со гумена лента за првиот месец.

Но, ако е жешко, можеби ќе треба да го полевате секој ден. Секогаш проверувајте ја влажноста на почвата со вметнување на прстот во неа. Ставете ја лавандата во област со делумна сенка додека растат корените. По 3-4 недели, можете да го пресадите во поголем сад или во вашата градина.

Кажете ни што мислите

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.