Како да направите подлоги со жици или сисали во 7 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Држачите за чаши се поважни додатоци отколку што мислите. Навистина можете да ги уништите вашите горни маси со дамки и гребнатини од чаши и шишиња, и топли и ладни. За да ја избегнете оваа непријатност, неопходно е да имате добри држачи за чаши во плакарот, а уште поважно е да не заборавите да ги користите кога седнувате на маса или примате посетители за пијалоци. Но, ако не сакате да ги купувате подметнувачите и ако сакате да правите проекти сами дома, имаме уште подобра идеја: научете сега како да правите подлоги со помош на канап или сисално јаже. Има прекрасни парчиња со изглед кој одлично се вклопува со рустикален, селски, индустриски, скандинавски или медитерански декор. Ви се допаѓа идејата? Затоа, ајде да одиме чекор по чекор!

Потоа, погледнете како да направите креативен држач за ножеви за вашата кујна

Чекор 1: Соберете ги материјалите

Вистината е дека можете да направите подметачи со помош на секаков вид јаже. Можете да користите најлонско јаже, свила, можете да користите рачно изработено плетено јаже. Вашиот подметнувач може да се направи од јута, а вие исто така можете да бидете креативни со вашиот занает со канап. Други видови ткаенина, како памук и полиестер исечени на ленти и плетени, се исто така добра идеја, бидејќи тие добро ја апсорбираат влагата од чашите и шишињата, а за тоа можете да ја пренамените старата облека.

Чекор2: пресечете го јажето

Претпоставувајќи дека сте избрале да користите јаже како ова што го користам јас, пресечете го јажето на 105 см (како на сликата). Дури и ако не Ако го користите како основа, треба да знаете колку треба да биде секој од вашите подлоги за канап или сисал за да добиете идеја колку јаже ви треба. За да биде полесно, Јас обично користам светло дрвен круг како шаблон, но картон или ЦД ќе се погодат сосема добро. Сега, користејќи маркер, исцртајте ја контурата на вашата основа на материјалот.

Исто така види: Како да направите новогодишна елка DIY

Чекор 3: Запечатете ги краевите на јажето

Ништо не е поотежнувачки од парче силно јаже кое секогаш се распаѓа на краевите. Кога сечете прамен, поединечните влакна можат слободно да се пуштат како што сакаат, што природно го прават. Потоа топлината може да се користи за гравирање на синтетички материјали како најлон или полиестер. Јажињата направени од природни влакна треба да бидат покриени со конец или канап.

За да се направи флексибилна цевка, надворешните прамени на најлон јаже се плетени како саќе. Отсечете го изнемоштениот крај на најлонскиот кабел пред да нанесете топлина (кибрит или запалка, на пример) за да имате чист крај за работа. Само ставете го пламенот на крајот од врвката и рамномерно поминете го. Не е препорачливо да го запалите јажето долго време. Вообичаено е крајот на конецот малку да се затемни, но вие нетреба многу да се изгори за да не се изнемоштува.

Во овој пример користам стапчиња од кибрит за да ги изгорам краевите на јажето, запечатувајќи го. Малку растопете го врвот. За да направите заптивка, нежно завртете го/туркајте го кабелот со врвовите на прстите. Внимавајте да не ги изгорите прстите во процесот, изгорениот крај на јажето ќе се стопи и ќе треба околу 1 минута да се излади.

Чекор 4: Залепете го крајот

Тоа е време да се земе пиштолот за топол лепак. Преклопете го крајот на јажето во јамка во главното тело на јажето. Проверете дали јамката е убава и цврста пред да ја залепите оваа форма на место.

Исто така види: Направете сами чекор по чекор: Рамки со суви лисја

Средината на вашиот подметнувач ќе се обликува со тоа. Ако користите основа, означете го центарот на основата со пенкалото за да послужи како почетна точка за операцијата на тркалање. Поставете ја залепената јамка директно на врвот на бод. Процесот ќе започне овде.

Кога ќе завршите со овој проект, видете Како да направите бетонска кофа мраз за вашите пијалоци

Чекор 5: Започнете со лепење на аглите

Почнете да го навивате јажето и да нанесувате топол лепак на аглите, во спирална форма. Завиткајте го јажето на кружен начин, почнувајќи од едниот крај и прицврстете ја намотката со пиштолот за топол лепак додека одите. Продолжете со лепење и намотување додека не се поврзе целиот кабел.

Ставете го крајот на кабелот под работ на серпентина за да остане скриен. Стависерпентина крајот на јажето на дното и залепете го на место. Можете да ја заврзете основата на подлогата или едноставно да ги залепите краевите на своето место. Залепете го дното на подметачот на парче бел филц со пиштол за топол лепак. Додека лепилото се лади, можете да го исечете вишокот филц од рабовите.

Чекор 6: Зајакнете со дополнителен лепак

Откако ќе го залепите целото јаже во спирала, ставете малку дополнителен топол лепак на врвот, спречувајќи го да се олабави со текот на времето. Се разбира, не е строго неопходно да се користи пиштол за лепило за овој проект - или кој било друг занаетчиски проект сам. Но, ако само внимавате да не се изгорите, тоа е убедливо најефективната алатка.

Чекор 7: Вашиот подметнувач е подготвен за употреба

Основната идеја за тоа како да се направат подметачи е подготвена. Но, можете да ги приспособите да работат со која било тема за уредување на домот или да ги направите за посебна пригода. Можете да користите различни бои на картон или плута во позадина за различен изглед и да бидете креативни со различни материјали за да создадете персонализирани и уникатни парчиња!

Исто така научете како да направите пепелник фантастична глина!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.