Како да го исчистите стаклениот шпорет за да не се извалка

Albert Evans 13-10-2023
Albert Evans

Опис

Рутините за чистење се неопходни за секоја кујна. А меѓу предметите кои бараат најмногу работа е шпоретот со стаклена маса. На крајот на краиштата, кога ќе се наполни маснотиите, тешко е да се симне. Можеби ќе бидат потребни до неколку часа за сјајот да се врати во совршена состојба.

И за да ја избегнете главоболката обидувајќи се да погодите што е добро за чистење на стаклениот шпорет, денес ви донесов туторијал DIY со сите совети што ви се потребни.

Покрај тоа што ќе го знаете најдобриот производ за чистење на стаклени шпорети, ќе разберете како да ги одржувате чисти многу подолго, намалувајќи ги вашите месечни напори.

Сега, без понатамошно одложување, да одиме чекор по чекор со сите совети за тоа како да го исчистите огледалото на стаклото од шпоретот. Сигурен сум дека ќе ви се допадне резултатот.

Следете ме и инспирирајте се!

Чекор 1: Отстранете сè од површината на шпоретот

Отстранете ги сите предмети од шпоретот и оставете ги настрана во безбедно ќоше. Потоа соберете ги сите материјали потребни за чистење на површината.

Исто така види: Направете сами: Како да ја поправите истечената ПВЦ цевка во само 7 чекори

Чекор 2: Исчистете со сунѓер

Земете го сунѓерчето и малку неутрален детергент и вода. Почнете да го чистите шпоретот откако ќе го намокрите сунѓерчето за да избегнете дамка на стаклото со хемиски производи.

Видете исто така: Како мијалникот од не'рѓосувачки челик да изгледа нов.

Чекор 3: Отстранете ја маста

Ако има маснотии или нечистотија на долниот раб на плочата за готвење, обидете се да ја исчистите со шпатула илишрафцигер.

Чекор 4: Исчистете ја површината на плочата за готвење.

Следете го претходниот чекор земајќи друга чиста, мека крпа, навлажнете ја и избришете ја површината за готвење. Ова целосно ќе ги отстрани преостанатите дамки.

Чекор 5: Избришете со сува крпа

Сега е време за завршните работи. Земете уште една сува, чиста крпа и избришете ја површината на плочата за готвење. Ова е последниот чекор пред вашиот шпорет да биде 100% чист и без какви било дамки или маснотии. Сето ова без употреба на хемиски или груби детергенти кои можеби не се идеални за употреба на стаклена плоча за готвење.

Исто така види: Како да направите свеќа со мирис на еукалиптус во 9 чекори

Чекор 6: Вашата плоча за готвење е чиста и подготвена за употреба

Вашата стаклена плоча сега е писклив чиста и подготвена за употреба. Со овие 6 чекори можете да избегнете било какви дамки на шпоретот.

Сепак, доколку видите дамка која многу тешко се отстранува, користете раствор од сода бикарбона и оцет за да ја омекнете. Работи како магија и избегнува употреба на абразиви при чистењето.

Дали ви се допаднаа советите? Погледнете сега како целосно да ја исчистите микробрановата печка во само 7 чекори!

Оставете го и вашиот бакшиш!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.