Како да насликате врата: Неверојатни совети за сликање убави врати!

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Во секој дом, некои врати се користат повеќе од другите или се изложени на сонце и вода, што доведува до абење на нивната завршница со текот на времето. Повикувањето сликар само да наслика една врата не изгледа многу практично кога на остатокот од куќата не му треба бојадисување. Всушност, можете да заштедите ако одлучите сами да ја обоите вратата. Сигурно мислите дека ова е многу неуредна задача, но знајте дека е многу едноставна ако следите некои мерки на претпазливост. Но, пред да се зафатам со бизнисот, ќе зборувам за други работи кои се важни за да знаете дали сакате да ги бојадисате вратите (кој знае, можеби ќе завршите да сликате други во вашата куќа?).

Можеби сакате да научите како да насликате дрвена врата во вашата куќа само за да го обновите воздухот од неа или како дел од покомплексен проект за декорација. Во секој случај, бојадисувањето на вратите е многу препорачливо, бидејќи гарантира поголема заштита на материјалот од кој се направени, особено во случајот на дрвото и железото, и се залага за поголема издржливост со текот на времето.

За почеток , треба да знаете како да ја изберете бојата што ќе ја користите и материјалите за нанесување. Важно е да изберете квалитетна боја која не остава траги и дамки на вашата врата. Други подеднакво важни аспекти што мора да ги почитувате се правилната индикација за употреба за вашата врата.и, се разбира, бојата што имате намера да ја дадете.

Бидејќи дрвото е материјалот што најмногу се користи во производството на врати и прозорци, токму овој материјал ќе го води вашиот избор на боја. Во случај на дрво, се препорачуваат неколку видови на бои, како што се епоксидна боја, акрилна или PVA боја, лак боја, синтетичка емајл боја и боја на емајл на база на вода.

Ако сакате да ја обоите вашата врата лесно и брзо и, пред сè, помага на животната средина, бојата за емајл на база на вода е најпогодна, особено на површини кои треба често да се чистат, бидејќи е отпорна на влажност и може да се чисти само со сапун и вода. Бидејќи е на база на вода, оваа боја е без растворувачи, па затоа е поеколошка од синтетичката боја.

Покрај тоа, овој тип на боја речиси и да нема мирис, лесно се нанесува и се суши толку брзо што можете да го завршите фарбањето на вашата врата за 24 часа! Бидејќи бојата за емајл на база на вода трае помалку од 8 часа за целосно сушење, тоа значи дека можете да ја обоите вратата онолку пати колку што е потребно и лесно да ги исправите грешките при нанесувањето.

Други предности на водена база на емајлирана боја на база на вода е тоа што не пожолтува со текот на времето, не избледува, не се крши или пука. Можете дури и да изберете од мат, сатен, полусјајни и сјајни завршетоци, кои всушност се помалку сјајни од бојата.синтетички емајл.

Сега кога веќе ве убедив која боја да ја користите (или барем дадов убав предлог, нели?), ќе ве запознаам со материјалите што треба да ги користите за да ја обоите вашата врата. Ќе ви треба тринчата, како што се вика таа четка со сплескана форма. Доколку користите боја на база на вода, препорачаната четка е онаа со сиви влакна, која е идеална и за изработка на детали и финиш.

Друг важен материјал за бојадисување на вашата врата е валјакот за боја. Оваа алатка ви овозможува да сликате поголеми површини од боите со четки. Јагнешката волна со висок куп или синтетичкиот валјак е идеален за нанесување боја на база на вода, додека валјакот со краток куп обезбедува подобра завршница на мазни површини.

Конечно, доаѓаме до она што е најважно за очите, нашите и оние на другите: бојата на вратата! Всушност, имате широк спектар на опции. Белата боја најчесто е најкористена бидејќи е неутрална, елегантна и ви овозможува комбинирање со подот и ѕидовите, покрај тоа што ги подобрува боите, текстурите и дизајнот на мебелот.

Исто така види: Направи сам: Двојна закачалка за организирање шалови и шалови

Белата боја никогаш не излегува од мода, ги подобрува другите бои, ја фаворизира концентрацијата, ја рефлектира светлината и ги осветлува слабо осветлените простори. Исто така оди со секој стил, особено модерен, современ, минималистички и скандинавски декор. Од друга страна, бара правилно и постојано чистење и не е најдобрата опција.за надворешни врати, кои се изложени на временските услови.

Што се однесува до обоените врати, тие ја прават околината пријатна, весела, забавна, елегантна, софистицирана или релаксирачка, во зависност од избраната боја. Но, тие можат и побрзо да се заморат, па затоа треба да си дадете доволно време да ги оцените вашите опции и да ја изберете вистинската боја за вашата врата, врз основа на информации како што се функцијата на околината во која се наоѓа, ефектот што го очекувате. да има.твојата обоена врата предизвикува, стилот на декорација на околината и ако бојата е во конфликт со бојата, дизајнот и стилот на мебелот и другите елементи на декорацијата. Тајната е

никогаш не претерувајте!

Но, ако навистина сонувате за кул и дрзок допир на вашата врата, тогаш дојди со мене! Да почнеме со црната врата, која е добра опција за современи проекти со присуство на материјали како што се железо и челик, но само ако е друга врата од „нормалната“, како што е завртена врата. Сивата врата, исто така неутрална, изгледа одлично во минималистички или модерни средини, покрај тоа што се комбинира со речиси секоја боја.

Жолтата врата можеби е малку премногу за некои луѓе, но се повеќе се користи во надворешни области, бидејќи создава весела, опуштена и шармантна средина. И ако вратата е во детска соба, исто така ќе изгледа одлично, бидејќи во неа создава сонце!

Црвената боја е aкласика во европските врати што веќе слета тука за да вибрираат внатрешните и надворешните врати, особено во модерни или креативни проекти. Сината е најдобрата опција за врата за оние кои сакаат средина со живописен допир, но и релаксирачка. Оваа боја е супер разноврсна и не ги заморува сетилата. Прекрасен тон кој е многу користен во фанки проекти е тиркизното сино. Замислете само колку убаво ќе изгледа вашата врата во оваа боја!

Исто така види: Како да се засади и да се грижи за кумкват на дрвото Ксинксим

Има уште две бои кои можете да ги земете во предвид за вашата врата, доколку се компатибилни со околината каде што се наоѓа и со вашиот личен вкус. Розовата повеќе не е „девојка“ и сега стигнува до вратите на средини со најразновидни стилови, од минималистички до софистицирани.

Уште похрабра за врата е виолетова боја, која може да оди од темен тон од модар патлиџан до најделикатната виолетова. Но, овој тип на боја бара детално внимание на комбинацијата со мебел, завеси и вазни, меѓу другото.

Сега кога ви го кажав сето тоа, можеме да ги засукаме ракавите! Во овој туторијал, ќе споделам со вас неколку совети како да насликате дрвена врата без да го отстраните парчето од нејзиното место. Многу ви е полесно да ја обоите вратата кога не треба да ја вадите и потоа повторно да ја инсталирате. Следи ме!

Чекор 1: Избрусете ја вратата

Првиот чекор е да ја избрусите вратата за да ја измазните нејзината површина за даотстранете ги сите несовршености. За ова можете да користите шкурка од 180 или 220 гриз.

Чекор 2: Исчистете ја вратата со влажна крпа

Откако ќе ја избрусите вратата, натопете парче ткаенина во вода и исчистете вратата додека не ги отстраните остатоците од дрвна прашина на нејзината површина.

Чекор 3: Покријте ги рачките и шарките со лента за маскирање

Следно, треба да ги заштитите рачките на вратите и шарки на вратата од прскање со боја со покривање на овие елементи со лента за маскирање. Користете секач за кутии за да ја исечете лентата за маскирање по должината на рабовите на кваките и шарките, така што обоените рабови ќе бидат изедначени кога ќе завршите со сликањето.

Чекор 4: Покријте ги облогите на вратата

Нанесете лента за маскирање на целата облога на вратата за да се заштитите од прскање на боја.

Чекор 5: Покријте ги страните на вратата

Ако одлучите да ја обоите само едната страна од вратата, покријте ги страните на вратата со лента за маскирање.

Чекор 6 : Заштитете го подот

Покријте го подот во близина на вратата со пластична фолија или хартија за весници за да се излее бојата и да се одржи вашиот под чист.

Чекор 7: Насликајте го врата

Отворете ја конзервата со боја за дрво и добро измешајте ја со четка. Отстранете ја вишокот боја од четката пред да ја нанесете на површината на вратата.

Чекор 8: Раширете ја бојата со валјакбоја

Користете валјак за боја за да ја измазните бојата што сте ја нанеле со четката. Ова ќе обезбеди подобра завршница бидејќи ќе ги отстрани трагите од ударот на четката.

Чекор 9: Покријте го валјакот за боја и исчеткајте го со пластична обвивка

За да спречите бојата да се навлезе на валјакот на бојата и на четката сува помеѓу слоевите, покријте ги со пластична фолија до следното нанесување на бојата.

Чекор 10: Нанесете го вториот слој на вратата

За да го нанесете вториот слој боја на вратата, повторете ги чекорите 7 и 8. Веројатно ќе треба да нанесете повеќе од два слоја боја ако претходно темна врата бојадисувате во светла боја. Истото важи и за бојадисување на врата оригинално во светли тонови кои имате намера да ги обоите во темни бои. Многу е веројатно дека ќе треба да нанесете три до четири слоја пред да ја пронајдете вистинската нијанса.

Чекор 11: Излупете ја лентата за маскирање

Откако ќе завршите со нанесување на сите палта што ги имате Доколку е потребно, можете да ја извадите лентата за маскирање од страните, рачките и шарките на вратата.

Чекор 12: Краен резултат

Еве како изгледа мојата врата после Јас го направив тоа го сликав.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.