Како да направите цементни букви со домашни калапи за букви

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Декоративна цементна буква може да направи моќна разлика во која било област. Ако сакате да напишете збор за да претставува расположение, како „Смири се“ или „Забава“ или име, има многу начини да направите букви сам. Од исечоци од дрво или иверица, до картонски букви завиткани во низа или букви од вештачки цветови, опциите се многу. Меѓутоа, ако барате минималистички букви или такви што ќе ги преживеат суровите елементи на отворено, ништо не ја надминува практичноста на цементните букви и бројки.

Научете како да направите цементни букви за градина, двор, бар на отворено или знакот надвор од портата не е толку предизвикувачки како што мислите. И не мора да трошите пари на гумени букви од бетон што веројатно никогаш повеќе нема да ги користите. Во чекорите на ова упатство, ќе ви покажам како да направите калапи сами и да креирате прекрасни бетонски букви за вашиот дом.

Направи сам бетонски држач за свеќиИзбрав да одам со прави рабови за да биде поедноставно. Ако сакате заоблени букви, можете да користите заоблен предмет покрај линијарот. Алтернативно, можете да пребарувате на интернет за букви и да ги испечатите до потребната големина и да ги префрлите на картон.

Забелешка: Збор на претпазливост - ако ова е ваш прв пат да правите шаблони за букви од бетон, препорачувам да ги чувате линиите прави бидејќи се поедноставни за свиткување. Можете да експериментирате со заоблени букви откако ќе стекнете доверба во процесот.

Чекор 3: Направете 3D калап за букви

Бидејќи треба да го наполните калапот со бетон, треба да создадете три -димензионална буква. За да ги изградите ѕидовите до буквата што сте ја нацртале, можете да користите линијар за да го свиткате картонот.

Исто така види: Водич за тоа како да одгледувате боровинки во саксија во 6 многу едноставни чекори

Чекор 4: Преклопете ги страните

Откако ќе ги преклопите страните, можете да ги турнете за да формирате агол од 90 степени од основата.

Чекор 5: Исечете ги аглите

Како што е прикажано на сликата, исечете ги аглите на свитканите страни за да се преклопат на аглите и создадете форма

Чекор 6: Додајте парчиња картон на преостанатите делови

За остатокот од буквата, како и внатрешноста на картонот, исеков ленти од картон, ги поставив 90 степени една до друга до дното и ги залепи.

Чекор 7: Зајакнете со водоотпорна лента

Следно, треба да го покриете целиот внатрешен дел од калапот со лентаотпорен на вода за да може бетонот да остане во калапот без да протекува. Дополнително, ќе го спречи картонот да апсорбира вода и да се распадне пред бетонот да се стегне.

Чекор 8: Подгответе ја бетонската смеса

Измешајте цемент, песок и вода за да направите бетонска смеса . Следете ги упатствата на пакувањето за да ја обезбедите вистинската конзистентност.

Чекор 9: Наполнете го калапот

Истурете го бетонот во калапот за букви.

Чекор 10: Оставете го да се исуши

Оставете ја смесата да отстои еден ден во калапот за да и дадете доволно време да се стегне.

Исто така види: Чекор по чекор: Како да пресадите цвеќе од мало саксија на поголемо

Чекор 11: Откалате ја буквата

По еден ден, можете да користите нож за сечење на картонската мувла на бетонот.

Чекор 12: Нанесете заптивната смеса

Можете да нанесете слој од бетонска заптивната смеса над цементното писмо за да го заштитите од влага.

Чекор 13: Размислете за резултатот

Тука, можете да го видите цементното писмо откако ќе завршам. Сакав да го направам зборот „Наздравје“ за да го украсам ѕидот зад мојот шанк. Почнав со Е затоа што беше најлесно. Можете да го сторите истото кога правите конкретни букви, почнувајќи со буква со прави рабови пред да напредувате кон попредизвикувачки.

Сега знаете како да правите цементни букви. Но, ако мислите дека не се доволни конкретните букви во сива боја, еве неколку идеи како да ги направите попривлечни:

·Додадете обоен пигмент во бетонската мешавина пред да ја истурите во калап со букви. Измешајте повеќе пигмент за потемен тон и помалку за посветол. Користењето пигмент е поиздржлива опција бидејќи бојата ќе биде видлива дури и ако површината на буквата е исечкана или изгребана.

· Друга опција е да додадете боја на површината на бетонската буква откако ќе се стврдне за да ја промените вашата боја. Нанесете го заптивната смеса врз бојата веднаш штом ќе се исуши. Недостаток на бојата е тоа што ја покрива само површината. Затоа, секое оштетување, како што се гребнатини или чипови за време на чистењето, ќе го разоткрие сивилото под дамката.

· Ако не сакате да користите боја, додавањето светла е уште една опција за заживување на вашите цементни букви. Планирам да додадам лента со LED осветлување околу моите букви за да ги осветлувам ноќе.

Светилка во облак: 13 тајни за светилка во облак

Овој сам проект е лесен, забавен и нема да бидете во можност да престанете да создавате!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.