како да направите сад за сапун од цемент

Albert Evans 22-08-2023
Albert Evans

Опис

Бетонот повторно е протагонист во модерната декорација поради природниот рустикален шарм што го додава.

Ако некогаш сте ракувале со бетон, знаете колку е забавно да се работи со него и да се создаде нешто цврсто и цврсто што може да трае долго време. Ова е случај на сад за сапун од цемент, кој ќе биде многу отпорен да се користи онолку пати колку што сакате.

Исто така види: Како да направите дрвен држач за прибор за бања во 21 чекор

Предноста на садовите за сапуница сам е тоа што тие се евтини и лесно се прават дома. Пробајте еднаш и ќе се заљубите.

Покрај тоа, садот за цементен сапун ќе изгледа особено елегантно во бањата. Бидејќи бетонот има природен афинитет да апсорбира вода, тој ќе го одржува сапунот сув, а садот за сапуница ќе биде лесен за чистење. Предностите се многу!

Па, ако барате идеи за садови за сапуница, еве еден сам проект за занаети за кој сум сигурен дека ќе биде многу забавно да се направи. Вреди да се погледне и да се инспирирате!

Чекор 1: Сапун од бетон: измерете го дрвото

Земете парче дрво и измерете го со големината на садот за сапуница што ја сакате имаат намера да направат. Големината на дрвото ќе биде малку поголема од сапунот што го користите во вашиот дом. Обележете го мерењето со пенкало.

Совет: Дрвото се користи за изработка на калапот за вашата чинија за бетонски сапун. Калапот ќе има основа и четири странични ѕидови, реплицирајќи дрвен сад за сапуница.

Чекор 2: Исечете годрво

Со помош на кружна пила, исечете го дрвото до големината што сте ја измериле.

Чекор 3: Погледнете ги исечените парчиња дрво

По сечењето дрвото, ќе имате пет парчиња за да го направите калапот. Единечното големо парче ќе ја формира основата на калапот, а четирите помали парчиња ќе бидат страните.

Видете исто така: Како да направите рачно изработен сапун од лимон

Чекор 4 : Обележете го дрвото

Земете го парчето дрво што ќе ја формира основата на модерната бетонска чинија за сапун. Со помош на остар предмет, како што е шрафцигер или нож, направете траги на неговата површина. За ова користев шрафцигер. Погледнете го примерот на сликата.

Чекор 5: Погледнете како ќе изгледа основата

Погледнете како ќе изгледа основата на садот за сапуница откако ќе ги направите жлебовите во дрвото.

Чекор 6 : Закачете ги страните на деловите

Закачете ги и прицврстете ги парчињата дрво што ги исечете за да ги направите страните на калапот. Можете да ги заковате парчињата дрво или да ги навртувате.

Совет: Кога ги закачувате страните на шаблонот околу основата, проверете дали извлечениот дел од дрвото е на страничниот калап внатре. Ознаките се направени за дизајнот на садот за сапуница.

Чекор 7: Еве го дрвениот калап

Откако ќе ги закачите страните околу дрвената основа, еве го калапот за вашата модерна бетонска чинија за сапун, подготвена да се користи како калап за вашиот држач за сапундомашна.

Чекор 8: Подмачкајте го дрвениот калап со масло

Со четка нанесете масло на основата и страните. Кога нанесувате масло на долната страна, одете и во жлебовите.

Чекор 9: Се мешаат бетонот и водата

Се меша бетонот и водата додека не се добие хомогена смеса. Прочитајте ги упатствата на пакувањето за односот на вода и бетон што ви треба. Истурете ја водата полека врз сувиот бетон во сад. Додека истурате вода, бетонот постојано мешајте го. Продолжете да додавате вода додека смесата не ја достигне саканата конзистентност.

Чекор 10: Истурете го бетонот во дрвениот калап

Кога бетонската смеса е готова, истурете ја во калапот од дрво направивте. Го поставив со дебелина од приближно 1-1,5 cm за да го направам мојот сад за сапун сам.

Чекор 11: Почекајте бетонот да се стврдне

Откако ќе ја истурите бетонската смеса до саканата висина, ширење. Протресете го дрвениот калап за да ги отстраните воздушните меури. Сега, нека заздрави. Може да бидат потребни 4-5 дена за целосно да се стегне бетонот.

Совет: Додека вашата бетонска мешавина се стврднува, избегнувајте да ја допирате или ракувате.

Исто така види: Како да се засади праз

Чекор 12: Отстранете ги завртките

Штом ќе се стегне вашата модерна чинија за бетонски сапун, време е да ја одкалапите. Отстранете ги завртките или шајките од кутијата и расклопете го калапот.

Чекор 13: Отстранете ја калапотмодерен бетонски сад за сапун

Еве го вашиот сад за бетонски сапун подготвен за употреба.

Чекор 14: Voilá! Подготвен е

Сега сè што треба да направите е да го поддржите сапунот. Рустикалниот шарм на резултатот е волшебен!

Видете сега како да направите рачно изработен сапун од портокал и инспирирајте се уште повеќе!

Што мислите за оваа идеја?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.