Како да направите соларна светлина за градина

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Сончевата енергија е обновлив извор на енергија. Сонцето се користи како извор на топлина од памтивек. Исто така долго време се користи за секојдневни активности каде што се користат и други извори на енергија (фосилни горива), како што се готвење или загревање храна (Дали некогаш сте користеле соларен шпорет за готвење порано?).

Исто така види: Како да направите прекрасна табла со стара врата во 13 лесни чекори

Благодарение на напредокот на науката и некои љубопитни луѓе, сончевата енергија може да се искористи и да се користи кога нема сонце, односно ноќе. А сончевата светлина е еден таков уред.

Соларната градинарска светлина, позната и како соларна ламба или соларно осветлување, е систем за осветлување кој се состои од LED светилка, соларни панели, батерија, контролер за полнење и таму може да да биде и инвертер.

Соларната градинарска светлина работи на енергија од батериите кои се полнат преку употреба на соларен панел (соларен фотоволтаичен панел).

Има многу предности за користење на соларната панел.сончева енергија, при што најголемите предности се намалувањето на сметките за електрична енергија и трошоците за одржување.

Сијалиците со соларна енергија ја претвораат сончевата енергија во електрична енергија, така што може да се користат дури и кога е

Мал прекинувач од конвенционални сијалици на соларни светилки може да направи голема разлика во начинот на кој трошиме енергија и електрична енергија.

Дали некогаш сте размислувале какода се направи соларна ламба дома? Постојат два начина да се направи соларна ламба. Треба да се направи соларна светилка од нула. Вториот метод ја пренаменува старата светилка со тоа што ја опремува со сончева светлина.

Во овој конкретен сам проект, ќе ве научам како да направите соларна светилка, претворајќи стара светилка во сосема нов и ефикасен извор на светлина во 6 лесни чекори.

Овој туторијал „направи сам“ може да изгледа комплициран, но всушност е прилично лесен бидејќи не бара никакво посебно електрично знаење. Бидејќи не е потребно никакво техничко знаење, проектот може да го направат деца и, се разбира, и возрасни.

А ако сакате да ја направите оваа декорација сами, можете да научите и како да направите светилка од бамбус и /или сте заинтересирани да знаете како да направите украсни свеќи дома.

Чекор 1: Потребни материјали

Соберете ги сите материјали споменати во списокот. Одделете ја соларната светилка, топлиот лепак и столна ламба. За проектот можете да користите било која светлосна тела по ваш избор. Овде користевме една направена од стапчиња за лепчиња.

Ако сакате, можете да ја направите и оваа светилка за стапчиња за лепчиња од нула. Супер е лесно.

Или едноставно пронајдете стара светилка која седела неискористена во вашиот дом за оваа одржлива промена.

Чекор 2: Отстранете го горниот дел одсветилник

За механизмот на светилката да работи подобро, отстранете го горниот дел од светилката за да видите каде да ја поставите соларната ламба. Ако на уредот сè уште е инсталирана старата сијалица, извадете ја од штекерот.

Ако сакате да направите дополнителни промени во изгледот на вашиот уред, слободно! Ако сакате, можете да насликате или да додадете украсни детали.

Чекор 3: Отстранете го кабелот за соларна ламба

Сега чекорот што ќе ви донесе огромно задоволство. Исечете ја жицата од светилката со клешти бидејќи повеќе нема да ни треба.

Совет: Не фрлајте ја жицата! Можете да го користите кабелот во некој друг електричен апарат дома. Повторната употреба на нештата е убава навика.

Сега ја имате само светилката за да продолжите со проектот.

Чекор 4: Соберете ја соларната светилка

Ставете ја соларната светилка во просторот на светилката. Користете топол лепак за да ја поправите сончевата светлина на своето место.

Исто така види: Направете сами јагода во тенџере

Проверете дали топлиот лепак е добро загреан за непречено нанесување.

Потоа оставете го топлиот лепак да се исуши и да се зацврсти.

Чекор 5: Повторно склопете ја светилката

Ова е последниот чекор пред да имате сосема нова соларна ламба сам.

Ако има некои прилагодувања што сакате да ги направите на светилката или на кој било дел му треба поправка, направете го тоа сега. На нашата светилка му требаше повторно склопување. Тоа беше неопходнотопол лепак лепак повторно се залепи за да ја зајакне структурата, и така направивме.

Чекор 6: Сончевата светилка е подготвена!

Штом лепилото ќе се исуши, светилката Соларната ламба ќе биде подготвен за употреба.

Сега треба само да ја поставите светилката некаде со директна сончева светлина во текот на денот за да ја наполните. Навечер, ќе биде подготвен за употреба и ќе свети силно.

Сега кога точно знаете како да направите соларна светилка, можеби се прашувате како да направите основно коло за соларна ламба. За тоа постои и едноставен процес што можете да го следите.

Многу основно коло за сончева светлина за осветлување на вашата градина може да се изгради со помош на некои LED диоди, батерија што се полни, мал соларен панел, PNP транзистор и некои отпорници. Откако ќе се изгради, колото автоматски ќе ја вклучи светилката во самрак и ќе се исклучи во зори. Транзисторот што се користи овде работи како прекинувач што го спречува напонот на батеријата да стигне до поврзаните LED диоди во текот на денот. Во текот на денот, соларниот панел ја произведува потребната количина на напон за полнење на батеријата преку диодата и отпорникот. Напонот ја полни батеријата од утро до самрак.

Ако барате уште неколку проекти за соларни градинарски светла што можете да ги направите дома сега кога знаете како да направите соларни светилки, еве неколку идеи. Сите овиеидеите бараат од вас да ги заобиколите конвенционалните опции за светилки и да користите сончева светлина:

  • Можете да се обидете да инсталирате некои стари пластични шишиња исполнети со соларни светилки во вашиот двор или градина. Можете да користите различни форми, дезени и резби користејќи пластични шишиња.
  • Можете да направите и соларен фенер за Ноќта на вештерките користејќи ја сончевата светлина инсталирана внатре во тиквата. Сончевата светлина може да се полни на сонце цел ден, а тиквата ќе светне кога сонцето ќе зајде.
Дали имате соларна ламба дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.