Водич сам за себе за тоа како да направите златен раб на чаша во 8 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали и вие сакате да собирате слатки мали чашки и да ги додавате во вашата бескрајна колекција? Јас само го сакам. Сепак, мојата несмасна природа секогаш има тенденција да скрши некое стакло во комплетот. Навистина е обесхрабрувачки бидејќи едноставно не можам да најдам соодветно стакло за да го комплетирам комплетот. Исто така, овие чаши често се скапи и имаат тенденција да изгорат дупка во нашите џебови; дефинитивно разбираш што велам ако и ти сакаш да ги собираш.

Исто така види: Како да исчистите термос во 10 брзи чекори

Решив да се воздржам од купување на овие скапи очила. Сепак, сепак ќе продолжам да собирам чаши. Можеби ќе се запрашате, зошто таа самата си противречи? Имам личен проект за тоа како да ги прилагодите чашите и ќе го споделам со вас. Планирав да создадам сопствен асортиман со DIY техники.

Да, може да ви ги потроши слободните часови, но генерално, не ги сакате тие слатки чаши. Ги барав на разни онлајн сајтови како Amazon и IKEA, но овие работи се премногу скапи. Создавањето сопствена палета на чаши со златен круг ќе ви даде чувство на задоволство. Плус, може да се заљубите во овие техники за украсување сами и да продолжите да ги прифаќате како што одминува времето. Дали некогаш сте размислувале да го промените изгледот на вашата дневна соба и да научите како да тапацирате седиште за стол?

Така, најновиот тренд меѓу чашите се чашите со златен раб.Овие беа популарни во 90-тите и трендот се врати. Бидејќи решив да го намалам буџетот на моите желби, решив да научам како да сликам стаклени чаши.

Значи, сакате да научите како да направите златен раб на чаша? Добивањето убава и поинаква стаклена чашка може да биде нешто супер лесно за постигнување ако го следите нашиот „Направи сами“ водич за тоа како да сликате стаклени чаши во 8 чекори.

Чекор 1. Нанесете селотејп на стаклото

Немаме намера целото стакло да го обоиме златно. Затоа, завиткајте селотејп околу стаклото, оставајќи само мало парче од работ неискористено. Ова ќе овозможи симетрична контура насекаде.

Чекор 2. Завиткана чаша

Откако ќе ја завиткате стаклената чаша со селотејп околу работ, вака треба да изгледа вашата чаша.

Чекор 3. Ставете ја бојата на чинија

Нема да ја следиме традиционалната техника на сликање со четка. Наместо тоа, ќе ја натопиме превртената чаша во бојата.

Постојат две причини да ја прифатите оваа техника:

1) Заштедува многу време.

2) Дава рамномерен слој на боја преку работ на чашата.

Последното е главната причина да се следи пристапот на потопување на сликарството.

Чекор 4. Ставете го работ на стаклото на чинијата

Време е да го натопите обрачот на стаклото во чинијата исполнета со златна боја за стакло.

Чекор 5. Оставете го мастилото да истече

Кога го отстрануватечашката за бојадисување, оставете ја наопаку неколку минути за бојата да истече и целосно да се исуши.

Чекор 6. Почекајте бојата да се исуши

Откако ќе истече вишокот боја, тргнете ја чашата на страна за да ја оставите бојата да се исуши неколку часа.

Чекор 7. Отстранете ја лентата за маскирање

Кога бојата целосно ќе се исуши, внимателно отстранете ја лентата за маскирање од стаклената чаша. Погрижете се лентата да не ја олупи бојата.

Чекор 8. Чашата со златна рамка сега е подготвена за употреба!

Погледнете ги овие прекрасни чаши што ги создадовте. Овие шапки со златен раб ќе го разубават вашиот кабинет за барови.

Покрај тоа, можете да креирате цела палета на чаши со златен раб:

- Чаши за вино со златен раб

- Чаши за шампањ со златен раб

- чаши за виски со златен раб

- чаши со златен раб

Всушност не треба да ја следите шемата на златен раб. Можете да се одлучите за чаши со разнобојни бандажи. Лесните коцки мраз во овие забавни чаши се сè што ви треба за вашата забава во градината да биде огромен успех.

Бонус совет: Можете да изберете цел сет за вечера со златни акценти.

Од што се состои комплетот за јадење?

- чинии за вечера;

- Десертни јадења;

- чинии за супа;

- Садови за сервирање.

Забелешка: Ние нема да го покриеме комплетот за прибор за јадење (лажици, вилушки и ножеви) во овој напис DIY.

Ќе ви треба огромна чинија во која лесно може да се вклопи вашата чинија за вечера, секако со малку простор за дишење. Откако ќе најдете соодветен сад, истурете малку златна боја за стакло и користете лента за маскирање за да ги разграничите областите што сакате да ги обоите. Покријте го преостанатиот простор. Откако ќе се закачи лентата, следете ги истите чекори споменати погоре за да создадете чаши за вечера со златен круг. Вашиот сопствен сет за јадење со златни рабови е подготвен да ги воодушеви вашите гости.

Ако ви се допадна овој DIY проект за тоа како да направите златен раб на шолја, дефинитивно ќе уживате да се фрлите и да научите како да направите даска дома.

Исто така види: Занаети сами - Како да направите миризлив рачно изработен сапун во 13 лесни чекориКажете ни како испаднаа вашите чаши со злато!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.