Безбедносна решетка сам: Како да направите заштитна решетка во само 9 едноставни чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Секој родител знае колку предизвикувачки може да биде домот за заштита од деца, особено кога бебињата учат да лазат и да одат.

Кујната, бањата, тремот и скалите се потенцијално опасни области кои бараат ограничен пристап за малите. Меѓутоа, во исто време, визијата помеѓу средини мора да остане возможна. Тоа се случува затоа што, на пример, кога подготвувате оброк, треба да го држите бебето надвор од кујната, но во исто време да бидете видливи за да не се вознемири. За ова, заштитната ограда е наједноставното решение.

И ако мислите дека не вреди да се купи дрвен миленик или бебешка порта, бидејќи ќе ја користите само неколку месеци, размислете да направите едно сам домашно обезбедување ограда.

Иако на интернет можете да најдете многу идеи за порти и огради за кучиња или бебиња, она што ќе ве научиме овде е меѓу наједноставните за правење, особено ако сте нови во проектите за безбедност на домот. Столарија сам.

Материјали за правење дрвена заштитна ограда

За да направите заштитна ограда за деца или домашни миленици, ќе ви требаат дрво, тркала, завртки и некои алатки.

Совет: Јас користев светло обоено дрво за да ја направам мојата заштитна ограда да одговара на мојот современ дом декор. Можете да го обоите или обоите дрвото во потемна боја што одговара на вашатадома, ако сакате.

Чекор 1: Одлучете ја локацијата

Прво, мора да ја одредите точната локација за да ја инсталирате заштитната ограда DIY. Решив да ја инсталирам портата/шината на влезот во мојата кујна за да го ограничам пристапот на моето куче.

Чекор 2: Измерете ја областа

Користете мерна лента за да ја измерите ширината на влезот или вратата и саканата висина за вашата безбедносна решетка. Нема да ви треба висока порта, но проверете дали е пониска од мебелот во близина за да не ја ограничи циркулацијата кога ќе се отвори.

Забелешка: за поголемите кучиња може да биде потребна зголемена висина за да се осигураат дека не т скокаат на портата. Исто така, размислете за додавање екрани на оградата за да го ограничите пристапот на мачката.

Чекор 3: Измерете ја празнината

Мојата заштитна ограда ќе биде (кога е отворена) зад просторот помеѓу плакарот и ѕид. Затоа го измерив јазот за да се уверам дека портата цврсто се вклопува во тој простор.

Разот за портата

Тука можете да ја видите празнината во која ќе биде мојата ограда кога ќе се отвори. Ширината на портата треба да биде најмалку еден сантиметар помала за непречено да се лизга внатре и надвор.

Исто така види: Што е анасон? Видете 7 правила за грижа за растението анасон

Чекор 4: Почнување со креирање на заштитната ограда

Можете да ја направите заштитната порта со вертикална или хоризонтални шипки. Избрав хоризонтални решетки. Значи, ми требаат два потпорни делови настрана за прицврстување на оградите. Тркалата ќе бидат прикачени на дното на оваа потпора.

Исто така види: отпаден билборд

Забелешка: ја направив оваа порта за да го задржам моето куче од мала раса надвор од кујната. Овој тип на решетка е добар и за деца. Но, вертикалните огради можеби се посоодветни за деца над 18 месеци, бидејќи тие можат да користат хоризонтални огради како скала за да се качуваат на портата, што може да предизвика несреќи.

За повеќе да ги вежбате вашите вештини за обработка на дрво, валкајте ги рацете и изградете вертикална полица во само 8 чекори!

Чекор 5: Направете ја потпорната конструкција

Дрвените парчиња што ќе бидат страничните потпори мора да бидат малку пошироки од решетките. Започнете да ја правите надворешната рамка со прицврстување на горните и долните држачи на страничните делови, користејќи завртки за да ги споите.

Чекор 6: Поправете ги внатрешните шини

Измерете и означете ја простор помеѓу горните и долните држачи за да се одлучи како да се постават преостанатите огради во еднакви интервали.

Коријата/заштитната ограда

Овде е структурата на портата/оградата по прикачувањето хоризонталните шипки на еднакво растојание.

Зајакнете ја рамката

Додадете две завртки за да ги прикачите хоризонталните шипки на надворешната рамка за да ја зајакнете заштитната ограда.

Чекор 7: Прикачете тркалца

Слепете го металниот држач на тркалцето надното на структурата на заштитната ограда. Користете завртки за да го прицврстите држачот на дрвото.

Портата со тркала

Тестирајте ја портата со лизгање и надвор од отворот зад кабинетот за да се осигурате дека се движи непречено. Прилагодете ги или затегнете ги завртките доколку е потребно за да се осигурате дека работи добро.

Чекор 8: Додадете куки

Потребно е да додадете и куки за да ја одржувате вратата безбедна кога е затворена. Прицврстете ја куката на страната на горната шина како што е прикажано на сликата.

Чекор 9: Прицврстете ја бравата

Прикачете ја бравата на рамката на вратата за да ја заклучите вратата. Проверете дали куката и куката се на горната шина за да не може бебето да ја дофати за да ја отклучи вратата.

Исклучете се за да ја отворите

Отстранете ја куката од куката за да ја отворите заштитната ограда /gate.

Ограда за затворање

Вметнете ја куката во бравата за да ја заклучите вратата.

Бебеската порта/заштитната ограда DIY

Овде е готовата бебешка порта/заштитната шина по фиксирањето на куката и куката.

Половично отворена

Ослободете ја капијата за да ја лизнете зад јазот помеѓу ѕидот и кабинет. Можете да ја користите куката за да ја повлечете вратата затворена.

Целосно отворена

Тука, можете да ја видите целосно отворена порта за бебиња/заштитна шина DIY.

Од друг агол

Вака изгледаше портата когагледано од другата страна. Не го попречува движењето и не зафаќа простор, бидејќи совршено се лизга во просторот зад кабинетот.

Ако ви останало дрво од овој проект, искористете ги остатоците за да направите забавно животно -тематска закачалка за деца!

Го направивте тоа! да ја направите заштитната ограда за вашето бебе или домашно милениче?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.