Како да направите пината дома

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сте оделе на роденденски забави како мали, а сега ги организирате за вашите деца, постојат неколку елементи за украсување кои останале постојани со текот на годините. Толку многу што роденденските прослави и забави изгледаат нецелосни без нив.

Возбудлив елемент на секоја роденденска забава мора да биде пината! Самото име пињата звучи забавно, а целиот процес на негово полнење, суспендирање, а потоа и скршено од страна на деца кои желно сакаат да ги зграпчат најдобрите почести за себе е лесно на секоја роденденска забава.

Вие може да го потврди ова со секое дете! Без разлика дали имате дете или не, но правите роденден и се прашувате каква пињата да набавите и од каде, ќе ви кажам дека можете да направите лесна пињата дома. Ако ги сакате проектите сами и сакате да направите нешто посебно за украсување на забави, ќе уживате во учењето на овој туторијал за пињати чекор по чекор.

Традиционално кажано, пињата е украсен сад направен од хартија или глина што содржи слатки, мали играчки, овошје и јаткасти плодови. Традиционалната мексиканска пињата има сферична форма со седум конусни точки кои ги симболизираат седумте смртни гревови - алчност, ненаситност, мрзеливост, гордост, завист, гнев и страст. Тоа е предмет на шега на детски родендени и божиќни забави, во коиДецата со врзани очи наизменично се обидуваат да ја скршат пињатата со стап за да ги ослободат задоволствата.

Современите пињати доаѓаат во различни форми, големини и теми. Децата го сакаат ова и сета привлечна активност што ја вклучува. Значи, еве основен водич за тоа како да направите пиња од балон во 13 лесни чекори. Следете ги овие упатства и со неколку дополнителни совети на крајот, ќе можете да направите сам пиња што ќе им се допадне на децата.

Видете исто така: Како да направите украсени шишиња

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

Соберете балон, бел лепак, хартија , четка, креп-хартија, ножици и селотејп за да направите пината. Ќе ви треба и предиво за да ја закачите пињатата на крајот.

Чекор 2: Разнесете го балонот и залепете ги парчињата хартија на него

Многу важен чекор во градењето на пината треба да ја одреди формата што треба да ја има. Разнесете го балонот. Овој балон е нашата основна форма, во која во основа ќе ја моделираме формата на нашата пињата. Лепакот треба да се стави на балонот и на хартијата. Треба да се направат вкупно три слоја, покривајќи го целиот балон.

Ако сакате сами да подготвите лепак маше, можете да го испробате и овој метод. Разнесете го балонот до саканата големина и започнете со подготовка на лепак маше, кој е мешавина од брашно и вода во еднакви размери. Измешајте паста додека не добиете конзистентност одмлечен крем.

Потопете ги лентите хартија во смесата и држете ја рамна така што вишокот лепак ќе истече од хартијата. Чувајте ги лентите рамни и ставете ги во балонот. Продолжете со триење додека не се израмни. Можете да преклопувате ленти на различни начини. Како што споменавме, покријте го балонот со хартија во три слоја, освен каде ќе биде јазолот.

Исто така види: Како да направите корица од книга во 18 чекори

Видете исто така: Како да направите папиемаше дома

Чекор 3: Оставете го да се исуши

Оставете го овој балон покриен со хартија да се исуши барем преку ноќ. Во лето многу брзо се суши на сонце, во зима можете да го исушите до радијатор или одвлажнувач. Мораме да дадеме доволно време за хартиените ленти да се стврднат доволно за да го добијат обликот на балонот.

Чекор 4: Пуштете го балонот

Сипнете го балонот и извадете го од внатре стврднатата хартија пината. Погрижете се пињатата целосно да се исуши и да се стегне.

Чекор 5: Направете капак

Соберете ги парчињата хартија, залепете ги и нацртајте круг за да направите капак за piñata.

Чекор 6: Исечете го кругот

Исечете го кругот и направете две дупки во средината.

Чекор 7: Провлечете го предивото низ

Поминете го предивото низ дупките што ги направивте претходно за правилно да ја закачите пињатата.

Исто така види: Како да направите маса за палети чекор по чекор - 10 едноставни чекори

Чекор 8: Затворете го капакот

Можете да го закачите кругот со лента за маскирање . Не заборавајте претходно да ги ставите задоволствата во пињатазатворете го. Овде, можете да додадете сè што мислите дека децата би сакале, како бонбони, украси за коса, штипки, кукли, моливи, налепници, боички, мали играчки и друго. Само проверете дали сè што е комбинирано може лесно да се поддржи од пињатата.

Чекор 9: Време е да ја декорирате пињатата

Земете ја вашата креп хартија и ножици за да започнете со украсување на пињатата.

Чекор 10: Исечете ја креп-хартијата

Исечете парчиња крем хартија со иста големина и направете жици како на сликата. Треба да ја свиткате креп-хартијата и да ја исечете на реси, а исто така да направите процепи на ресите за декорација.

Чекор 11: Залепете ги хартиите за креп на пињата

Можете да направите шема по ваш избор. Како овде, направивме дезен со боите. Обидете се да ги поставите колку што е можно уредно. Ова ќе ги елиминира брчките и ќе и даде на вашата пиња помазен изглед. Тоа ќе помогне да се подигне балонот. Ова ќе го олесни поставувањето на лентите на дното на балонот.

Чекор 12: Направете стап за да ја скршите пињатата

Потребно е да имате соодветно стапче за да го скршите пињатата, нели? За да го направиме ова, употребивме парче ПВЦ цевка и остатокот од креп-хартија. Покријте ја целата ПВЦ цевка со креп-хартија за да изгледа добро. Можете да користите различни бои или кој било модел по ваш избор.

Чекор 13: Пињатата е подготвена

Конечно,пината е подготвена. Сега треба да го закачите некаде и да го чекате настанот, кога ќе се скрши и ќе има трка за максимално искористување на наградите. Сигурни сме дека на сите деца ќе им се допадне оваа рачно изработена пињата!

Сега кога знаете како да направите пиња дома, можете да пробате различни видови пињати. Горенаведениот водич може да се користи и ако сакате да знаете како да направите пињата од картон.

Можете да пробате и да направите џиновски пињати, јаже што влече пињата - оставете ги децата да трчаат наоколу во исто време обидувајќи се да го повлечат единственото јаже што е поставено на врата низ која ќе излезат сите бонбони, или дури и звучник за пиња - пињати опремени со мала електронска говорна кутија што прави пињатата да звучи што и да ја удри учесникот со палка. Ова е особено урнебесно, а децата го сакаат!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.