Како да направите одмор за тенџере со плута

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Без разлика кој сте или каков е вашиот стил на уредување на ентериерот, тапата од плута може да се трансформира во речиси сè. Рустикалниот изглед на винската плута го прави совршен материјал за креирање огласни табли, рамки за фотографии, подлоги, украсни парчиња, а исто така и подлошки, што е она што ќе научите да го правите во ова упатство.

Ако како мене и имате многу тапи дома, како и многу идеи за изработка на плута, ќе ви се допадне овој многу едноставен хак. Овој подметнувач од плута може да биде со која било големина што сакате, во зависност од тоа колку плута имате.

Плута е исклучително издржлив предмет и иако помага да го одржиме нашето скапоцено вино безбедно и да трае со години, Занаети со плута и шишињата со вино последниве години предизвикаа интерес кај многу читатели.

Затоа, продолжете да ја читате оваа статија за да видите колку е едноставно да се направи сопствен подлога од плута.

Исто така види: Реставрација на мебел сам

Видете исто така: Како да направите сисална столна ламба

Чекор 1: Соберете ги потребните материјали

За овој занает од плута потребни се само два едноставни материјали: вински тапи и универзален суперлепак. Изработката на овие подлоги, во зависност од големината што ја сакате, е едноставна и лесна и може брзо да се состави во попладневните часови. Во овој водич користиме 20 до 25 плута во секоја од нивстои и беше совршена големина за тенџере или котел со средна големина.

Исто така види: Оркестар сам: Како да направите вештачки корали за аквариум или куќа на плажа

Чекор 2: Организирајте ги тапите за вино

Следно ќе треба да ги фрлите сите скршени или исечени тапи на половина. Исто така, во зависност од тоа колку тапи имате, можете да ги изберете и оние со најкул и најубав дизајн. Избегнувајте да користите тапи за пенливи вина, бидејќи тие можат да бидат премногу големи и може да го направат остатокот нерамномерен.

Подредите ги тапите според големината, од најмалата до најголемата. Обидете се да ги разделите, за сите поголеми да се користат во ист одмор и обратно. Причината поради која препорачуваме 20 до 25 тапи по одмор е тоа што во некои случаи тапите може да се разликуваат по форма и големина, што го прави финалниот производ да изгледа малку лут.

Чекор 3: Одлучете се за моделот

Постојат десетици модели или дизајни што можете да ги користите. Едноставно пребарување на Google ќе ви даде прекрасни идеи за тоа што можете да направите. На сликата подолу, ќе видите дека користевме едноставна, јасна шема. Нема вистинско име за овој модел, па затоа го нареков шаблонот „one in, one out“.

Имајте на ум дека секоја шема може да бара од вас да користите повеќе или помалку вински тапи. Проектот со плута е забавна вежба, но бара дополнително планирање. Понатаму, „еден во, еденнадвор“ овозможува подобро поврзување и цврстина помеѓу плута, а исто така користи помалку лепак. Погрижете се да користите цврста дизајн шема ако планирате да ја користите за потешки тенџериња, тави и котлиња.

Видете исто така: Како да направите вазна од вински тапи

Чекор 4: Залепете ги винските тапи

Откако ќе одлучите за вашата шема , можете да го поставите дизајнот на рамен лист за да ја заштитите површината од какви било капки лепак или истекување. Потоа можете да почнете да ги лепите деловите заедно. Исто така, она што можете да го направите за да ја тестирате јачината на лепилото е да залепите винска плута или две. Откако ќе се исуши, можете да видите колку добро се држи. Ова е исто така одличен начин да се тестира количината на лепак потребна за секое парче и да се пресмета соодветно.

Чекор 5: Нанесете притисок

Откако ќе ги залепите сите парчиња, можете да нанесете притисок на зглобните области. Препорачуваме да залепите две половини од финалниот проект одделно за да се осигурате дека можете да извршите доволен притисок на секое парче - бидејќи ќе треба да го повторите овој процес неколку пати.

Штом двата дела се правилно залепени и безбедно прицврстени, вие може да го залепи финалниот производ. Погрижете се да извршите доволно притисок на областите кои ќе добијат најголема сила од предметите што ќе бидат поставени над него.

Чекор 6: Оставете ја плута да одморисе исуши многу добро

Откако ќе се залепи последниот одмор за тенџере, можете да го оставите да одмори неколку минути. Во зависност од брендот или видот на лепак што се користи, ќе треба да прочитате дополнителни упатства за да видите колку време може да потрае за целосно сушење.

Во нашиот експеримент, на лепилото му беа потребни само околу 10 минути целосно да се исуши. Ако го подигнете потпирачот од плута, залепените делови не треба лесно да се движат или да паѓаат. Во тој случај, ќе треба да нанесете повеќе лепак или посилен притисок за да бидете сигурни дека правилно се залепи. За најдобри и најбрзи резултати, оставете го некое време на сонце.

Чекор 7: Вашиот потпирач за тенџере од плута е подготвен!

Откако сите делови со шарки се правилно прицврстени и залепен, вашиот одмор за тенџере е конечно подготвен и сега може да се користи како што сакате. На фотографијата ќе видите дека парче со 20 единици е доволно за да ја издржи тежината и големината на големо тенџере.

Можете да го користите и подлогата од плута како едноставна декорација на маса, внатре или надвор.

Видете исто така: Како да го вратите дрвениот мебел дома

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.