Како да направите кукла од чорапи во 10 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кој не сака одлична куклена претстава!

Сите сме ги виделе како растат, ако не на телевизија, тогаш во живо на роденденски забави, трговски центри или игралишта.

Како деца, по гледањето на куклена претстава, сите посакуваме да можевме да земеме една од нив дома, за да си играме со неа и да имаме своја кукла.

Куклите за деца, покрај тоа што се одлични играчки, бидејќи ја стимулираат експресивната и креативната страна на нивните вештини и личности, се и одлична забава за целото семејство и можат да бидат одлична забава со денови дома. Иако некои можеби ги сметаат за глупави, кукларството е древна форма на театар.

Исто така види: Како да направите полица од дрвен канал

Сепак, како и сите други играчки за деца и семејства, куклите се многу скапи. Постојат различни изработени кукли за продажба, вклучувајќи рачни кукли, кукли од чорапи, кукли со прсти, кукли или кукли со жици и многу повеќе. Колку е поубава куклата, толку поскапа ќе биде да се купи!

Па не би сакале да научите како да направите кукла дома, а потоа да можете да направите цела колекција со која ќе си игра целото семејство?

Правењето едноставни кукли е многу полесно отколку што мислите. Сè што ви треба е обичен материјал за домаќинството, чорап, парче ткаенина ималку време.

Имаме за вас супер лесен туторијал со само 9 чекори кој ќе ви покаже како да направите своја кукла од чорапи дома за кратко време.

Овде ќе најдете многу лесни и забавни игри

што треба да ги правите со децата! Има рецепт за мастило што расте во микробранова печка,

домашна глина за моделирање и многу повеќе.

Чекор 1: Ајде да ги средиме материјалите

За да ја направиме нашата кукла од чорапи, ќе ни треба комплетна листа на материјали, вклучувајќи топол лепак, картон, нејасна чорапа, бела акрилна боја, црн постојан маркер, црвена ткаенина и винска плута.

Чекор 2: Исечете го картонот

На картонскиот лист, нацртајте кружна (малку овална) обликувајте со црн маркер.

Нацртајте линија по центарот на кругот, делејќи ја на половина.

Сега, со ножици, исечете го картонскиот круг следејќи ја ознаката што ја нацртавте со пенкалото

Сега ќе имате картонски круг како што се гледа на сликата овде. Преклопете го картонот по централната линија за да може да се движи кога устата на куклата се поместува додека си играте со неа со раката.

Ова ќе ја формира внатрешноста на устата на вашата кукла.

Чекор 3 : Исечете ја црвената ткаенина

Сега, користејќи го картонскиот исечок како водич за обликот, ставете ја на врвот на црвената ткаенина.

Оставајќи маргинамалку поголем од обликот на картонот, нацртајте уште еден кружен преглед.

Сега отстранете го картонот и исечете ја црвената ткаенина по нацртаната линија.

Сега ќе имате два круга, еден на картон а другиот во црвена ткаенина. Кругот црвена ткаенина треба да биде малку поголем.

Круговите од картон и ткаенина заедно ќе ја формираат внатрешноста на устата на куклата.

Со топол лепак, залепете го кругот од ткаенината на кругот

Чекор 4: Исечете го чорапот и додајте ја устата

За да направиме простор за устата на куклата, треба да го исечеме затворениот дел од чорапот.

Со тоа готово, земете го картонскиот круг со црвената ткаенина што сте ја направиле претходно и ставете ја внатре во исечениот дел од чорапот, со црвениот свртен нанадвор.

Земете малку топол лепак и употребете го за да го залепите тоа парче црвено ткаенина и картон во внатрешноста на дупката за чорапите што штотуку ја направивте.

Оставете да се исуши неколку минути.

Откако внатрешноста на устата ќе се закачи на местото, устата на куклата е подготвена .

Чекор 5: Направете ги очите

Сега ајде да ги направиме очите на куклата.

За ова ќе ја користиме пластичната затка. плута што ја зедовте.

Плутата пресечете ја на половина, делејќи ја на два еднакви делови.

Чекор 6: Боење на очите

Сега, користејќи акрилна боја бела, обојте ги сите страни на плута.

Оставете ги двете парчиња плута да се исушатцелосно најмалку еден час. Доколку е потребно, дајте повеќе од еден слој боја.

Чекор 7: Завршување на очите

Откако парчињата плута ќе се исушат, ајде да додадеме повеќе детали за очите.

Со помош на црн маркер, исцртајте очи со гугање точно во центарот на двете парчиња плута. Ако сакате, можете да додадете и линија на врвот за да ги имитирате веѓите, со што ќе и донесете повеќе израз на вашата кукла.

Чекор 8: Поправање на очите

Побарајте го вистинското место за поставете ги очите на куклата.

Откако ќе се одлучите за идеалната положба на очите, додадете многу топол лепак за да ги залепите на ткаенината.

Исто така види: Растение жалфија l Како да се засади жалфија во 7 чекори (зачин од жалфија)

Обидете се да ги држите на место подолго време неколку моменти и потоа пуштете ги. исушете ги на безбедно место.

Чекор 9: Тестирајте го

Сега кога вашата форма на кукла е подготвена, време е да ја тестирате!

Ставете ја раката на куклата на другиот крај и турнете ја кон устата.

Оставете го чорапот да го добие обликот на вашата рака.

Поставете го палецот и прстите од двете страни на парчето кукла. картон е превиткан внатре и погрижете се кога го преклопувате и одвиткувате картонот, ова го имитира дејството на отворање и затворање на устата на куклата.

Ако тоа се случи, вашата кукла е исправена .

Вашата кукла е подготвена!

Сега сте подготвени за вашата сопствена куклена претстава!

Одете напред и користете ја играчката дома со вашите деца или нивните пријатели , Или додури и на забава.

Можете да измислите или користите популарна претстава и да ја играте дома користејќи ги сите кукли што ги правите.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.