Како да соберете хотелски кревет

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Можеби единственото нешто што секој човек го има направено речиси секој ден од својот живот, иако во различни периоди во секој даден ден, е да го намести креветот. Тоа е можеби најлесната и една од најпријатните задачи за човештвото, па затоа никој навистина не ве прашува како да наместите кревет. Тоа е толку вообичаено и толку лесно!

Но, размислете за тоа на овој начин. Зарем не би сакале да се вратите во соба со вистински хотелски кревет дома? Спална соба со чиста, совршена постелнина која ве инспирира да го поминете одморот прилепувајќи се за чаршафите и да се разбудите за да прошетате на плажа? Никогаш не размислуваме за тоа за време на празниците, но дали некогаш сте размислувале за тоа како хотелите ги прават своите кревети толку удобни?

Па, ако прашањето се меша со вашиот здрав разум во моментов, сте слетале во совршено место. Денес ќе ви ја кажеме тајната како да составите хотелски кревет. Ќе откриете како да ја добиете целата убавина и удобност на кревет достоен за хотел со пет ѕвезди во ова упатство чекор-по-чекор за тоа како да имате хотелски кревет во удобноста на вашиот дом.

Исто така види: Менувањето на издуван осигурувач никогаш не било толку лесно: Научете како да менувате осигурувач во 16 чекори

Чекор 1: Чувајте сè достапно

Па, пред да започнете, погрижете се да имате сè при рака, бидејќи одржувањето на чекорите во ред е важно за да се постигне точниот комфор на луксузен хотелски кревет.

Чекор 2: Облечете го капакот на душекот

Морате да го облечете капакот на душекот и да не го оставате непокриен. Како додаток назаштитете го душекот, исто така го прави поубав и попријатен.

Чекор 3: Совршено истегнете го монтираниот чаршаф

Видовте дека има вграден чаршаф во листата на материјали, нели? Ставете го чаршафот на креветот и проверете дали аглите се целосно напикани во чаршафот. Обезбедете сè многу добро.

Чекор 4: Поставете го чаршафот рамно за да го обезбедите дизајнот на луксузната постелнина

Поставете го чаршафот рамно со какви било украсни украси или сложени шевови одозгора и кој било модел свртен надолу. Исто така, погрижете се рамниот чаршаф да виси рамномерно од сите страни на креветот.

Чекор 5: Ставете го јорганот

Откако ќе се постави рамниот чаршаф, ставете го јорганот на кревет. Треба да биде центриран со празнина од 6 инчи на врвот.

Чекор 6: Преклопете го јорганот

Сега, преклопете го јорганот до средината на креветот. Ако сакате точно мерење, излегува околу 40 см. Но, немојте да се врзувате за бројките, бидејќи за да соберете хотелски кревет дома, треба да го земете предвид и вашиот личен вкус.

Чекор 7: Изложете ја декоративната завршница

Сега формирајте уште еден слој со чаршафот рамно над јорганот, така што украсната или шарената облога се покажува. Оваа грижа ја прави сета разлика во резултатот од поставувањето на вашиот кревет.

Чекор 8: Користете ги перниците што ги користат хотелите

Полека смедоаѓање до тоа. Засега, ајде да ги собереме навлаките за перници за следниот чекор.

Исто така види: Декорација со резервно стакло

Чекор 9: Направете ги вашите перници поелегантни ако сакате

Можете да додадете навлаки на вашата перница за спиење од заштита на перници пред навлаки за перници. Ова, исто така, ќе ја зголеми севкупната естетска привлечност на поставувањето.

Чекор 10: Поставете ги перниците во слоеви

Поставете ги перниците во слоеви, почнувајќи од стандардните навлаки за перници, а потоа перниците за фрлање кревет и завршете со европските навлаки за перници како што е прикажано на сликата.

Чекор 11: Ставете уште еден слој чаршафи за да го омекнете креветот уште повеќе

Додадете меко ќебе на задната страна под креветот, ова ќе ја направи композицијата уште попријатна.

Чекор 12: Сега е време за украси

Прскајте го мирисот на листот за да мириса како вашето омилено место. Тука ја имате целата своја креативна слобода!

Едноставно восхитувајте се на вашата напорна работа

Браво, научивте како да составите хотелски кревет. Вашиот кревет е подготвен и убав. Само нурнете и остварете го задоволувачкиот сон што го чекавте!

Затоа, пред да се збогуваме и да ве оставиме сами во светот на соништата, известете ми дали ви се допадна овој едноставен, но толку корисен Направете сами! Тоа е едноставна идеја која можете да ја направите со постелнината што веќе ја имате дома, без да трошите пари на неа.Но, прави сета разлика да научите како да составите хотелски кревет дома, внимавајќи на редоследот на парчињата и деталите и обезбедувајќи ја вашата благосостојба кога ќе пристигнете од напорен ден и ќе имате кревет полн со удобност. да легнете.

Видете исто така: 17 Идеи за организирање на вашиот плакар

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.