Како да ги отстраните трагите од стопен восок од ткаенините

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали знаете како да направите свеќа од ткаенина? Па, ако сте биле таму, знаете колку е тешко. Прскањето со свеќа врз облеката може да го отежне восокот да се отстрани. Затоа, секогаш е корисно да се прибегнете кон нашите добри совети.

Во оваа статија за чистење на восок за перење алишта, ќе ви покажам колку оваа работа може да биде полесна. Ќе користите неколку предмети, така што во неколку чекори ќе ја имате вашата нова облека без никаква трага од восок.

Исто така види: Како да направите бод со копче

Вреди да се одјавите и зачувате меѓу вашите омилени. На крајот на краиштата, еден ден и вие ќе треба да знаете како да го отстраните пчелин восок од облеката.

Чекор 1: Како да го отстраните восокот од облеката - Оставете го восокот да се исуши

Честа грешка што повеќето луѓе ја прават е обидот да го избришат восокот од ткаенината веднаш штом ќе се истури. Со тоа се шири ушната маст повеќе, што го прави потешко да се отстрани. Значи, првиот чекор е да не правите ништо додека восокот не се исуши или зацврсти.

Чекор 2: Користете коцка мраз

Друг совет е да поставите коцка мраз над стопениот восок за да се исуши побрзо. Мразот ќе се стопи и ќе го забрза процесот на отстранување на восокот.

Чекор 3: Изгребете со лажица

Кога восокот ќе се стврдне, користете лажица за да го изгребете исушениот восок од крпата. Направете го ова внимателно, бидејќи премногу сила може да ја оштети ткаенината.

Чекор 4: Покријте со хартиени крпи

Откако ќе извадите исто толкувосок што е можно, ставете хартиена крпа над дамката.

Видете исто така: Како да ги отстраните дамките од маснотии од облеката .

Чекор 5: Пеглајте ја дамката

Свртете ја пеглата на ниско и ставете ја на хартиена крпа. Топлината ќе го стопи восокот, а хартиената крпа ќе го впие стопениот восок. Ако сакате, ставете хартиени крпи од двете страни на ткаенината.

Чекор 6: Повторете за да ги отстраните сите дамки од восок

Повторете ги чекорите 4 и 5 уште неколку пати, доколку е потребно, додека не се отстрани целиот восок. Можеби ќе треба да ја преместите хартијата неколку пати во случај восокот повторно да се исуши.

Колку пати треба да го повторите овој чекор зависи од дебелината на ткаенината и од тоа колку длабоко восокот продира во влакната. Најверојатно ќе треба да повторите 4-5 пати за дебели ткаенини како тексас.

Чекор 7: Измијте ги алиштата

За да го завршите процесот, измијте ја облеката како што вообичаено би ја переле, или во машина или со рака.

Нема повеќе дамки од восок!

Со овие 7 чекори, дамките од восок треба целосно да исчезнат.

Иако ова е една од лесните идеи за отстранување на восок од ткаенина, може да откриете дека одредени дамки од восок не исчезнуваат целосно во некои случаи. Во овој случај, следете ги овие совети:

Како да ги отстраните обоените дамки од восок од облеката

Иако споменатите 7 чекоригоре работат како магија за обичните восочни свеќи, тие не секогаш работат за обоениот восок од свеќи.

Во овие случаи, препорачливо е да ја натопите облеката неколку часа во мешавина од вода и средство за отстранување дамки на база на кислород или ензим. Потоа измијте ја облеката како и обично за да ја исчистите.

Алтернативно, нанесете неколку капки течен детергент и нежно тријте за да видите дали детергентот ја раствора дамката. Најдобро е прво да го нанесете детергентот на мал дел за да се осигурате дека не ја менува бојата на ткаенината.

Исто така види: Како да ги направите крпите за капење помеки

Белиот оцет е уште еден лек за отстранување дамки од облеката, но како и со детергентот, прво тестирајте го на мала површина.

Како да го отстраните восокот од облеката без пегла

Ако сте загрижени дека ќе ги оштетите нежните ткаенини кога користите врело пегла, обидете се да користите фен за коса.

Како и при пеглањето, ставете хартиени крпи над и под дамките од восок пред да ја користите машината за сушење.

Идејата е да се стопи восокот на ткаенината за да се пренесе на хартиена крпа или друг абсорбентен материјал. Користете топлинска ракавица за лесно да ја притиснете хартијата.

Ако не можете да користите фен, обидете се повторно да ја загреете дамката од восок со било што, како што е дното на тавата или шпатулата, внимавајќи да не изгори ткаенината или кожата.

Како да се отстранат дамките од восок од теписите или килимите?

Колку е потекстурирана ткаенината, толку потешко ќе се отстранат дамките од восок од неа, но тоа е не е невозможно. Сè што ви треба е трпение бидејќи можеби ќе треба да ги повторите чекорите за ладење, стругање, загревање и натопување на восокот неколку пати додека целосно не исчезне.

Па, дали ви се допаднаа советите? Погледнете сега како да рециклирате ракавици од латекс!

Дали веќе го знаевте овој совет?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.