Како да се засади Дејзи

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали го знаете цветот на маргаритка? Станува збор за шарено и нежно растение кое е многу отпорно на песочни почви и со малку вода. Затоа, тоа е многу интересна опција да се има во домашната градина.

Иако многу луѓе се прашуваат како да се грижат за маргаритки, понекогаш поради тешкотиите во одгледувањето на растението користејќи семе од маргаритка достапни во супермаркетите, во брз водич ќе ви покажам дека ова одгледување е многу полесно да се направи отколку многумина замислуваат.

Само внимавајте, како што секогаш укажуваме во нашите градинарски проекти „Направи сами“, така што coreopsis tinctoria, или темната маргаритка, убаво ќе цвета во вашиот двор или саксија.

Прво, неколку совети:

Пресадување маргаритки

Ако имате расад и сакате да го пресадите, претпочитајте да го правите помеѓу пролет или рано есен. За да го направите ова, ископајте го растението и одделете го на помали делови. Потоа полевајте го околу две недели додека не зајакне.

Болести и штетници

Маргарите лесно се одгледуваат. Ако, на крајот, забележите лисни вошки, само посипете ги со млаз вода за да ги избркате.

Некои поголеми листови може да развијат прашкаст мувла, што е белење. Но, ова е само естетско прашање.

Како да се грижиме за цветот на маргаритка

Сега, да одиме на малиот прирачник чекор по чекоршто јас го создадов за тебе.

Проверете!

Исто така види: Магдонос / Магдонос: Научете како да се грижите за магдоносот во 6 многу лесни чекори

1 - Исхрана

Оплодете ја маргаритката со синтетичко или органско ѓубриво еднаш месечно. Само малку може да и биде доволно за да зајакне.

2 - Наводнување

Оставете ја почвата целосно да се исуши помеѓу наводнувањето. По садењето, чувајте ги растенијата добро наводнети (наводнувајте длабоко на неколку дена). Откако ќе се засадат, можеби ќе им треба вода само ако венеат.

3 - Почвата

Маргаритата претпочита добро исцедена почва и може добро да преживее кога почвата е сува. Избегнувајте претерано влажна почва. Ова ќе има влијание врз неговата способност да ја преживее зимата.

Претпочитајте глинести почви или изградете ги креветите високо.

Видете исто така: Како да се исушат семките од тиква.

4 - Кастрење

Секогаш отстранувајте ги исушените цветови за да поттикнете нови цветови да растат. За да бидат здрави цело време, исечете ги растенијата на четвртина од големината.

5 - Светло

Ова растение претпочита делумна сенка. Изберете локација со најмалку 6 до 8 часа директна сончева светлина дневно.

Како да се засадат нови садници

Започнете во затворен простор 6 до 8 недели пред крајот на зимата. На семињата им треба целосно сонце за да 'ртат, затоа не ги покривајте. Користете тресет мов и перлит за да го одржите растението топло и влажно.

Повеќе информации за Coreopsistinctoria

Одложување

Растенијата се мали, па затоа не е потребно удирање. Само создадете ограда околу растението доколку е потребно.

прекривка

Во рана пролет, додајте органска прекривка, како кора или слама, околу растенијата за да помогнете во одржувањето на влагата во почвата и да спречите појава на мувла.

Проред

Исто така види: како да испечатите ткаенина со лисја

Иако ова варира во зависност од видот, добар просек е да се задржат 10 сантиметри меѓу нив.

Садење

Засадете ги на пролет за да можете да уживате во нивните цвеќиња во текот на целата година.

Дали ви се допаднаа советите? Погледнете сега како да го одгледувате прекрасниот гладиолус!

Дали веќе знаевте како да ја одгледувате маргаритката?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.