Хеликонија во вазна

Albert Evans 26-08-2023
Albert Evans

Опис

Хеликонија, познатиот егзотичен цвет сакан поради тропската атмосфера што ја носи во градината. Ова украсно растение има околу 200 познати видови, но повеќето типови Heliconia се родени во Централна и Јужна Америка, а некои од островите во западниот дел на Пацификот и Индонезија. Сосема е можно, дури и без да го знаете името, да сте се восхитувале на цвеќињата Хеликонија во предворјето на хотелите, цвеќарниците, тропските градини или на интернет, на фотографии од колибри со прекрасен портокалов цвет. Она што колективно се нарекува Хеликонија е познато како канџа од јастог, цвет на папагал, дива хлебна, клун тукан или дури и лажна рајска птица поради сличноста со цвеќињата на птица од рајот.

Исто така види: Како да се грижите за црн кадифе од Алоказија

Хеликонија прави одлична позадина во градина или како надворешен екран за приватност за неговото брзорастечко бујно зелено и значително густо зеленило кое исто така цвета во пролет и лето. Остатокот од годината, ова повеќегодишно растение останува зелено, одржувајќи ја градината свежо и тропско со лисјата слични на банана, поддржани од витки стебла. Атрактивното соцветие на Heliconia е формирано од светли наизменични кластери на шарени бракти, висулка или исправени, покривајќи ситни цветови внатре, прикачени на тубуларно стебло. Цветовите се впечатливи во црвена, розова бојашок, зелена, портокалова и жолта и обезбедуваат доволно нектар за привлекување на колибри. Изненадувачки, колибрите се единствените познати опрашувачи на Хеликонија, што дури ни луѓето не биле во можност да го направат вештачки. Затоа, не постои вештачки хибрид од овие растенија.

Растението Heliconia е идеално за надворешни површини и особено добро расте во градините. Цвета во топла, влажна клима, но далеку од силната директна сончева светлина на попладневното сонце. Значи, без разлика дали барате растенија со спектакуларни ефектни цвеќиња кои цветаат во потоплите сезони или планирате да изградите градина околу тропска или суптропска тема, Хеликонија е растение кое треба да го имате на вашата листа.

Бара малку грижа и следејќи ги советите во овој туторијал за градинарство, можете да ја внесете атмосферата на тропските шуми во вашиот дом и да ги украсите прекрасните цвеќиња Heliconia во вашата градина. Ако барате зеленило со тропско чувство за затворени области, Dracena е одлична опција, како и палмата Рафис.

Некои карактеристики на Helicônia

Helicônia, во нејзината родна состојба, може да порасне до 6 метри во висина. Тоа е растение кое сака сенки и може да се одгледува во затворен простор во големо саксија. Сепак, тоа не е идеално растение за затворени простории бидејќи е големо растение со огромни лисја и, кога не ецвета, тоа не е многу привлечно растение за декорација. Ако имате градина на отворено, одгледувајте ја на засенчено место. Неговото големо зеленило и прекрасните цветови покриени со живи, со егзотичен изглед, привлекуваат опрашувачи во вашата градина, особено колибри.

Исто така види: Како да врзете боја во 7 чекори

Забелешка: Heliconia најдобро расте на температура над 20 степени Целзиусови. Иако може кратко време да преживее температура под 10 степени Целзиусови, препорачливо е да се заштити со преместување на растението во затворен простор.

Совет 1: Грижа за Heliconia - идеални услови за осветлување

Како тропско растение, Heliconia е робусно растение кое лесно се прилагодува на локалните услови. Идеалната осветлена состојба за Heliconia е локација со сенка или делумно сенка. Но, може да издржи и директна сончева светлина неколку часа на ден. Сепак, избегнувајте места каде што растението ќе биде на силно директно попладневно сонце. Ова ќе ги изгори листовите.

Совет 2: Хеликонија во саксии - Како да се наводнува

Растеницата Хеликонија бара редовно до обилно наводнување за да цвета, особено во сезоната на цветање, што ќе од пролет до лето. Почвата треба да остане влажна и добро исцедена. Во сезоната на цветање, почвата не смее да се исуши, во спротивно лисјата ќе станат кафеави. Во текот на зимата, погрижете се почвата да се исуши пред наводнување. Правилното наводнување е од клучно значење заодржување на Heliconia и за нејзиниот здрав раст.

Бонус совет: Heliconia е жедно растение. Затоа, кога одгледувате Heliconia во саксија, внимавајте почвата во саксијата да биде секогаш влажна.

Совет 3: Грижа и одржување на растението Heliconia - Како да ја одржувате влажноста на воздухот

По потекло од дождовните шуми, Хеликонија успева во топли и влажни услови. За да се одржи оптималната влажност на воздухот за Heliconia, периодично прскајте ги листовите на растението. Во суви зими, Heliconia во саксии во затворен простор ќе бара редовно замаглување за да не се исушат листовите. Затоа, прскајте ги почесто.

Совет 4: Хранење на Хеликонија - Како да се оплоди

Хеликонија е многу издржливо растение и може добро да расте и без редовно ѓубрење. Сепак, нахранете го растението во текот на сезоната на цветање и растење со добро разредено течно ѓубриво, по можност органско ѓубриво измешано со вода. Оплодете го еднаш месечно во зима, кога е во мирување.

Совет 5: Одржување на Heliconia - Како да се режеш

Heliconia нема потреба од кроење. Затоа, доволно е отстранување на сувите лисја и сечење на тубуларното стебло штом ќе се исушат цветовите. Сепак, можете да извршите контролно резидба кога одгледувате Heliconia во саксија за да спречите прекумерен раст.

Бонус совет: aХеликонија се шири многу брзо кога се сади во градинарска почва. За да избегнете одгледување џунгла од Хеликонија во вашата градина, можете да соберете дополнителни растенија со корените за да го контролирате нивниот раст.

Совет 6: Грижа за Heliconia - идеална почва

Растението Heliconia добро расте на влажна, но добро исцедена почва, богата со органска материја. За Heliconia во саксии, идеален е богат медиум за садење базиран на тресет со добар дренажен слој на дното на садот.

Совет 7: Како да се размножува Heliconia

Оваа тропска растението е многу лесно за размножување. Расте многу брзо и се шири самостојно ако не се контролира. Само отстранете ги садниците Heliconia кои никнуваат околу мајчиното растение и повторно засадете. Кога растете во саксија, исечете дел од подземното стебло и повторно засадете го во посебен сад. Ќе прерасне во ново растение Heliconia.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.