Како да направите камера за деца во 15 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали вашето дете сака фотографија, но не е доволно старо за да поседува вистинска камера? Со овој забавен детски занает, можете да направите фотоапарат за фото-играчки сам со вашите деца и да ги направите супер среќни. Уште повеќе, со помош на овој занает сам, можете да ги научите вашите деца да прават нов креативен занает дома.

Оваа домашна камера за играчки „Направи сам“ е многу лесна за правење, како и одличен начин вашите деца да ја изразат својата креативност и интереси со изработка на занаетчиски предмети. Исто така, не ви се потребни фенси или многу скапи материјали за да го направите овој занаетчиски предмет. Се што ви треба се само неколку предмети што можеби ги имате околу вашиот дом.

Генијални совети за изработка на проекти за „направи сами“

Еве неколку хакови за изработка што можете да ги прифатите кога правите занаетчиски предмети дома. Не само што овие совети „Направи сам“ се одлични, туку и ќе ви помогнат вам и на вашите деца за време на занаетчиските проекти.

1. Наострете ги ножиците со лист шкурка: Ако дома имате стар пар ножици кои не се многу остри за сечење материјали како што се картонски кутии, можете лесно да користите лист шкурка за да острите нив . Само неколку пати исечете лист шкурка со ножици за да го олесните острењето.

2.Чувајте го лепилото во чаша. Лепакот може да биде нешто многу тешко да се најде за да започнете да правите занаети. Најдобар начин да се избегне тешкотијата да се најде е да се чува во чаша наопаку со капакот надолу.

3. Чувајте ги четките во користен сад.

За да не ви се изгубат четките, можете да користите стар сад за чипс за да ги чувате тие четки и други долги предмети.

4. Пластичен капак како палета на бои

Исто така види: Како да направите пината дома

За да направите палета на бои, можете да користите рециклиран пластичен капак кој исто така може да се исплакне и да се зачува за следниот пат.

5. За добро да ги исчистите четките, потопете ги во омекнувач или регенератор за коса 10 минути.

6. Стара лента печете ја во микробранова околу 10 секунди и повторно употребете ја како порано.

Како да направите сам фотоапарат за деца дома?

Следете го ова упатство за тоа како да направите хартиена камера чекор по чекор со вашите деца и уживајте во секој чекор од процесот со нив.

Чекор 1. Како да направите камера од хартија: Соберете ги сите материјали

Прво, соберете ги сите материјали на едно место.

Овие материјали лесно ќе ги најдете дома или можете да ги купите во продавница за канцелариски материјал.

Чекор 2. Направете ознаки

Користете ја вагата и моливот за да ја означите ролната хартија со должина од 3 cm,како што е прикажано на сликата.

Чекор 3. Исечете ја ролната

Откако ќе ја направите ознаката, со ножици исечете ја ролната хартија според ознаката.

Чекор 4. Обележете го центарот

Повторно со молив, означете го центарот на кутијата за марамче.

Чекор 5. Залепете ја ролната од хартија

Со помош на топол лепак мора да го залепите делот од ролната хартија во центарот што сте го означиле на марамче.

Чекор 6. Насликајте ја кутијата

Насликајте ја кутијата за ткиво со црна боја. Ова ќе биде вашето тело на камерата.

Чекор 7. Нацртајте квадрати

На бел лист EVA нацртајте квадрат 3x3 cm и внатре во него нацртајте уште еден квадрат за 0,50 cm помал. Не сечете го квадратот со ножици.

Чекор 8. Исечете го централниот дел

Користете ги ножиците за да го исечете средишниот дел што сте го означиле.

Чекор 9. Нацртајте круг и пресечете го

Нацртајте круг со дијаметар од 2 cm на листот EVA и исечете го со ножиците.

Чекор 10. Направете контролни ознаки

Користејќи го црниот маркер, направете контролни ознаки на кругот што го исековте во чекорот погоре.

Исто така види: Како да направите велигденско дрво во 17 чекори

Чекор 11. Залепете го капачето

Сега земете го пластичното капаче од шишето и залепете го на горниот дел од телото на фотоапаратот.

Чекор 12. Залепете

На задната страна на телото на фотоапаратот, залепете ја фотографијата и над неа рамката што ја направивте во EVA. До него, залепете гобел круг за симулирање на контролите на камерата.

Чекор 13. Залепете правоаголник

За да симулирате фенерче на предната страна, залепете бел EVA правоаголник.

Чекор 14. Залепете ги најлонските ленти

На страните на фотоапаратот, залепете ги најлонските ленти како што е прикажано.

Чекор 15. Вашиот сам фотоапарат е подготвен!

Хартиената камера за вашето дете е подготвена за употреба.

Успешно креиравте забавна DIY камера за вашите деца. Исто така е лесно да се приспособи за да одговара на стилот на вашето дете. Охрабрете ги вашите деца да ја прават оваа забавна активност со вас. Ова може да помогне да се развие тимски дух меѓу нив, како и да се усовршат нивните занаетчиски вештини. Меѓутоа, кога користите предмети како ножици, бидете внимателни кога ја вршите активноста со вашите деца.

Постојат неколку неверојатни идеи проекти со хартиени кутии што можете да ги направите дома, покрај оваа фотоапарат. Оставете ја креативноста на вашето дете да тече со овој и многу други супер забавни упатства за деца што можете да ги најдете на homify: упатство како да направите кукла од чорапи чекор по чекор и упатства за животни направени со лисја од дрвја.

И сега кажете : „Х“!

Кажете ни како испадна вашата хартиена камера!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.