Направете сами хартиена тиква: Како да направите тиква за Ноќта на вештерките во 15 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ноќта на вештерките ако немате идеи за декорација на тиква, но ако не сакате да одите во продавница за да купите вистински тикви за резба или ако сте со буџет, не грижи се! Има толку многу идеи за хартиена тиква што можете да ги најдете на интернет, а кои се многу лесни за правење. Тоа е поекономична алтернатива за купување многу тикви само за да ги исечете и да ја фрлите пулпата. Исто така, можете да ги чувате вашите хартиени украси од тиква подолго. Проектот што го споделувам овде е меѓу слатките идеи за тиква за Ноќта на вештерките што ги најдов на интернет. Овие хартиени тикви сам се толку слатки што решив да ги чувам уште неколку недели како есенска декорација.

За овој проект ви треба залиха од карти во три бои - портокалова, зелена и кафеава - плус бел лепак, топол лепак, ножици и пенкало.

Ако сакате да додадете уште неколку застрашувачки опции за декорација на Ноќта на вештерките, не грижете се, имам одлични идеи за декор, супер лесни DIY кои треба да ги направите дома: ова упатство за тоа како да претворите 1 PET шише во 2 прекрасни Декорации за Ноќта на вештерките Ноќта на вештерките и како да направите плашливо дрво!

Исто така види: Како да направите велигденско дрво во 17 чекори

Чекор 1: Нацртајте го шаблонот од тиква

Користете ја портокаловата карта за да го нацртате шаблонот од тиква. Калапот за тиква ќе изгледа како цвет со 6 ливчиња.

Чекор 2: Користете ги овие мерења

Секоја ливче треба да биде долга 7 см со мал круг на крајот од секој ливче. Погрижете се да не заборавите да ги нацртате круговите бидејќи тие ќе се користат за спојување на деловите заедно.

Исто така види: Како да ги приклучите дупките во ѕидот со кит за шилести

Чекор 3: Нацртајте потпорна конструкција за внатрешноста

Користејќи го портокаловиот картон, нацртајте потпорна структура што ќе влезе во внатрешноста на тиквата за да ги држи деловите на своето место. Лентата треба да биде дебела околу 0,5 cm со поголем круг во центарот и помали кругови на секој крај (види слика).

Чекор 4: Исечете го држачот за поддршка

Користете ножици за да ја исечете формата што ја нацртавте во претходниот чекор.

Чекор 5: Направете го држачот

Поставете го големиот круг на дното и свиткајте ги двете ленти нагоре. Преклопете ги и помалите кругови навнатре.

Чекор 6: Нацртајте ги стеблото и листот

Користете ја кафеавата карта за да нацртате квадрат приближно 5 cm на секоја страна. Ќе го формира стеблото на декорацијата од тиква. Потоа користете го зелениот картон за да нацртате апстрактен лист од тиква.

Чекор 7: Исечете ги формите

Користете ги ножиците за да ги исечете формите на стеблото и листовите. Треба да имате 1 калап за тиква, 1 штанд, 1 стебло и 1 лист за секоја хартиена тиква што ќе ја направите. Затоа повторете ги чекорите од 1 до 7 додека не добиете онолку парчиња колку што ви треба.

Чекор 8: Залепете го држачот за поддршка на калапот натиква

Користете бел лепак за да го залепите големиот круг во центарот на држачот до центарот на калапот за тиква. Исто така, залепете ги малите кругови до крајот на држачот.

Чекор 9: Преклопете ги ливчињата од тиква

Преклопете го секое ливче од тиква нагоре од основата, ставајќи го малиот круг на крајот над помалите на рамката за потпора. Залепете го секој мал круг на кругот под него, користејќи бел лепак.

Чекор 10: Преклопувајте ги круговите на врвот

Повторете додека сите шест ливчиња не се преклопат нагоре, со малите кругови да се преклопуваат одозгора. Уверете се дека секое ливче е цврсто залепено за обликот на тиквата да остане на своето место.

Чекор 11: Направете го хартиено стебло од тиква

Земете го малиот кафеав квадрат што го исековте од картата и навивајте го за да формирате стебло.

Чекор 12: Залепете го стеблото на врвот на тиквата

Користете топол лепак за да го закачите стеблото на врвот на тиквата.

Чекор 13: Преклопете го листот

Потоа дајте му 3D ефект на листот преклопувајќи го на половина.

Чекор 14: Направете мал рез

Користете ги ножиците за да направите мал засек на долната страна на листот за да го собере стеблото.

Чекор 15: Декорација со тиква од хартија сам

Залепете го листот на стеблото со топол лепак и вашата хартиена декорација од тиква сам е подготвена! Ги направив овие мали тиквички од хартијакако мини алишта. Така направив околу 10 со вметнување на сијалиците за трепкање низ јазот помеѓу ливчињата од тиква. Изгледа апсолутно симпатично кога ќе ги вклучите светлата по стемнување. Ако сакате, можете да ги врзете тиквите на конец или лента за да го декорирате влезот или ѕидовите.

Ги направив овие мали тикви за да одговараат на новогодишните светилки, но можете да го искористите истиот проект за да создадете различни идеи за украсување со поголеми тикви кои ќе ги користите како центар на вашата есенска маса или дури и на вратата за да ставите трик или третираат. Друга опција е да ја искористите истата идеја за да направите лампиони од тиква за да ја декорирате вашата гаража, градина или двор, ставајќи ги LED светилки на батерии во нив за да им даде посебен сјај.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.