6 чекори за да научите како да се грижите за орхидејата Cymbidum

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans
дел од ова растение, мора веднаш да го отстраните за да спречите ширење на други растенија. За лекување на овие габични заболувања, можете да користите раствор од вода, хидрирана вар и бакар сулфат. Друга точка што треба да ја забележите е дека бидејќи содржи кинон, тој може да биде заразен за некои луѓе и може да развијат осип при контакт со кожата. Овие убавини треба да ги чувате подалеку од дофат на домашни миленици и деца. Така, сега кога ги имате сите знаења за тоа како да растете и да се грижите за ова растение, можете да го додадете во вашата домашна градина за да му влеете примеси на шарм.

Што да ја направите вашата градина уште поубава? Прочитајте ги и овие проекти за градинарство „направи сам“: Градинарство сам

Исто така види: Како да се засади праз

Опис

Ако сте некој кој сака градинарство и би сакал да воведе некои егзотични бои во вашата домашна градина, тогаш дефинитивно треба да размислите да научите како да одгледувате орхидеја цимбидум. Покрај нивниот прекрасен изглед, она што ги прави овие растенија многу поповолни е тоа што тие се една од најтврдите сорти на орхидеи. Честопати наречена бродска орхидеја, нејзините цвеќиња се обично огромни и можат да траат приближно осум до десет недели. Исто така, уште една важна работа што треба да ја знаете за орхидејата цимбидум е тоа што расте во речиси секоја боја освен сината. Заедно со ова, мора да запомните дека иако можат да растат во различни услови, неопходно е да се соберат сите информации за нивното природно живеалиште и потоа да се обидете да ги репродуцирате во вашата градина за да го промовирате нивниот раст. На тој начин, ќе можете да им го понудите токму оној вид на поставка што им е потребна за да процветаат. Значи, ако имате планови да го внесете ова растение во вашата градина, еве неколку многу детални чекори за нега на орхидеи од цимбидум што треба да ги земете предвид за да обезбедите најдобра можна нега.

Чекор 1. Идеални температурни услови

Првото нешто што треба да знаете за тоа како да одгледувате цимбидиум орхидеи, процесот на нега и одржување на орхидејата цимбидиум е тоа што сака температурипониско, затоа чувајте помеѓу 18 и 24ºC. Ноќе, треба да се наоѓа најмалку 7°C поладно отколку во текот на денот. За да ги постигнете овие точни температурни услови ноќе, можете да ставите неколку коцки мраз на подот ноќе или да ги оставите на сонце некое време во текот на денот. Со тоа, ќе можете без напор да ја постигнете потребната температурна разлика.

Чекор 2. Совршено ниво на светлина

Ставете ја орхидејата на локација со индиректна сончева светлина или екрани под сенка. Исто така, внимателно погледнете ги листовите за да ги разберете нивните потреби за светлина. Ако се жолтеникави, тоа значи дека растението добива премногу сончева светлина. Меѓутоа, ако имаат темно зелен тон, тоа значи дека им треба повеќе сончева светлина. Исто така, ако ги одгледувате во затворен простор, најдобро место е засенчениот прозорец свртен кон југ, додека ако ги одгледувате на отворено, чувајте ги на заштитено место, но во исто време внимавајте да добиваат доволно сончева светлина.

Исто така види: Како да направите вазни украсени со дрвени мониста

Чекор 3. Оптимална подлога за оваа орхидеја

За орхидеи цимбидиум, најдобро е да се користи почва со одличен капацитет за одводнување за да се избегне затнувањето на водата. Идеален супстрат за оваа орхидеја е мешавина од епифитични растенија со стерилизиран хумус и речен песок.

Чекор 4. Потреби за наводнување

Во лето, препораката е да се полева орхидејата цимбидумдва до три пати неделно, а во зима вода само еднаш неделно. Внимавајте на почвата, ако е уште влажна, почекајте уште еден ден за да се напои. Премногу вода може да донесе штетници и болести на растението, а ако не го наводнувате, тоа се суши и може да умре. Затоа, потребно е да одржувате соодветна рамнотежа додека ги наводнувате растенијата. Покрај тоа, мора да се запомни дека колку е почиста водата, толку е поздраво растението. Насобраните соли во водата од чешма може сериозно да го оштетат здравјето на овие растенија. Една таква штета што може да ја доживеат поради солената вода е изумирањето на врвот на листот, состојба кога врвовите на листовите стануваат црни и на крајот умираат. Затоа погрижете се да дозволите водата целосно да тече низ смесата за саксии.

Чекор 5. Вид на саксија што ви треба

Кога одгледувате било кое растение, исклучително е важно внимателно да го изберете садот во кој ќе расте. Пред да засадите растение, треба да ги стекнете сите детали за неговото однесување на раст, што може да вклучува колку долго расте и колку се шири. Идеалното саксија за правилна нега, раст и заштита на орхидејата цимбидиум е мала и висока, со добра дренажа на вода.

Чекор 6. Барања за оплодување

За да се оплоди белата орхидеја цимбидиум, стручните одгледувачи препорачуваат користење наѓубриво неделно или месечно, а по можност користете неорганско ѓубриво за ова растение. Ако одлучите да ѓубрите неделно, мора да го разредувате ѓубривото за да избегнете прекумерно хранење на растенијата. Исто така, треба да имате на ум дека дури и кога цветовите избледуваат, растението треба да го оплодувате неделно или еднаш месечно. Сепак, никогаш не оплодувајте суво растение, бидејќи тоа може да предизвика сериозно оштетување на корените и лисјата. Исто така, компостирајте на секои две недели.

Со советите за нега на орхидеи цимбидиум споменати погоре, требаше да сфатите дека без оглед на тоа колку е издржливо растението, има специфични барања засновани на растот што мора да се исполнат за да се одржи здраво. Добро растениот цимбидиум е отпорен на повеќето инсекти и пестициди, но штом ќе видите некои пајакови грини, стругалки или вошки како се движат по листовите, треба веднаш да го исчистите растението со крпа натопена во вода со сапуница. Можете исто така да користите масло од ним или инсектициден сапун за да се ослободите од инсектите што ги уништуваат растенијата. Понатаму, габичните инфекции се доста чести кај оваа сорта на орхидеи. Особено кај затворен растенија, габичните инфекции се резултат на прекумерно наводнување и слаба циркулација на воздухот во внатрешната средина.

Ако забележите развој на габа во која било

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.