Непогрешлив совет: Како да го исчистите фрижидерот и да мириса во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Фрижидер кој мириса лошо е проблем со кој сигурно сте се соочиле неколку пати во животот. Но, не грижете се затоа што сега ќе научите како да го чистите фрижидерот за секогаш да мириса. Во оваа статија ќе ве научиме чекор-по-чекор процес на чистење на најефективниот фрижидер за да ги совладате микробите и бактериите кои се одговорни за непријатните мириси кои можат да го зафатат вашиот фрижидер. Следете не!

Најчеста причина поради која фрижидерот мириса лошо е расипана или истурена храна која не е исчистена или фрлена. Бактериите и микробите напредуваат во области со висока влажност, а фрижидерот е совршена средина за нивно размножување. Присуството на несакани мириси во фрижидерот може да се должи и на мувла предизвикана од кондензација.

Затоа е толку важно да знаете како да го чистите вашиот фрижидер (што не се разликува од начинот на чистење на фрижидер без мраз) и секогаш да го вклучите чистењето на овој уред во вашата рутина за чистење на кујната.

Ако расипана храна предизвикува вашиот фрижидер да мириса лошо, едноставното отстранување може да го реши проблемот. Сепак, се препорачува да го исчистите целиот фрижидер, особено ако има остатоци од храна во спојниците помеѓу полиците на фрижидерот и нивните пластични фитинзи бидејќина овие места може да има микроби, кои ќе ја засилат смрдеата додека се размножуваат. Покрај тоа, важно е да се обезбеди циркулација на воздухот бидејќи тоа помага и да се елиминира лошиот мирис.

Сега, ќе ви го покажеме чекор по чекор што мора да го следите за да се ослободите од мирисите еднаш и засекогаш сите од ладилник со смрдлив. Ќе научите како да го отстраните мирисот од фрижидерот, применувајќи ги сите овие совети во вашето секојдневно чистење и, на овој начин, да спречите непријатни мириси да се населат во вашиот фрижидер.

Уште еден совет: ако кондензацијата е причината Главната причина за лошите мириси на вашиот фрижидер предизвикани од мувла, намалувањето на температурата може да го реши проблемот, бидејќи студот го забавува растот на мувлата.

Сега да преминеме на чекор по чекор!

Чекор 1 - Фрлете ја секоја расипана храна

Прво, треба да го идентификувате производот што е расипан или протекување во внатрешноста на фрижидерот. Понекогаш, електричен дефект може да предизвика расипување на храната. Отстранувањето на предметот што е главната причина за лошиот мирис ќе има моментален резултат, но не треба да застанете тука. Најдоброто нешто што можете да направите е да поминете низ се што е во фрижидерот за да бидете сигурни дека ништо не е оставено скапано во фрижидерот.

Чекор 2 - Извадете ја храната од фрижидер пред чистење

Најдобро решение за чистење на фрижидеротцелосно е да се отстрани сè од внатре. Започнете со празнење на полиците на вратата, а потоа извадете сè од полиците, фиоките, садовите за мраз и замрзнувачот.

Можете да ги чувате лесно расипливите производи, кои треба да се чуваат на ниски температури, во ладна кутија додека не бидете подготвени да оди. завршете го чистењето на фрижидерот за да спречите оваа храна да биде изложена на собна температура предолго и да заврши расипување.

Чекор 3 - Отстранете ги сите полици и фиоки

Кога се празен, можете да ги извадите полиците и фиоките од фрижидерот и да го исчистите пред да ставите сè на свое место. Откако ќе се отстранат полиците и фиоките, многу е полесно да се исчисти внатрешноста на фрижидерот.

Чекор 4 - Исчистете ја внатрешноста на фрижидерот

Сега ќе научите како да исчистете го фрижидерот внатре. Пред да започнете со чистење на внатрешноста на фрижидерот, многу е важно да ја исклучите опремата и да ја исклучите од струја. Потоа исчистете ја внатрешноста на фрижидерот со вода и неколку капки неутрален детергент. Натопете мек сунѓер во вода и исчистете го целиот внатрешен дел од фрижидерот. Погрижете се да ги покриете сите области. Погрижете се целосно да ја исушите внатрешноста на фрижидерот така што ќе го избришете со сува, чиста крпа без влакненца.

Чекор 5 - Исчистете ги полицитеи фиоки

Ако полиците и фиоките може да се мијат под славината за мијалник во кујната, користете мек сунѓер за нежно да ги исчистите. Треба да обрнете внимание на жлебовите во влошките на полицата, користејќи четка со меки влакна за нежно да ја отстраните видливата нечистотија. Потоа исплакнете ги полиците и фиоките со многу вода.

Исто така види: Како да направите подлоги со жици или сисали во 7 едноставни чекори

За поголеми полици кои не се вклопуваат во кујнскиот мијалник, најдобро е да навлажнете сунѓер или парче ткаенина во вода и да го користите за да ги отстраните остатоците од детергентот што останале од чистењето. Оставете ги полиците и фиоките сами да се исушат или користете чиста крпа без влакненца за да ги исушите пред да ги вратите во фрижидер.

Чекор 6 - Користете помали контејнери за да ги организирате овошјето и зеленчукот

Следниот чекор е да ги организирате работите во фрижидерот пред да ги вратите на нивните места. Еден начин да се поедностави процесот на чистење и да се избегне подлабоко чистење е да се пакуваат овошјето и зеленчукот во мали контејнери. На тој начин, ако нешто тргне лошо, само треба да ја исфрлите таа храна и да го измиете садот наместо да го исчистите целиот фрижидер.

Исто така можете да го искористите истиот совет кога ставате вазни и шишиња на полиците за да ги направите подостапни. На крајот на краиштата, имајќи ги сите овие предмети во еден синглКонтејнер со соодветна големина што може да се извади одеднаш е многу попрактичен отколку да мора да го отстранувате секој предмет еден по еден ако треба да стигнете до нешто на дното од полицата.

Чекор 7 - Организирајте ја храната во фрижидер

Избегнувајте да ја оставате храната во отворени контејнери во фрижидерот бидејќи кондензацијата може да направи да скапуваат побрзо и како последица да предизвика лош мирис во фрижидерот. Користете затворени контејнери или покријте ги отворените контејнери со капаци или фолија за да спречите таложење на влага внатре.

Исто така види: Лесно сам: Мувла за шепи за кучиња (активности што треба да се прават со деца)

Друг совет е да ги поставите предметите што треба да се потрошат веднаш на предната страна на полиците, каде што ќе бидат видливи. Производите што траат подолго ставете ги на дното на фрижидерот. Однапред, распоредете ја храната што најмногу ја консумирате за да можете брзо да пристапите до нив.

Можете да следите и неколку едноставни правила за тоа како да ја чувате храната за да не изгние или да почне да мириса лошо.

На пример, ако остатоците не се потрошат за најмногу три дена, мора да ги фрлите. Пакувањето на храната со поминат рок е исто така добра практика за да се осигурате дека во фрижидерот нема расипана или истечена храна.

Ако мирисот на расипана храна опстојува во вашиот фрижидер и покрај темелното чистење, можете да пробате една одДомашни совети за отстранување на лошиот мирис кои ви ги претставуваме во продолжение.

  1. Сода бикарбоната е еден од најдобрите дезодоранси за фрижидер со лоши мириси. Ставете сад со производот во фрижидер неколку часа за да го впие лошиот мирис на расипана храна.
  2. Лимонот може да помогне да се освежи непријатниот воздух во фрижидерот. Лимонот можете да го исечете на парчиња и да ги ставите во сад во фрижидер за да се рашири мирисот на цитрус.
  3. Оцетот е уште еден ефикасен дезодоранс. Можете да разредете дел од него во вода и да ја користите смесата за чистење на полиците и фиоките.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.