Како да направите Boho Cachepot: DIY корпа за надградба на сламена капа

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ако сте како мене и сакате бохо декор, како и многу пристапни проекти DIY, вие сте на вистинската страница! Изработката на бохо сад за слама може да изгледа како невозможна задача, но е неверојатно лесно. Сè што треба да направите е да користите сламена капа. Исто така, можете да ја користите истата капа за уште еден прекрасен проект со тркалезно огледало. Не ми верувате? Проверете го упатството подолу и подоцна ќе го објавам упатството за рамка за огледало. Ова е најевтиниот кешот што сум го направил и се покажа неверојатно. Ќе ви требаат само 5 чекори за да го направите овој проект, освен делот каде што треба да почекате да се исуши лепилото, и супер брзо и лесно е да се направи овој сад за слама.

Исто така види: Домашна светилка: Како да направите подна светилка со помош на статив на камерата

Чекор 1: Намачкајте лепак на работ

Како што ќе треба да ја исечете шапката, прво намачкајте со бел лепак на местото на круната на шапката (делот што ја покрива вашата глава ) го наоѓа табот. Ова ќе спречи слама да се распадне за време на сечењето.

Чекор 2: Нанесете лепак во внатрешноста на круната

За да ја заштитите внатрешноста на кешот со слама, намачкајте го лепак низ целата внатрешна страна. Ова нема да го направи целосно водоотпорен, па сепак ќе ви треба сад за вазна, но ако истурите малку вода во кешот, сламата ќе биде заштитена. Почекајте да се исуши пред да продолжите.

Чекор 3: Исечете ја круната на шапката

Круната на шапката ќе бидевашата корпа од слама, па направете го првото сечење со секач за кутии (сакаме да ја задржиме капачето недопрено) и потоа исечете го со ножици. Ако ви треба, прво можете да нацртате каде да сечете. Доколку е потребно, скратете за да се осигурате дека работ е иста висина низ корпата.

Чекор 4: Додајте ја лентата со ресни на работ

За да му дадете завршен допир на садот за слама, залепете ја лентата со реси на работ на садот со бохо растение. Можете да додадете и други украсни елементи, како што се други панделки или поголеми реси.

Чекор 5: Исечете ја сламата

Со ножици отстранете ги сите влакна од сламката што може да се штрчат од тенџерето.

Исто така види: Како да направите ваљак за врата: Направете ваљак за врата DIY во само 10 лесни чекори

Чекор 6: Вметнете го растението

Ставете ја вазната со чинијата одоздола и вашата украсна корпа е подготвена. Овој кешот изгледа прекрасно и е совршен за бохо декор или дури и за куќа на плажа.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.