Како да направите делител на простор во 5 лесни чекори со гајба

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Од повеќето простори за живеење, најмногу ме привлекуваат студијата (свеќарниците). Големиот слободен простор за сместување на сè навистина добива димензија на организација и ментални прегради за да се разликуваат просторите наменети за сите други намени.

Исто така види: 6 чекори за да научите како да се грижите за орхидејата Cymbidum

На пример, и покрај тоа што сте големо студио, сепак ќе имате посебен простор за вашиот кревет, нели? Не само спална соба, туку и посебен простор за трпезарија, простор резервиран за релаксација и одмор, додека просторот за одмор може да се удвои и како простор за гости.

Од друга страна, има луѓе на кои им е тешко сместуваат многу аранжмани во нивните мали и тесни апартмани. Со зголемувањето на трошоците за домување и цените на горивото ширум светот, време е да се практикува штедливост и да се води штедлив начин на живот.

Никој не ги победува оние што сами се прават кога станува збор за преживување со минималниот и сепак одржување на совршено елегантен амбиент. Со обемниот список со задачи за украсување и одржување на homify, ова стана двојно полесно.

Која и да е причината, одвојувањето на просторите и нивното организирање стана клучна потреба во моментот. И, мит е кога луѓето велат дека делењето или двојниот простор троши многу од вашите пари. Дефинитивно не! Можете лесно да направите евтин DIY разделувач на соби речиси без трошоци.

Значи,ајде да навлеземе во деталите за тоа како да направиме делител на просторијата користејќи дрвени гајби.

Видете исто така: држач за мобилни телефони сами: Како да направите држач за мобилен телефон во 5 чекори

Чекор 1: Потребни материјали

Оваа идеја како да се подели просторија без ѕид ќе биде направена со дрвени гајби (јас користам шест), шкурка за дрво и лепак за дрво.

Чекор 2: Избрусете го дрвото од гајба

За да се добие полиран финиш на дрвото, сите делови мора да се изшкурчат. Можете исто така да ги насликате и приспособите гајбите.

Чекор 3: Поставете ги гајбите

Поставете ги и организирајте ги гајбите користејќи која било идеја за разделување соби што најмногу ви се допаѓа - како оваа што Јас ќе го направам тоа сега. Организирајте ги за да изгледаат подобро во вашата соба.

Чекор 4: Поправете ги гајбите

Зацврстете ги со лепак за дрво. Можете исто така да користите клинци и чекан за да го направите ова.

Чекор 5: Украсете ја вашата евтина преграда за соби DIY

Па, сега знаете како лесно да поделите соба без ѕид и евтини. Сега, користете фотографии, цвеќиња, книги и што друго сакате да декорирате. После тоа, сè е готово!

Исто така види: Како да направите конкретна поддршка за мобилни телефони во 20 чекори

Ова е една од наједноставните идеи за разделување соби што не бара многу да работите на дрвото. Штом ќе се справите со процесот, секогаш можете да се разгранувате и да си играте со сите генијални идеи што ќе ги откриете.

Мојот изборотсекогаш бил отворен простор со дефинитивно означени граници. Затоа ја преградив мојата канцеларија во мојот дом со евтин разделник направен од обични гајби, така што го зрачи вистинското чувство на сегрегиран простор во мојот дом. Дури и ако има луѓе наоколу, можам да работам без да ме прекинуваат или да чувствувам губење на приватноста.

Максимизирањето и организирањето на вашиот простор може да биде поинтересно со користење на идеи за разделувачи на соби сам. И ако размислите добро, преградите не мора секогаш да се направени од дрво, нели? Дали некогаш сте размислувале за ѕид од јаже што не само што ги дефинира просторите, туку и не се меша со количината на светлина и воздух што допира до собите?

И покрај тоа што е чиста преграда, тој му дава на вашиот дом дефинирана карактер , прилагоден на вашата личност.

Точно е дека на сите ни треба приватност. И овие разделувачи се најисплатливиот начин да се осигурате дека секој во вашиот дом има приватност. Исто така, дали некогаш сте помислиле да претворите стар, фрлен прозорец во делител на просторијата? Ова е уште една модификација на ѕид од јаже која повторно ги дефинира просторите без да го менува амбиентот.

Или ако имате иверица дома, купете неколку обоени стакла или дрвени парчиња во различни бои. Алтернативно, можете да исечете неколку парчиња иверица и да ги обоите. Ставете ги сите парчињаиверица со различни бои една врз друга за да се направи навистина одличен делител. Плус, можете да додадете неколку шарки и да го направите разделникот совршено преклоплив!

Сите овие брилијантни идеи може да се реализираат со ништо повеќе од некои рециклирани материјали. Дефинитивно ќе заштедите многу пари додека непречено ќе ги интегрирате сите посебни простори на органски начин.

Ако имате изобилство старо дрво во вашата куќа, пробајте да направите цврста полица за вино или скалила полица со нив. Не само што ќе изгледаат прекрасно, туку и ќе ви помогнат да ги означите просторите според мебелот што се чува во соодветните простории.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.