Како да направите корпа од јута

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Кошницата од јаже од јута е многу интересен елемент за користење или украсување на домот. Во него, можно е да се складираат предмети од различни типови, секогаш чувајќи ги многу добро заштитени. Покрај тоа, неговиот рустикален изглед пренесува многу интересен шарм каде и да е.

Исто така види: Осветлување: Како да ги поправите изгорените трепкачи

Па, размислувајќи за оваа одлична комбинација на убавина и разноврсност, денес решив да ви донесам многу едноставен и брз туторијал за секој кој сака да создаде корпа од јута сам.

Ќе ви требаат малку елементи и ќе бидете изненадени од квалитетот и издржливоста на овој тип на артикли. Покрај тоа, без сомнение, ќе бидете изненадени од тоа како декорот од јута може да го направи вашиот дом уште попријатен. . Сигурен сум дека ќе се заљубите.

Следете ме и проверете го!

Чекор 1: Соберете ги вашите материјали

Додека ќе направите корпа од јута од јаже, прво ќе ви треба точно едно убаво парче јаже од јута.

На пазарот има повеќе видови и дебелини. Изберете опција за дебелина и тон што најмногу ви се допаѓа.

Покрај тоа, ќе ви треба и топол лепак, што ќе го користите за прицврстување на корпата.

Дрвена даска за сечење ќе биде потребна самода го започне проектот, правејќи ги првите намалувања.

Конечно, имајте пар ножици за да го исечете вишокот јаже кога ќе завршите.

Чекор 2: Направете круг

Започнете прво со создавање на база, која ќе биде во кружен формат.

Започнете со земање на дрвената даска за сечење и поставете го крајот на јажето во центарот на таблата.

Создадете спирала околу првиот крај на јажето со извртување на остатокот околу него. користење лепак топол лепак помеѓу површините на јажето странично.

Запомнете - ако : бидете внимателни кога ракувате со топлиот лепак, бидејќи ќе треба да го држите јажето со вашиот рацете и прицврстете го во исто време. Внимавајте да не добиете лепак на вашите раце.

Чекор 3: Проширување на кругот на јажето

Откако ќе се создаде почетниот круг, продолжете со топол лепак и завиткајте повеќе јаже околу него од претходниот круг што го направивте.

Обидете се да користите топол лепак околу четвртина од кругот одеднаш за да избегнете изгорување на прстите.

Ако го нанесете на поголем дел, лепилото може да се исуши пред да го залепите.

Чекор 4: Еве како правилно да го закачите јажето

Откако ќе нанесете топол лепак, закачете го јажето и држете го неколку секунди, додека лепилото не се исуши.

Сега кога имате шема што треба да ја следите, продолжете да ја правите додека не ја достигнете саканата големина за кружната основа на корпата.

Изберете ја големината според големината на корпата што

Повторете ги чекорите 3 и 4 додека не ја достигнете големината што ја сакате.

Чекор 5: Ова е готовата основа

Откако основата ќе ја достигне големината што ја сакате ви треба, паузирајте го процесот.

Доколку сакате, ова парче веќе може да биде прекрасен штитник за маса.

  • Видете исто така: како да направите украсно парче од стар метал.

Чекор 6: Достигнете ја висината

Сега ајде да користиме истото јаже за зголемување на висината на корпата. За ова, користете топол лепак. Само овој пат, како што се гледа на сликата, сменете го местото каде што ќе го нанесете лепилото. Сега, ќе го нанесете лепилото на врвот на јажето, а не на страните.

Сега треба да ја ставите врвката над залепениот лепак. Продолжете да го формирате кругот.

Чекор 7: Повторно следете шема

Повторно, држете ја врвката над лепилото неколку минути, така што врвката е безбедно прицврстена. Почекајте да се исуши.

Чекор 8: Завршување на корпата со јаже од јута

Сега кога видовте како да ја зголемите висината на корпата, продолжете додека не ја достигне висината што ја сакате.

Следете ги чекорите во чекор 7 додека не направите неколку вртења со јажето.

Штом ќе ја достигнете саканата висина, можете да го прекинете проектот.

Чекор 9: Завршете ја корпата

Откако ќе ја достигнете саканата висина, исечете го вишокот јаже и залепете го крајот на јажето на корпата.

Исто така види: Како да исчистите пластична плоча за сечење

Чекор 10: Вашата корпа е подготвена!

Со сите добро следени чекори, таа евреме е да ја прославите вашата прекрасна корпа од јута!

Можете да ја користите за украсување на вашата полица за книги, решетката или масата. Или, во зависност од големината, може дури и да облече облека.

Резултатот е многу шармантен и сигурен сум дека ќе ви се допадне! И, исто така, навистина ќе ви се допадне како да креирате светилка користејќи пластични шишиња!

Дали веќе го знаевте овој совет за правење корпа од јута?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.