Како да ја исчистите патеката за алуминиумски прозорец во 12 брзи чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Бидејќи времето е убаво и топло, повеќето од нас немаат проблем да отворат неколку прозорци за да влезат малку свеж воздух (пред повторно да зајде зимата). Но, пред да го направите тоа, дали некогаш сте се потрудиле да ја проверите состојбата на вашите домашни прозорци? Дали се доволно чисти или ви требаат некои трикови за чистење прозорци?

Во случај да не сте сигурни како да ги исчистите алуминиумските шини на прозорците, составивме лесен и навистина јасен водич кој може да ве научи на најлесниот начин да ги исчистите алуминиумските прозорци - вклучувајќи чистење на прозорските шини со оцет и совети можете да аплицирате за да научите како да чистите прозорци со решетки и како да чистите оксидиран алуминиумски прозорец.

Задолжително проверете ги другите проекти за чистење сами што ги имаме овде на homify! Пробајте го сега: како да ги перете повеќенаменските ракавици и како да го отстраните лакот од ѕидот.

Чекор 1. Чистење стаклени прозорци: Отворете го прозорецот и земете ги вашите алатки

Отворете го валканиот прозорец колку што е можно повеќе за да бидете сигурни дека ќе го извлечете максимумот од овие хакери за појаси чисти.

Исто така види: ПВЦ светилка чекор по чекор: Како да направите светилка дома 7 чекори

Ве молиме имајте предвид дека за да го направите овој проект за чистење стаклени прозорци не се потребни сите материјали за овој водич, во зависност од тоа колку време поминало откако правилно сте ги исчистиле прозорците.

Чекор 2. Земете ја вашата правосмукалка

Ние смепочнувајќи со најлесното прво - земете ја правосмукалката, додајте го тесното приклучно црево и посветете се на цицање на сета распуштена прашина и остатоци (вклучувајќи мртви бубачки и пајажина) од шините на прозорецот.

Откако ќе исчистите колку што е можно повеќе нечистотија, одлучете се за додатокот за четка за правосмукалката (ако имате). Користете го ова за да ги исчистите вашите траги од прозорецот бидејќи може да помогне да се скршат уште повеќе заробени остатоци.

Чекор 3. Посипете малку сода бикарбона

Еден од најлесните начини да ги исчистите шините на прозорците е да се потпрете на сода бикарбона за да помогнете да се олабави дел од нечистотијата. Затоа, земете малку сода бикарбона (нема да ви требаат повеќе од неколку лажици) и почнете да ја посипувате изобилно на шините на прозорците.

Не обидувајте се да создавате грутки или купишта, туку дозволете сода бикарбоната да се распореди рамномерно по шините на прозорците.

Совет: За полесно чистење, може да се обидете да го отстраните екранот на прозорецот за посебно чистење.

Чекор 4. Чистење на трагите на прозорците со оцет

Додека самата сода бикарбона може да биде многу сигурен средство за чистење, мешањето со малку оцет е моментот кога започнува вистинското дејство (бидејќи киселинските својства на оцетот се совршени за разградување на најтешката нечистотија за вашата правосмукалка).

Значи, додадете еднакви делови на вода и бел оцет во шише со распрскувач и добро измешајте. Немојте да бидете премногу дарежливи со оцетот - ви треба само доволно за да клокоти сода бикарбона.

Чекор 5. Дарежливо прскајте

Користејќи го вашето шише со распрскувач, додајте ја смесата со вода и оцет на шините на прозорците додека површината не е рамномерно заситена.

Чекор 6. Оставете ја смесата да отстои неколку минути

Откако ќе ја посипете смесата со оцет и вода на распосланата сода бикарбона, оставете ја да отстои 5 до 10 минути, овозможувајќи да почнат да работат сите својства за чистење со киселина.

Совет: Ако додадете премногу сода бикарбона, вашата смеса може да пукне и можеби дури и да се истури преку шините на прозорецот. Додадете премногу оцет и можеби ќе се борите да се ослободите од тој силен мирис.

Исто така види: Како да замените штекер во 10 едноставни чекори

Чекор 7. Испрскајте ги остатокот од трагите на прозорецот

Додека им давате време на сода бикарбоната и оцетот да прчат, продолжете со чистење и прскање на вертикалните траки на прозорците наоколу долж страните на прозорецот.

Совет: Чистење тешки дамки

Ако вашиот прозорец има тврди дамки кои нема да исчезнат со комерцијално средство за чистење, малку разредувач за боја и челична волна може да бидат одговори на твоите молитви.

• Секогаш следете ги упатствата на производителот на пакувањетоза да се обезбедат најдобри резултати и безбедност.

• Користете челична волна за да го обработите разредувачот во шините додека не видите дека дамките почнуваат да се вадат.

• Работете многу внимателно со челичната волна, бидејќи е многу лесно да се изгребат лајсните.

Чекор 8. Започнете со чистење со четка за заби

Откако ќе ја испрскате страната на шините, земете стара четка за заби и почнете да ја чистите нечистотијата. Започнете од врвот и нежно одете надолу до долната шина (каде што ја посипавте сода бикарбона).

Чекор 9. Исчистете ја долната шина

Достигнувајќи ја долната шина, продолжете со чистење на шините на прозорецот со оцет и четката за заби (дотогаш шумењето требаше да престане). Почнете од аглите и користете ја четката за заби за чистење од едниот до другиот крај на шината, внимавајќи да стигнете до секој агол и пукнатина (дури и ако тоа значи користење памучни брисеви).

Чекор 10. Избришете со хартиена крпа

• Откако ќе го завршите чекорот со четката за заби, земете суви хартиени крпи.

• Стуткајте ја едната и залепете ја на врвот на една од вертикалните шини.

• Исчистете ја целата нечистотија кон долната шина со постојано и континуирано движење.

• Повторете со другата вертикална шина пред да се фокусирате на долната.

• Задолжително користете нова, чиста хартиена крпа за секое бришењеспречете нечистотија и нечистотија да се вратат на чистите шини на прозорците.

Чекор 11. Свиткајте го ножот за путер

Сакате да знаете како да ги исчистите алуминиумските шини за прозорци со досаден нож? Работењето на патеката на прозорецот со нож, дури и со досадна, е добар начин да се изгребе. Значи, завиткајте го сечилото во чиста, сува крпа и почнете да го обработувате во сите ќошиња, пукнатини и ќошиња.

Кога крпата ќе почне да собира прашина и нечистотија, погрижете се да ја прилагодите за да се осигурате дека чистото парче е изложено на шините на прозорецот за време на чистењето.

Чекор 12. Восхитувајте се на вашите чисти траги на прозорците

И погрижете се да им давате на вашите прозорски траги редовно чистење од време на време.

Совет : Како да ја исчистите мувлата од праговите

Додека оцетот и сода бикарбона исто така можат да помогнат при мувлата, користењето на водород пероксид е секако помоќна опција.

• Исчистете ги шините на прозорците со правосмукалката.

• Истурете водород пероксид во вашето шише со спреј.

• Испрскајте на калапот.

• Оставете да делува 10 до 15 минути пред да ја избришете целата површина со сува крпа.

• Доколку е потребно, користете четка за заби за да ги отстраните тврдоглавите дамки.

Дали знаете некои други трикови за чистење прозорци? Споделете со нас!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.