Како да направите беспрекорна римска завеса

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Завесите или римските ролетни се најбараните додатоци во декорацијата на прозорците, главно поради нивната корисност. Кој не сака да добива свеж воздух наутро без да мора да се соочи со силните зраци на сонцето?

Овој тип на завеса може многу добро да ви ги даде тие дополнителни 10 минути сон наутро со силен ветер.

Покрај тоа, во време кога живеењето во станови е сè поголема потреба, поседувањето на овој тип на завеси е одлична опција за одржување на соодветна приватност.

И за да ви помогнам да имате сопствена завеса од овој модел без да трошите многу, денес доаѓам со лесен чекор по чекор како да направите римска завеса. Тоа се само 11 чекори кои ќе ви помогнат да си направите сопствена завеса лесно и, најдобро од сè, без да морате да ја скршите банката.

Следете ме и проверете го овој совет за занаетчиска работа сам!

Чекор 1: Нијансите или римските ролетни се нагоре

Прво, измерете го вашиот прозорец.

Чекор 2: Исечете ја ткаенината во големина

За совршена ролетна, прилагодете ја ширината на ткаенината според димензиите на прозорецот.

Чекор 3: Прикачете го ткаенина

Откако ќе ја измерите ткаенината за да одговара на димензиите на прозорецот, зашијте ја од страните.

Ако не сакате да шиете, можете и да пеглате на ткаенина.

Чекор 4: Отстранете ја дополнителната ткаенина

Исечете ја ткаенинатадополнително за да помогне да се заврши римската нијанса.

Чекор 5: Време е завесата да биде совршена

Ова е најважниот чекор кога ја правите вашата римска ролетна.

Исто така види: Како да се засади гербера во 5 чекори

За да го завршите овој чекор, треба да создадете простори за да ги ставите стапчињата на завесата.

Овие прачки ќе бидат точки на преклопување за римските ролетни.

Слободно можете да одлучите за растојанието помеѓу завесите од ткаенина според вашиот вкус и избор. Не постои шема или правило што треба да го следите.

Можете и едноставно да зашиете парче ткаенина и да ги поминете раженчињата.

Чекор 6: Шиење на аранжманот

Откако растојанието на завесите на ткаенината е одредена , шијте ги прстените на ист начин како што се поставени чепкалките.

Чекор 7: Поврзување на чепкалките и ткаенината

Сега ставете ги чепкалките на своето место.

Можете да го направите ова пред или по шиењето на прстените.

Чекор 8: Повлечете ја низата

Ова е уште еден клучен чекор во градењето прекрасни римски ролетни. Изберете од која страна треба да ги контролирате завесите. Во овој случај, ја избрав десната страна кога сум свртен кон завесата. За овој механизам ќе ви требаат две парчиња врвка. . Направете го овајазол во долниот десен прстен и протнете ја оваа низа низ прстените на десната страна.

Сега кога имате две од жиците во горниот десен агол, врзете привремен јазол за да ги држите заедно.

Чекор 9: Закачете ја завесата

Ја завршивте целата работа во осмиот чекор.

Сега сè што треба да направите е да ја закачите римската сенка и да забиете шајка во ѕидот.

Чекор 10: Прилагодете ги жиците

Во последниот чекор , избалансирајте ги должините на двете јажиња додека јазолот не се појави рамномерно на двете страни кога ќе ја повлечете завесата.

Чекор 11: Прикачете ги римските ролетни

Конечно, потребна ви е кука за да го завиткате канап околу себе и voila: вашата ролетна е подготвена за употреба. Лесно, нели?

Исто така види: Организирана кујна сами: Како да направите штипка

Вреди да го направите за вашиот дом или да го подарите. Изгледа одлично и не треба да трошите многу.

Ви се допаѓа идејата? Затоа, искористете ја приликата и погледнете како да направите светилка од бамбус и да го направите вашиот декор уште поубав!

А вие, дали имате совети како да направите завеси дома?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.