Како да одгледувате бугарска пиперка: 9 лесни чекори за одгледување на вкусни пиперки

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали сакате да имате свеж зеленчук и овошје за вашите рецепти, но не знаете дали можете или можете да ги одгледувате дома? Па, знајте дека постојат лесни начини да го направите ова и ќе ви докажам дека не е потребно многу за да ги извалкате рацете и да жнеете деликатеси! Во овој туторијал, ќе научите како да засадите убави пиперки во вашиот дом, без разлика дали во градината, во зеленчукова градина или во соодветно катче во вашата кујна. Ајде да одиме!

Чилињата се едно од најлесните растенија за одгледување во градината или градината. Овие растенија може да се одгледуваат во текот на целата година во топла клима, но можете да ги одгледувате и во ладни клими, под одредени услови. Прекрасните бои на пиперките ќе додадат жив допир на уредувањето на вашата градина или ќе го разубават ентериерот на вашиот дом, во овој случај вашата кујна. Дури и кога растенијата од пиперка сè уште не даваат плод, прекрасното зеленило во темно зелени тонови ќе биде многу украсно и освежувачко внатре или на отворено.

Повеќе од релевантна причина да изберете да садите пиперки во градината или во градина.зеленчук во задниот дел на куќата или во кујната е дека тие се присутни во многу вкусни рецепти. По потекло од Централна и Јужна Америка, пиперките се задолжителна состојка во типичните мексикански јадења како што се тако и бурито или во самите бразилски рецепти со мокека.baiana, ракчиња bobó, Minas Gerais пилешко и бакалар. Но, можете да ги користите и во салати, тестенини, слатки и други рецепти – небото е граница!

Со малку сладок вкус, пиперките може да се користат дури и сирови или за правење сосови од пиперки. Пиперките се и многу хранливи (хранливата вредност зависи од бојата на овошјето), имаат висока концентрација на витамин Ц и се нискокалорични, што ги прави одличен сојузник во диетите за одржување или слабеење.

Останавте расположени да засадите пиперки во вашата градина? Затоа дојди со мене, бидејќи овој туторијал ќе ви покаже како да одгледувате пиперки внатре или на отворено, користејќи ги семките од пиперките купени во супермаркет, на многу едноставен и лесен начин.

Чекор 1: Исечете ги пиперките на половина средна

Со нож пресечете ја пиперката на половина.

Чекор 2: Извадете ги семките

Со помош на лажица извадете семките и мембраните на пиперката.

Чекор 3: Потопете ги семките

Потопете ги семките од пиперката во чаша вода преку ноќ. После ќе забележите дека семките почнале да тонат на дното на чашата. Не грижете се, тоа е добар знак. Оставањето на семките во вода неколку часа го омекнува тврдиот слој на семките од пиперката, што ги зголемува шансите тие успешно да 'ртат.

Чекор 4: Повлечетесемките кои пливаат и го сушат остатокот

Исто така ќе забележите дека некои семиња ќе лебдат на површината на водата. Овие семиња се оние кои нема да ртат. Извадете ги од чашата. Исцедете ја водата и исушете ги преостанатите семки од бибер со хартиена крпа. Оставете ги да се исушат преку ноќ. 'Ртењето на семето трае помеѓу 1 и 3 недели, но може да се забрза ако се исушат два до три дена на сонце.

Чекор 5: Како да засадите семе од пиперка

Наполнете го садот со мешавина од земја и песок. Направете мала дупка во центарот на тенџерето. Потоа ставете 3 семиња во јамата. Покријте ја дупката со околу 2 cm

почва и ставете го садот во делумна сенка, но никогаш на полно сонце.

Чекор 6: Наводнувајте редовно

Треба внимателно да го наводнувате садот за да ја одржувате почвата секогаш влажна. Во спротивно, семето нема да никне.

Исто така види: Направете прекрасно езерце со риби во саксии

Доколку сакате да ги одгледувате пиперките во најдобри можни услови, обрнете посебно внимание на почвата која треба да биде длабока, газирана и исцедена. Идеално, почвата ја подготвувате со мешавина од земја и органски компост во еднакви делови, но се препорачува и употреба на минерални ѓубрива за оптимизирање на дејството на органската материја. Оваа смеса мора да се чува влажна за семето да никне брзо, односно околу 14 дена.

Исто така види: Како да ги скриете ТВ каблите

Но запомнете: почвата секогаш мора да биде влажна, но ненатопени. Биберот е многу чувствително растение на наводнување, па не можете да ја преувеличувате количината на вода, ниту да дозволите да недостасува. Вишокот вода може да ги изгние коренот и подножјето на растението, додека недостигот може да предизвика опаѓање на цвеќето.

Уште еден важен совет: пиперките сакаат и растат подобро при присуство на многу светлина и директно сонце, но во региони со повисоки температури препорачливо е да се чуваат во делумна сенка во најжешките часови од денот. Доколку растението е на место со многу сонце, а почвата е секогаш влажна, плодовите може да се соберат најмногу за 3 месеци. Кога е добро негувано, растението пиперка може да достигне висина помеѓу 50 и 80 см.

Чекор 7: Покријте го растението со пластична кеса

Ако сметате дека почвата е станува сува поради сончевата светлина во областа, покријте ја со пластична кеса. Ова го спречува испарувањето на водата и ја одржува влажноста на почвата.

Чекор 8: Како да одгледувате пиперки во затворени простории

Иако на пиперките им е потребна дополнителна грижа кога се одгледуваат во затворен простор од дома, препорачувам правејќи го ова, особено ако имате светло или сончево место на прозорецот или во аголот на кујната. По околу 1 месец, никулците ќе бидат готови за пресадување. Отстранете ги најздравите садници од саксијата и засадете ги во градината или во други саксии. Ако сакате да садите пиперки во затворен простор,затоа изберете вазна која може да собере најмалку 10 литри земја за растението да има доволно простор за растење.

Чекор 9: Време за берба на пиперките

По околу 4 месеци, растенијата што потекнуваат од семето ќе вродат со плод и можете да ги соберете пиперките и да ги користите како сакате .

Друга важна грижа што мора да ја внимавате е да ги спречите пиперките да ја допрат земјата додека растат, бидејќи може да скапат од влагата во неа. Во овој случај, мора многу внимателно да го врзете растението на дрвен столб за да го држите исправено. Конечно, ќе можете да ги соберете целосно развиените, зелени зрели или целосно зрели пиперки помеѓу 12 и 16 недели по садењето на семето.

Сакате да дознаете повеќе за овие прекрасни, вкусни и бујни растенија? Значи, уште еднаш, ајде да одиме!

Наречените пиперки во Бразил и пиментос во Португалија, зеленчукот од видовите кои најмногу се користат во подготовката на рецептите се

се сметаат за слатки пиперки, бидејќи тие ја немаат супстанцијата која предизвикува

чувство на печење, капсаицинот.

Постојат повеќе или помалку зачинети сорти пиперки, како што е мексиканското халапењо, кое исто така се користи во подготовката на сос помалку зачинет тип табаско. Покрај тоа, постојат зачини, како што се пиперката и кајенскиот пипер, кои се добиваат од суви и мелени пиперки.

Пиперките доаѓаат во различни големини, коитоа се случува и со форматите, кои можат да бидат повеќе правоаголни, квадратни или конусни. Различните бои на пиперките што ги наоѓаме на пазарите немаат никаква врска со различни видови или сорти на овие зеленчуци.

Овие бои – зелена, црвена, жолта, портокалова, чоколадна, виолетова и бела – не се ништо повеќе отколку што пиперките во различни фази на созревање. На пример, зелените се оние кои не се зрели, а црвените, напротив, се зрелите плодови што произлегуваат од зелените. Дали некогаш сте купиле пиперки кои поцрвенеле во фрижидерот или во корпата со зеленчук кога немало да се користат веднаш? Сигурно веќе сте купиле зелени пиперки со делови поцрвени, односно веќе биле во процес на премин од една во друга боја.

Кога станува збор за идеалната клима за пиперките, добро е да знаат дека сакаат топло и влажно време, но не можат да толерираат студ. Затоа, за да ги одгледуваат, температурите во текот на денот мора да бидат помеѓу 18º C и 30º C и малку пониски ноќе, но имајте предвид: развојот на пиперките е дефицитарен под 15º C и нула под 10ºC.

Бибер плодовите се развиваат правилно кога температурите се помеѓу 20º C и 25º C, бидејќи ртењето, цветањето и плодноста се идеални во овој температурен опсег. Температурите над 30º C им штетат на овие зеленчуци, коитие можат да станат помали и да напредуваат во помал број. Но, пиперките може да се одгледуваат и во постудени региони, се додека тоа се случува во најтоплите месеци од годината, односно помеѓу септември и март.

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.