Отстранете ја дрвената основна плоча: видете како да ја отстраните лесната база во 7 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

За повеќето, отстранувањето на перваз е работа за одржување што не се прави многу често. Значи, тоа е нешто што малку луѓе навистина знаат да го направат. Исто така, по неколку слоеви стара боја, вообичаено е плинтусите целосно да се залепат на ѕидот. Имајќи го ова на ум, вообичаено е едноставната задача за нивно отстранување обично завршува со фрустрација.

Многу љубители на „направи сам“ и „направи сам“ се трудат максимално да ги зачуваат парчињата дрво отстранети од плинтусите со надеж дека повторно ќе ги употребат ги за други проекти, но почесто таблите се кршат. Сепак, се обложувам дека не сте знаеле дека постои поедноставен и побезбеден начин да ги отстраните дрвените плинтуси без да ги оштетите даските.

Да, можеби звучи изненадувачки, но повеќе не треба да повикате професионалец за отстранување плинтусите.без оштетување на ѕидот. Овој водич овде ќе ве научи како да го отстраните подножјето на најлесен и најбезбеден начин. Треба само да се опремите со вистинските алатки и да имате малку трпение. Ако планирате повторно да инсталирате нова перваз или да го промените подот, оваа техника дефинитивно ќе ви помогне. Затоа, ајде да започнеме.

Чекор 1: Барајте место за да започнете со отстранување на плинтусите

Пред да започнете со процесот на отстранување на плинтусите, прво мора да се опремите со вистинскиот сет на алатки. Еве,ви треба само чекан, мистрија и длето. Откако ќе ги поставите материјалите во ред, треба да барате почетна точка за да започнете со отстранување на основната плоча. Оваа точка ќе го олесни отстранувањето на целата перваз без напор.

Дали сте виделе дека овде во homify имаме неколку упатства кои учат совети за одржување и поправки во домот? Она што мора да го проверите е овој што ве учи како да направите електрична инсталација во 12 чекори!

Чекор 2: Со мала, тенка алатка, притискајте малку на работ

Сакате да знаете како да ги отстраните плинтусите без да го оштетите дрвото? Еве што треба да направите. Откако ќе изберете почетна точка, следниот чекор е да започнете со мала, тенка алатка (како шрафцигер). Ставете ја алатката во основата и нанесете малку притисок на работ. Во случај на какви било сомнежи, можете да видите како да го направите ова на сликата. Исто така, имајте на ум дека преголемиот притисок може да ги пукне плинтусите, а вие дефинитивно не сакате тоа да се случи.

Чекор 3: Користете кит нож за да го отстраните лепилото

Сега, треба да користите шпатула за да го отстраните лепилото долж основата без да ги оштетите парчињата и ѕидот. Мора да го правите овој чекор многу бавно за да го задржите дрвото на первазот недопрено.

Чекор 4: Продолжете додека не се олабави целата плинтушка

Морате да продолжите да ја користите мистрија , додекацелата перваз е одвоена. Користењето на шпатулата ќе го принуди лепилото да ја раскине врската помеѓу плинтусот и ѕидот.

Не пропуштајте други интересни совети што ги имаме овде. На пример, научете како да менувате рачка на вратата во 5 чекори!

Чекор 5: Користете длето и чекан за да нанесете поголем притисок

Во овој момент, ако сакате да примените поголем притисок, мора да ги користите другите алатки за да ја отстраните основната плоча, како што се длето и чеканот.

Вметнете го длето во малиот простор што претходно го создадовте помеѓу ѕидот и основната плоча со помош на ножот за кит. Откако ќе го вметнете длето, мора да започнете со чукање за да може да се извади остатокот од основната плоча залепена на подножјето на ѕидот.

Чекор 6: Отстранете го длето

Сега , треба да направите движење со лост со длето. Ова ќе помогне целосно да се оддели основната плоча од ѕидот. Само обидете се да го држите длето токму онака како што е прикажано на сликата, бидејќи не само алатките што ги користите, туку и начинот на кој ги користите можат да играат значајна улога во совршеното извршување на овој проект.

Чекор 7 : Вашиот подножје е отстранет

По користењето на процесот објаснет погоре, ќе го отстраните вашиот футер. Можете да ги користите отстранетите шуми за други сам проекти, претворајќи ги штиците во нешто корисно.

Отстранувањето на основната плоча нетоа мора да биде мачна работа. Со едноставниот метод опишан овде, можете да ги отстраните вашите дрвени штици за неколку минути и без да ги оштетите нив или вашите ѕидови. Но, што можете да направите со основната плоча ако не сакате повторно да ги инсталирате отстранетите табли? Ако сте ги отстраниле штиците од перваз, можете да го пренамените дрвото и да го користите во различни проекти за вашиот дом сам. Всушност, еве неколку забавни начини за користење парчиња перваз.

Исто така види: Чистење и домашна употреба сам - како да исчистите бетонски под во 6 едноставни чекори

• Создадете уникатни рамки за вашите слики – Прекрасен начин за пренаменување на дрвото од перваз е да креирате рамки за фотографии и/или рамки. Можете да креирате една рамка или неколку за да дизајнирате ѕид од галерија и да ги прикажете сите ваши омилени спомени со вашите најблиски.

• Дизајнирајте украсна држач за палта за вашиот влез – На секоја куќа и треба држач за облека во близина на влезот за да ги закачите палтата и чадорите, а најдобар начин за дизајнирање е со помош на плинтуси. Сè што треба да направите е да го обоите дрвото на перваз, да закачите неколку куки на него и потоа да го прицврстите на ѕидот. И тогаш имате убава решетка за облека!

Исто така види: како да направите таванска светилка

• Користете ги плинтусите за да го прикажете бројот на вашата куќа – Можеби сте забележале дека некои соседи користат иновативни начини за прикажување на нивниот број на куќата во близина на влезната врата . Сега, можете да го сторите истото сопреостаната иверица. Треба само да го исечете до посакуваната должина, да го обоите, да го додадете вашиот куќен број и да го поставите на ѕидот во близина на вратата.

• Направете полица за книги за да поставите книги и фотографии – Кој не сака елегантни полици во својата спална соба? И ако ставите неколку полици и полици не значи дека треба да потрошите пари на тоа. Сега можете да создадете неколку полици и да го освежите изгледот на вашата соба едноставно со користење на плинтусите што ги отстранивте претходно.

Можете да видите како има безброј начини за пренаменување на преостанатите плинтуси. Само погрижете се внимателно да ги отстраните следејќи ги чекорите споменати погоре, а потоа користете го вашиот креативен ум за да создадете нешто прекрасно од нив. Значи, следниот пат кога ќе видите некој како се бори со прашањето „како да се отстрани футерот? , само препорачајте им го овој лесно разбирлив водич.

Дали знаевте дека е толку лесно да се отстрани футерот?

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.