6 чекори за да научите како да сликате бетонски блокови

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Бетонот е супстанца налик на сива тула што ја гледате на ѕидовите или се користи како малтер на ѕидовите. Тоа е сива и монотона боја која е основа за секоја дизајнерска архитектура и структура. Сивите и лепливите бои доаѓаат на ум кога ќе помислите на бетон.

Ако сакате светли бои како остатокот од човечката раса, ќе сакате да го земете вашиот бетон и да го обоите во друга боја. Со учење како да сликате бетон, ќе внесете сива боја во живописен живот со величествени сини, бели или виолетови. Ако имате бетонски ѕид имате неутрален тон. Можете да направите многу со тоа ако научите како да обоите бетон. Обоениот блок од пепел создава и поканува топло чувство на секој простор што сакате да го декорирате.

Боењето на бетон не е ништо ново во светот. Во античко време, луѓето мелеа растенија и правеа паста за бојадисување на нивните домови. Сликањето и боењето бетонски или камени ѕидови се сметаше за норма и многумина уживаа во создавањето уметност со камен, цемент, тули и обичен бетон.

Исто така види: Како да растете карфиол l Водич со 6 чекори за почетници

Бетонските плочи на ѕидови, покриви, па дури и подови имаат можност да донесат лесни и весели вибрации со нивните живописни тонови. Обоените бетонски блокови веднаш ја менуваат енергијата на вашиот дом или канцеларија. Затоа направивме мал, но забавен туторијал за тоа како да сликате.бетонски блокови и така можете сами да ја промените енергијата во вашиот дом!

Чувајте ги ракавиците при рака затоа што ова е најлесниот проект „Направи сами“ што некогаш ја украсил нашата страница. Гледајте како се случува магијата додека создавате бетонски под или ѕид користејќи ги триковите што ќе ги видите овде. Насликајте ѕид и направете го нов користејќи едноставни трикови.

Чекор 1. Добијте ги сите материјали што ви се потребни за да го обоите бетонот

Проектите за боење бетон „направи сами“ се супер забавни и можете дури и да ги замолите вашите деца да помогнат. Се што ви треба за да ги опремите се удобна облека, четка и ракавици. Потоа претворете го во познат надворешен или внатрешен проект. Вашите деца ќе се вратат посреќни и ќе изградите спомени кои ќе траат цел живот со овој проект за бетонско сликање сам.

За да започнете, ќе ви требаат сите овие работи подолу:

· Боја: Земете која било боја во боја што сакате да ја обоите на вашиот бетонски ѕид или под. Можете да правите повеќе бои или основни бои како само бела. Во овој проект бетонот го бојадисуваме во бело.

· Четка: која било четка што се користи за боење тавани или ѕидови.

· Запечатувач за бетон: можете да набавите запечатувач за бетон во која било продавница за хардвер или боја во вашата област.

· Бетонски плочи, тули или камења: какви било урнатини или бетонски плочи коиќе го обоите со друга боја. Земете го вашиот бетонски дел за дамка и ставете го на работна површина. Ова е важно затоа што сакате да ја поставите бетонската плоча на површина што може да добие дамки од боја.

Совет:

Обавезно носете ракавици и

за вашиот проект како да сликате блокови од гареж

DIY на локација каде што циркулацијата на воздухот е добра. Препорачливо е да сликате што било на отворено за да се ослободите од испарувањата од бојата и да му помогнете на валканиот бетон да се исуши побрзо.

Чекор 2. Нанесете слој боја на блокот од гареж

Откако ќе одвоите сè што ви треба во претходниот чекор, можете да продолжите со бојадисување на блокот од гареж. Нанесете го првиот слој на боја. Одете само во една насока. Општо земено, еден слој е доволен за бетон, особено ако сакате да ја видите текстурата на бетонот по боење. Оставете да се исуши еден час.

Совет: Ако сакате блокот од пепел или извалканата тула да нема конкретен тон на сенка, можете да насликате два или три слоја над неа.

Чекор 3. Ставете тенок основен слој на заптивната смеса на блокот од гареж

Откако бетонскиот блок ќе биде обоен и сушен по претходниот чекор, можете да го земете блокот од гареж и врз неа додадете тенок слој заптивната смеса за боја. Одипомогнете да се запечати сè на своето место и да ја натерате бојата да се смести во обоените бетонски слоеви.

Важна забелешка: На заптивната смеса за боја му треба малку време да се исуши. Оставете два до три часа да се исуши целосно кога работите на отворено. Ако го започнавте вашиот проект во затворен простор, можете да ги насочите вентилаторите да дозволат обоениот блок од гареж брзо да се исуши.

Чекор 4. Нанесете боја на другите површини

Ако сликате бетонски ѕид, тогаш сега е време целосно да ја обоите структурата. Користете ги претходните два чекори за да го направите тоа сами, обојувајќи бетон или ѕидови. Премачкајте ги и бетонските ѕидови или тавани со заптивки за боја.

Чекор 5. Оставете ги блоковите од пепел или циглите да се исушат во воздушна средина и

Сега е време да ги оставите обоените површини од бетон да се исушат. Ако имате мали плочи или обоени тули, можете да ги поставите надвор за да им дадете вентилација. Ако се работи за внатрешен проект, отворете ги прозорците и вратите за да ја проветрувате просторијата. Не избрзувајте со ниеден чекор од овој проект за бетонско сликање сам, бидејќи е едноставно и наградувачко да се биде трпелив.

Чекор 6. Насликаниот бетонски блок е подготвен!

Ова е последниот чекор од проектот за боење бетон сам. Не ви треба докторат за да го направите овој проект. Малкумастилото, времето и имагинацијата помогнаа многу. Иако во овој проект користевме бела основна боја на обоен бетон, ве охрабруваме да користите повеќе бои за да насликате различни верзии.

Исто така види: 6 чекори за да научите како да се грижите за орхидејата Cymbidum

Дозволете им на вашите деца да ја насликаат својата креативност и да им помогнете да ги задржат нивните раце и умови зафатени. Во свет каде дигиталната е новата валута, сакате да пренесете некои природни и креативни алатки за да ја одржите искрата на креативноста жива за генерациите што доаѓаат.

Обоениот блок од пепел може да се користи на многу начини. Можете да ги декорирате покрај растенија во саксии или да создадете градинарски пејзаж со живописно насликана саксија. Едно е сигурно: проект за обоен бетон е најлесното нешто што можете да го креирате дома. Во некои проекти за внатрешен дизајн и комерцијални канцеларии, обоениот бетон се користи на ѕидовите за да се прикаже уметност и креативност. Можете да креирате ѕид или оџак користејќи тули во различни слоеви и обоени во различни нијанси или основни бои. Бетонските блокови обоени сами може да изгледаат креативно на места на кои им треба поинаков допир. Гледајте како се отвора вашиот канцелариски простор и луѓето се восхитуваат на креативниот елемент што сте го вградиле во редовен простор. Уживајте во ова упатство за блокови за гареж „направи сам“ и креирајте уметност во вашиот дом или канцеларија денес. Никогаш не знаеш кој би можелинспирирајте со овој брилијантен дизајн!

Прочитајте ги и овие проекти за украсување сами: Чекор по чекор туторијал за уметност со жици со 11 забавни чекори и Како да направите прекрасна чинија за пиедестал „направи сами“ во само 6 чекори.

Споделете го вашето искуство!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.