Научете како да ги чистите белите ѕидови во 14 чекори

Albert Evans 19-10-2023
Albert Evans

Опис

Ах, бели ѕидови - толку едноставна работа што може да и помогне на собата да добие повеќе визуелен простор и светлина! Но, со слаткото доаѓа и киселото, бидејќи дури и вашите обични бели ѕидови ќе треба да се чуваат чисти.

За среќа, знаејќи како да ги чистите белите ѕидови (кои се повеќе склони кон дамки и нечистотии отколку оние со потемна боја) не операција на мозокот.

Меѓутоа, пред да започнете со чистење на бели ѕидови, одредете со каква боја се обоени вашите бели ѕидови, бидејќи знаењето како да го исчистите секој тип боја ја прави целата разлика.

На пример, ако вашите ѕидови се обоени со латекс боја, вашата најдобра опција за чистење како професионалец е да користите вода и средство за чистење за сите намени. Од друга страна, ако бојата на база на масло ги покрива вашите ѕидови, најдобро е да користите благ одмастувач како оцет.

А ако немате поим каква боја е намачкана на вашите ѕидови, не не грижете се, ние исто така можеме да ви помогнеме да ги отстраните белите дамки на ѕидовите без да ја оштетите бојата.

Потоа видете и: Како да го исчистите вашиот фризер внатре Чекор по чекор инструкции

Чекор 1: Исчистете ( и влажна) крпа од микрофибер

Вреди да се спомене дека сите овие начини на чистење на белите ѕидови имаат едно нешто заедничко: ѕидовите биле претходно исчистени пред да се стигне до делот за чистење.

• Затоа,Најпрво подгответе го просторот за вашето сам чистење со отстранување на уметнички дела и слики од ѕидовите, туркајќи го мебелот подалеку од ѕидовите и можеби поставувајќи крпа за евентуално излевање.

• Земете џогер или метла и нежно користете ги за да ги исчистите ѕидовите од горе до долу – ова помага да се отстрани прашината и остатоците. Не бегајте од овие агли (може да има пајажина) пред да почнете да ги миете ѕидовите на дневната соба, на пример.

• Штом тие бели ѕидови ќе бидат чисти и без прашина, можете да земете чиста крпа од микрофибер и лесно да ја навлажнете со чиста вода.

Чекор 2: Сенаменски спреј за чистење

Без разлика какви бои имате на вашиот бел ѕид, секогаш избирајте нежно средство за чистење наместо поостра опција.

• Држете го распрскувачот директно над дамките на белиот ѕид, истурете неколку шприц и гледајте како чистачот тече по ѕидот и доаѓа во контакт со нечистотијата и дамките.

Дополнителен совет за тоа како да чистите бел ѕид како професионалец:

• Секогаш обрнувајте дополнително внимание на местата што често се допираат како што се кваките на вратите, прекинувачите за светла итн.

Исто така види: Како да одгледувате јагоди дома

Чекор 3: Исчистете го белиот ѕид

• Откако ќе ја испрскате дамката со сенаменско средство за чистење, тријте го ѕидот со влажната крпа од микрофибер.

• Ако неопходно, можете да ја исплакнете крпатачиста вода, исцедете ја и дајте ја површината на ѕидот уште едно бришење за да го отстраните целиот производ.

Дополнителен совет за тоа како да чистите бел ѕид:

• Проверете дали вашата крпа (или сунѓер) е сува кога чистите во близина и околу електричните приклучоци и приклучоците за телефон. И ако навистина треба да ги исчистите тие приклучоци, прво исклучете го прекинувачот.

Исто така види: 12 неверојатни начини да користите оцет за чистење

Чекор 4: Навлажнете го сунѓерот

• Во зависност од тоа колку е заматена водата, слободно исфрлете го, исплакнете ја кофата и наполнете ја.

• Навлажнете го сунѓерот за чистење под свежа/проточна вода.

Чекор 5: Додајте детергент

• Исцедете малку детергент за чистење директно на влажниот сунѓер.

Чекор 6 : Бришење на дамките

• Притиснете го сунѓерчето на ѕидот и избришете ги површините каде што штотуку ја користевте крпата од микрофибер. Движете се нагоре и надолу или од страна на страна за да се осигурате дека ги покривате сите потребни површини ако навистина сакате да ги чистите белите ѕидови како професионалец. Ова треба да создаде убав остаток од сапуница на ѕидот.

Чекор 7: Оставете го да отстои некое време

• Откако ќе ги исчистите ѕидовите и ќе се уверите дека разумна количина сапун ги покрива овие дамки, оставете ги остатоците од сапунот да се населат во ѕидот за неколку минути.

Во меѓувреме, проверете: Како да направите сам спреј за одбрчкање облека во 9 чекори

Чекор 8:Исчистете ја

• Посегнете по крпата од микрофибер.

• Потопете ја во чиста вода за да ја навлажнете крпата наместо да ја натопите.

• Нежно притиснете ја крпата до ѕидот и почнете да ги бришете сите остатоци од сапун.

Чекор 9: Како да ги исчистите белите ѕидови со сода бикарбона

Дали знаевте дека содата бикарбона е одлична за растворање на органски соединенија (како нечистотија и маснотии)? Уште повеќе, секоја ситна честичка сода бикарбона обезбедува нежен абразив за да помогне во чистењето без гребење на површината.

• Ако тој бел ѕид сè уште има нечистотија или дамки на него, ставете 3 лажици сода бикарбона во сад за матење.

Чекор 10: Додадете ја водата и измешајте

• Наполнете ја сода бикарбона со лажица чиста вода.

• Користејќи ја лажицата, измешајте го новиот ѕид почиста дневна, спална и други простории добро, така што сода бикарбоната се меша со водата.

Чекор 11: Ставете го на дамката

• Натопете го сунѓерчето во смесата со сода бикарбона и додајте го на дамката на ѕидот. Во зависност од сериозноста на дамката, можете и малку да триете со сунѓерчето за да се осигурате дека сода бикарбона има совршен контакт со ѕидот - само еден од многуте паметни начини за чистење на белите ѕидови.

Чекор 12: Оставете го да одмори некое времевреме

Оставете ја сода бикарбоната да делува на дамката неколку минути.

Чекор 13: Исчистете го

• Повторно земете ја крпата од микрофибер, натопете ја во чиста вода и избришете го белиот ѕид.

Чекор 14: И тоа е како чекор по чекор да ги чистите белите ѕидови

Ако правилно ги следевте овие чекори, миењето на ѕидовите во иднина би требало да биде лесно!

Но, што можете да направите за да го одржите вашиот бел ѕид чист?

• Редовно бришете прашина од ѕидовите. Со метла и крпа, или со метлата што може да се откачи на вашата правосмукалка, повремено бришете прашина од ѕидовите за да спречите таложење прашина на површините.

• Колку повеќе влажност има во просторијата, толку повалкани или мувлосани ќе станат нејзините ѕидови. Затоа, секогаш чистете ги ѕидовите после бањање или после готвење.

• Штом забележите дамка на ѕидот, отстранете ја со топла вода и крпа.

Уживајте и научете: Како да чистите душеци: погледнете ги овие 10 совети како да ја отстраните прашината од душеците!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.