Како да направите торбичка за перница во само 10 чекори

Albert Evans 13-10-2023
Albert Evans

Опис

Дали ви е тешко да ја пронајдете вистинската шема или материјал за да научите како да направите навлака за перница дома што одговара на вашиот стил и декор од соништата за вашата спална или дневна соба? Чаршафите, завесите, навлаките за перници, навлаките за перници и сите домашни ткаенини честопати најтешко се спојуваат во просторијата.

Таа совршена навлака за перница може да биде целосно надвор од вашиот буџет!

Што ако имате ткаенина дома или откриете ткаенина на располагање и таа ткаенина е совршена за вашата навлака за перница? Но, можно е да не знаете да шиете или да немате машина за шиење дома. Во овој случај, можеби веќе се прашувате како да направите навлака за перница дома.

Тогаш еве го решението што ви треба! Ќе ви покажеме како да направите навлака за перница со машна и возбудува, со ткаенина по ваш избор и без шиење!

Неверојатно? Зашто тоа е најчистата реалност! Во овој туторијал како да направите навлака за перница во само 8 чекори, ќе научите како да направите навлака за перница на многу лесен и едноставен начин! Откако ќе го прочитате ова упатство, ќе научите и како за кратко време да направите навлака за перница од чипка, кои се многу интересни дезени и обично доста комплицирани за правење со машина за шиење.

Исто така види: Како да растете личи во 6 лесни чекори

Прочитајте подолу и дознајте како!

Чекор 1:Избор на ткаенина и големина

Изберете ја вашата перница и ткаенината со која сакате да ја покриете. Мора да изберете парче ткаенина што е доволно големо. Исто така, треба да се обидете да изберете ткаенина што е полесна за ракување отколку поцврст материјал. За овој вид навлаки за перници се претпочита помека ткаенина, бидејќи вклучува малку превиткување и јазли. Во однос на големината, ткаенината на навлаката за перница треба да биде двојно поголема и трипати поголема од должината на перницата. Можете да ја користите самата перница за да ја измерите големината на ткаенината.

Откако ќе ја изберете вистинската големина на ткаенина за вашата навлака за перница, поставете ја перницата точно во центарот на ткаенината. Сега сте подготвени да започнете да ја правите навлаката за перница.

Чекор 2. Започнете со превиткување на ткаенината

Ќе користиме ткаенина за да ја завиткаме перницата на уникатен начин што ќе резултира со формирање на неколку збирки и јамка. Ние детално го опишавме процесот на превиткување во чекорите подолу. Овој туторијал за правење навлака за перница може да изгледа како некој да завиткува подарок.

Откако ќе провериме дали перницата е точно во центарот, започнуваме со превиткување на ткаенината одоздола, преку перницата, за да ја покриеме барем до половина.

На сликата овде, како што можете да видите, искористена е малку дополнителна ткаенина. Затоа, во овој случај, ткаенината покрива многу повеќе одполовина од перницата. Можете исто така да изберете да ја користите вистинската количина на ткаенина или малку повеќе.

Чекор 3. Преклопете ја ткаенината преку перницата

Токму како што направивме во чекор 2, сега преклопете го горниот слој ткаенина преку перницата, формирајќи втор слој ткаенина над тоа.

Чекор 4. Свиткајте ги аглите

Откако двете страни од горната и долната ткаенина ќе се преклопат, ни останува ткаенината од страните.

Преклопете ја ткаенината од страните, од двата агли кон внатре. Запомнете како се завиткуваат подароците.

Направете го тоа на ист начин како што би ги свиткале аглите на хартијата за завиткување кога завиткувате подарок. Ова ќе го стесни материјалот од страните, пред да го преклопите, како што ќе видите во следниот чекор.

Чекор 5. Преклопете ги двете страни до центарот

Земете ги двете страни од ткаенината што останале на секоја страна од перницата и внимателно преклопете ги во центарот на перницата, еден преку друг како што е прикажано на сликата.

Погрижете се да биде добро завиткано, но не премногу тесно.

Чекор 6. Врзете го јазолот

Сега кога двата краја се свртени кон центарот, врзете го јазолот. Направете го тоа со преклопување на десниот дел преку левиот дел. Сега формиравте јазол.

Важно: погрижете се откако ќе го направите јазолот, да оставите агол од крпата на врвот инад јазолот, а другиот под јазолот. Ова ќе формира точки, оставајќи возбудува на секоја страна.

Чекор 7. Сокријте ги краевите

Откако ќе го направиме јазолот, сега го претвораме во лак. Ќе ја земеме преостанатата ткаенина на врвот на јазолот и ќе ја туркаме затегната налево, под левата страна на лакот.

Чекор 8. Истегнете го јазолот

Откако горниот крај ќе се навлече, земете го материјалот од дното на јазолот, повлечете го преку централниот јазол и притиснете -o под јазолот. Треба цврсто да се турка под јазолот за да биде удобно и да помогне во обликувањето на лакот што сега се формирал.

По овој чекор треба да видите уредна јамка и не треба да се гледа крајот на јазолот. Финалниот производ целосно зависи од тоа колку добро е направено превиткување и колку добро се сокриени дополнителните врвови од ткаенината.

Чекор 9. Прицврстете со игла

Запомнете дека сè што направивме е да ја свиткаме ткаенината преку перницата во неколку слоеви, со голем јазол и неколку набори, тука е таму.

Сега треба да го прицврстиме лакот што го направивме за да остане така.

Со помош на игла, подигнете го централниот јазол и закачете најмалку два слоја ткаенина заедно, така што јазолот безбедно се закачи на слоевите под него.

Чекор 10. Ваш личен допир!

Готово!

Исто така види: Како да исчистите крпа од микрофибер во 9 лесни чекори

Прекрасен и елегантен лак во центарот,со некои важничене на страните.

Ваша сопствена домашна, „не шие“ навлака за перница во само неколку лесни, едноставни чекори! Не само што ќе можете да направите навлака за перница без шиење, туку и да создадете прекрасен дезен и дезен со ткаенина набргу!

Никогаш повеќе нема да морате да се задоволите со навлака за перница која не одговара на вашиот стил или на вашиот дом декор. Ја избирате омилената ткаенина и направете ја вашата навлака за перница дома!

Дали некогаш сте се обиделе да ја направите оваа навлака за перница дома? Кажи ми како испадна!

Albert Evans

Џереми Круз е познат дизајнер на ентериер и страстен блогер. Со креативен шмек и внимание кон деталите, Џереми трансформираше бројни простори во прекрасни средини за живеење. Роден и израснат во семејство на архитекти, дизајнот тече во неговата крв. Уште од мали нозе бил задлабочен во светот на естетиката, постојано опкружен со нацрти и скици.Откако доби диплома за дизајн на ентериер на престижен универзитет, Џереми тргна на патување за да ја оживее својата визија. Со долгогодишно искуство во индустријата, тој има работено со клиенти од висок профил, дизајнирајќи извонредни простори за живеење кои отелотворуваат и функционалност и елеганција. Неговата способност да ги разбере преференциите на клиентите и да ги трансформира нивните соништа во реалност го издвојува во светот на дизајнот на ентериер.Страста на Џереми за внатрешен дизајн се протега надвор од создавање прекрасни простори. Како страствен писател, тој ја споделува својата експертиза и знаење преку неговиот блог, Декорација, Ентериер, Идеи за Кујни и Бањи. Преку оваа платформа, тој има за цел да ги инспирира и води читателите во нивните сопствени дизајнерски потфати. Од совети и трикови до најновите трендови, Џереми дава вредни сознанија кои им помагаат на читателите да донесат информирани одлуки за нивниот животен простор.Со фокус на кујните и бањите, Џереми верува дека овие области имаат огромен потенцијал и за функционалност и за естетскижалба. Тој цврсто верува дека добро дизајнираната кујна може да биде срцето на домот, поттикнувајќи семејни врски и кулинарска креативност. Слично на тоа, убаво дизајнираната бања може да создаде смирувачка оаза, дозволувајќи им на поединците да се релаксираат и да се подмладат.Блогот на Џереми е вистински извор за ентузијасти за дизајн, сопственици на куќи и секој што сака да го обнови својот простор за живеење. Неговите написи ги ангажираат читателите со волшебни визуелни слики, стручни совети и детални водичи. Преку својот блог, Џереми се стреми да ги поттикне поединците да создаваат персонализирани простори кои ги рефлектираат нивните уникатни личности, начин на живот и вкусови.Кога Џереми не дизајнира или пишува, може да се најде како истражува нови дизајнерски трендови, посетува уметнички галерии или пие кафе во пријатни кафулиња. Неговата жед за инспирација и континуирано учење е очигледна во добро изработените простори што ги создава и проникливата содржина што ја споделува. Џереми Круз е име синоним за креативност, експертиза и иновативност во областа на дизајнот на ентериер.